Fotó: Osváth Dániel
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. Ilyenkor nemcsak a segítséget kérők kopogtatnak be gyakrabban, de önkéntesek is inkább akadnak, és programokból sincs hiány. A cipősdoboz-akciók elmaradhatatlan részei a karácsonyi ünnepkörnek, miként a marosvásárhelyi óriás adventi koszorú is. A szervezet különlegessége, hogy nemcsak a nehéz sorsú gyerekekre, hanem az egyedül élő idősekre is gondolnak, és mindenütt arra, hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön kicsit az otthonokba.
2022. november 27., 09:012022. november 27., 09:01
A Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi székhelyén már most gyakran kopognak be segítséget kérők, a szervezet szolgáltatásai iránt érdeklődők, Gyenes Csenge marosvásárhelyi ifjúsági koordinátor szerint az év végi hónapok a legzsúfoltabbak ilyen szempontból.
Most azonban különösen gazdag a novemberi programjuk, hiszen idén először sikerült megszervezni egy 24 órás jótékonysági maratont a szegények világnapja apropóján.
közben készültek a tartósélelmiszer-csomagok, amelyeket kisnyugdíjasokhoz juttattak el, továbbá ellátogattak az állami idősotthonba, valamint a hidegvölgyi gyerekekhez is, akikkel közösen játszottak.
Gyenes Csenge elmondja, hogy amint lecseng a szegények világnapja, már az adventi programok kerülnek előtérbe. Ez náluk is az egyik legaktívabb időszak, több adventikoszorú-készítési akciót szerveznek például, a fiatalok a modern, dizájnos koszorúkat eladásra készítik, és a bevételt karácsonyi ajándékokra fordítják, de készülnek hagyományos, fenyőből készült, lila és rózsaszín gyertyás koszorúk is.
Az elmaradhatatlan óriás adventi koszorú a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János Plébánia udvarán
Fotó: Rab Zoltán
Nem feledkezhetünk meg arról az óriás koszorúról sem, amelyet az utóbbi években kialakult hagyomány szerint a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János-plébániatemplom udvarán állít a Máltai Szeretetszolgálat. A koszorú mellé a hívek letehetik imaszándékaikat, melyekért közösen fohászkodnak.
Ott vagyunk mind: a gyerekek, fiatalok, idősek, és együtt fonjuk meg igazából azt a nagy adventi koszorút. Mindenki fog egy-egy csokrot, egy-egy nyalábot, amibe a saját imáját teszi bele, akár kérését, köszönetét, ez pedig bekerül a koszorúba. De az adventi várakozás időszakában lelki gyakorlatunk is van, egyfajta elcsendesedés, amit idén szeretnénk külön megtartani a fiataloknak” – mondja Gyenes Csenge.
Nem csak a karácsony, hanem a rá való készülődés is fontos
Fotó: Facebook/Máltai Szeretetszolgálat Csíkszereda
A Máltai Szeretetszolgálat munkatársa rámutat, a 24 órás maratonon is vontak be új fiatal önkénteseket a munkába, de a fiatalokat nem feltétlenül toborozni nehéz, hanem hosszú távon megtartani.
„Azt szoktuk mondani, hogy el kell őket kapja a máltai szellem – jegyzi meg poénosan a szeretetszolgálat munkatársa –, ami azt jelenti, hogy valaki igenis felvállalja azt, hogy ő önkéntesként és aktívan segíti a munkát, közben pedig érzi azt, hogy ő akkor tényleg szívből csinálja.”
Az adventi időszak legnagyobb akciója a cipősdoboz-akció, melyet évek óta megszerveznek a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi székhelyén. Bár hagyományosan a hátrányos helyzetű gyermekeknek gyűjtenek színes cipősdobozokban névre szóló ajándékot, tavaly kiterjesztették ezt az idősekre is.
A segélyszervezet egyebek közt a guruló étkeztetés programjával biztosítja, hogy naponta meleg ételt szállítsanak a rászoruló időseknek, ezenkívül a segítő hálón keresztül elkísérik őket az orvoshoz, segítenek a bevásárlásban, gyógyszerek kiváltásában.
Fotó: Facebook/Máltai Szeretetszolgálat Csíkszereda
„Szeretnénk olyan idősekhez eljutni, akiknek lehet, hogy még karácsonykor sem kopog be senki az ajtaján. Sokan vannak a Segítő Háló programunkban is, akiknek már nincs rokonuk, vagy ha van, akkor nincs itt, így senki nem mond nekik egy jó szót még ilyenkor sem, pedig tudjuk, hogy a karácsony amúgy is nehezebb ilyen szempontból. Mindenki kicsit magányosabbnak érzi magát, aki amúgy is egyedül van. Őket szeretnénk meglátogatni és meglepni valamivel” – mondja Gyenes Csenge.
