Fotó: Veres Nándor
Mind a tizenegy csapat lejátszotta a maga 40 mérkőzését a jégkorong Erste Liga alapszakaszában, így kialakult a végső rangsor. Az első helyezett Csíkszeredai Sportklub választhat először ellenfelet a negyeddöntőben, de még addig várni kell a kvalifikációs mérkőzések továbbjutóira. Lássuk, az Erste Liga statisztikáit vizsgálva hogyan is nézett ki ez a 220 mérkőzés a számok tükrében.
2022. február 23., 13:292022. február 23., 13:29
A tabella élén a Csíkszeredai Sportklub végzett 92 ponttal a 27 rendes játékidőben és 3 ráadásban szerzett győzelmének köszönhetően. A Gyergyói Hoki Klub ugyan az utolsó mérkőzésig versenyben volt a dobogó második helyéért, de az eredmények úgy alakultak, hogy végül a negyedik helyről várhatja a folytatást. Mint ismeretes, az utolsó játéknapon egy őrült, fordulatos meccsen 6–6-os rendes játékidő után a GYHK hosszabbításban maradt alul az FTC-Telekommal szemben, míg az UTE simán nyert a Győr ellen. Így végül a Ferencváros és az Újpest 84–84 ponttal zárt, a gyergyóiak pedig 82-vel fejezték be a sorozatot.
Az Erste Liga oldalán ez olvasható: az FTC ugyanannyi pontot gyűjtött, mint az UTE, és mivel az egymás elleni meccseken ugyanannyi pontot szereztek és ugyanannyi gólt lőttek, végül az összes mérkőzés gólkülönbsége döntött a ferencvárosiak javára.
A tabella 7–10. helyezettje, azaz a DEAC (56 pont), a DVTK (47), a Győri ETO (32) és a Titánok (32) a napokban kvalifikációs párbajt vívnak – a debreceniek a Titánokkal, a Miskolciak a Győriekkel csatáznak –, és a három győzelemig tartó küzdelmek győztesei csatlakoznak a rájátszás mezőnyéhez.
A negyeddöntőkre az első három helyezett választ sorrendben ellenfelet az 5., 6. helyen végzett, illetve a kvalifikációból továbbjutók közül, a 4. pedig azt a csapatot kapja ellenfélül, amelyet az előtte végzők nem választanak ki. A rájátszásban a negyeddöntők, az elődöntők és a döntő is az egyik fél negyedik győzelméig tart. A Dunaújváros szurkolóinak idén sem volt sok okuk az örömre, csapatuk mindössze 16 ponttal utolsó helyen fejezte be az idei Erste Liga-szezont.
A Sportklub sikerének egyértelmű magyarázata a remek támadójáték. A kék-fehér játékosok által szerzett 185 gól átlagosan 4,86 találatot jelentett meccsenként, és összességben 29-cel lőttek több gólt a csíkiak, mint ebben a mutatóban a második legjobb Gyergyói Hoki Klub játékosai. A 185 jégen elért gól mellett még kétszer öt, játék nélkül megítélt gól szerepel a Sportklub és a GYHK statisztikájában (a fertőzésektől sújtott Debrecen és Győr nem utazhatott el Csíkszeredába és Gyergyószentmiklósra, és ezeket 5–0-val ítélték a hazai csapatoknak).
A Sportklub góljain 23 játékos osztozott, közülük Jevgenyij Szkacskov volt a legeredményesebb a 37 meccsen szerzett 25 góljával és 41 gólpasszával, azaz összesen 66 ponttal, ami egyben az Erste Liga-alapszakasz kanadai táblázatának első helyét jelenti számára. A szezon nagy részét végigjátszó játékosok közül a pont/meccs átlagot még David Stach (59/38), Sofron István (59/38) és Becze Tihamér (45/33) érték el.
A Gyergyói Hoki Klubnál 20 játékos talált be az ellenfélnek, a 156 gól 3,9 találatot jelent meccsenként. A piros-fehérek is kiválóan igazoltak csatárokat, Chris Bodó 30 góllal a liga gólkirálya lett, és ehhez még 25 gólpasszt is összehozott, ami az összesített kanadai táblázat 2. helyét jelenti. „Testvére”, Brance Orbán pedig 62 ponttal (20 gól, 42 gólpassz) a 3. ezen a táblázaton. A 42 gólpassz a csíki Stach-hal egyformán a legmagasabb a ligában.
Igazán kiemelkedő még Matias Haaranen teljesítménye is. Az apró termetű finn hátvéd 37 meccsen 45 pontot termelt, ami magasan a legjobb az egész ligában a bekkek között, sőt a teljes mezőnyben is a 10. legjobb ez a statisztika, és azonos az UTE legeredményesebb csatára, Sam Coatta, illetve Becze Tihamér eredményével. A GYHK-nál még Vincze Péter is remek szezont fut, 33 mérkőzésen elért 37 ponttal.
A liga +/- statisztikáját (hogy az adott játékos hány azonos létszám mellett szerzett, illetve kapott gólnál volt a jégen) értelemszerűen három olyan kapus vezeti, akinek a csapata is az első háromban végzett. A fradista Arany Gergely +39, az UTE első számú kapusa Rajna Miklós +33, a csíki Adorján Attila +32-vel zárta az alapszakaszt.
A védési hatékonyság tekintetében Rajna a legjobb (94,63%), majd Arany Gergely következik (93,45%), és érdekes módon a sereghajtó Dunaújváros hálóőre Pavel Krajovic (92,11%).
Egy csapatnak a védekezése nagyban múlik a kapuson, de a védekezés minősége is meghatározza ezt. A legkevesebb gólt az UTE kapta (78-at) a második legkevesebbet az FTC (86-ot), ebben a tekintetben harmadik a Sportklub (110-zel), míg a negyedik GYHK 122 kapott góllal zárta az alapszakaszt. A Sportklubnál nemcsak a támadás, de a védelem is jól teljesít, 1118 lövés tartott a kapujukra, a GYHK ellen 1331 lövésre volt lehetősége az ellenfeleknek, az UTE 1376 lövést kapott, a Ferencváros pedig 1446-ot.
Mindkét csapat mutatója kiemelkedő ebben a tekintetben. A legnagyobb hatékonysággal az UTE védekezte ki az emberhátrányokat (83,48 százalék), a második a Ferencváros (82,30%), a GYHK ebben a harmadik (80,13%). A Sportklub ebben a tekintetben a rangsor második felében helyezkedik el, a 78,6 százalékos emberhátrány „ölés” csak a 7. az egész ligában.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy kik között zajlanak majd a negyeddöntős párharcok, amelyek március elején kezdődnek.
Főleg ha figyelembe vesszük, hogy Brassó ugyan az előzetes elvárásokhoz képest alulteljesített (például mind a nyolc meccsét elvesztette a Sportklubbal és a GYHK-val szemben is), de ennél biztosan többet szeretnének elérni. A MAC HKB Újbuda bárkinek nagyon komoly ellenfele lehet. A két másik részvevő kiléte még ismeretlen, de a négy lehetséges csapat közül a DEAC és a DVTK is alaposan feljavult az idény kezdete óta, a Titánok pedig a top 4 mindegyik csapata ellen tudtak már győzni ebben a szezonban.
Amire viszont oda kell figyelnie mind a két székely csapatnak, az a felesleges kiállítások elkerülése: a Gyergyói Hoki Klub kapta a legtöbb büntetést az alapszakaszban (601 perc), a Sportklub ennél jóval kevesebbet (468), de mint említettük, az emberhátrányok kivédekezésében még javulniuk kell.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot február 22-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!