Az idősek számára nyilván nem játékra kell gondolni, hanem egy sálra, sapkára, kesztyűre, édességre, kávéra, mécsesre, karácsonyi díszre, aminek szerintünk örülne a saját nagymamánk is, de akár tartós élelmet is lehet belerakni.
Fotó: Facebook/Máltai Szeretetszolgálat Csíkszereda
Az adventi időszak másik különleges programja lesz, hogy a szervezet munkatársai és önkéntesei ellátogatnak a hajléktalanszállóra, ahol egy vacsorát készítenek majd a bentlakóknak, és egy tartalmas estét igyekeznek eltölteni velük.
Csíkszeredában jelenleg a Máltai Szeretetszolgálat újraszervezése zajlik, önkénteseket toboroznak, és a Somlyó utcai romatelep melletti székhelyükön igyekeznek biztosítani a nappali központ működését.
– mondja a Máltai Szeretetszolgálat ifjúsági koordinátora, Székely Róbert.
Mindig van, kin segíteni
Fotó: Osváth Dániel
„A Somlyó utca 33. szám alatt van egy romatelep, és főként azokra a családokra koncentráltunk tavaly az advent alatt, és idén is ez lesz az egyik fő célunk. Itt mélyszegénységben, szegregációban élő családok laknak, elzárva információtól és minden lehetőségtől is. Az, hogy van víz, villany, kanalizálás, azt hinnénk, hogy mindenütt egyértelmű, pedig mégsem. Itt nem így van. Nagyon sokat dolgozunk azon, hogy ezek a családok is meg tudják élni az adventet, az ünnepi várakozást” – magyarázza Székely Róbert.
Hozzáteszi, ez egyebek közt abban nyilvánul meg, hogy közösen készülnek az ünnepre, például adventi koszorút készítenek, az anyukákkal és a gyerekekkel adventi naptárt vezetnek, és így várják az ünnepet, miközben igyekeznek azon dolgozni, hogy az adventi koszorú mellett az ima és Jézus is bekerüljön az otthonokba.
ajándékot nem vagy csak nagyon ritka esetben kapnak, de összeülés történik, ami alatt a családfő sokszor felönt a garatra, este lesz egy vita otthon, vagy kettő, s ezzel el is telt a karácsony.
„Azt gondolom, hogy mi ennél többet tudunk és kell adjunk ezeknek a családoknak, ezért is építjük fel a karácsonyt, hogy legyen meg a várakozás, várjuk a Kisjézus születését. Megpróbáljuk bevinni a karácsonyt az otthonokba úgy, hogy előtte közösen ráhangolódunk, hogy érezzék, nem csak ajándékozásról szól ez – bár számukra még arról sem, ugye.
Cipősdoboz az időseknek is
Fotó: Osváth Dániel
Azt szeretnénk, hogy legyen egy valós hangulata, hogy érezzék, hogy Jézus bemegy a házba. Nem cél, hogy megtérítsünk valakit, de ennek a családi hangulatnak a megteremtésén munkálkodunk. Tavaly kezdtük el, és annyira szerették, hogy idén már jöttek a kérdések, hogy mikor fonunk újra koszorút.”
Ezen a romatelepen mintegy százötven gyermek van, a három hónapostól a 16 évesig minden korosztály, számukra fognak cipősdoboz-akciót hirdetni Csíkszeredában és környékén. Bárki, aki úgy érzi, szeretne megajándékozni egy gyereket, összeállíthat számára egy ajándékcsomagot, ráírva, hogy fiúnak vagy lánynak szánja, és hogy melyik korosztálynak.
– mutat rá a szeretetszolgálat munkatársa, magyarázva, hogy a gyerekek utána hosszú ideig emlegetik, hogy ők kitől és mit kaptak, hogy nekik van a távolban valahol egy XY nevű barátjuk, aki megajándékozta őket. A gyerekek készülnek is majd egy karácsonyi előadással énekek és versek formájában, azt fogják köszönetképpen előadni.
A koszorú és az adventi könyörgések
Fotó: Rab Zoltán
Csíkszeredában is figyelnek az idősekre is, elsősorban azokat szeretnék meglátogatni, akik ilyenkor is egyedül vannak, és az advent ünnepén, na meg karácsonykor még nehezebb a magány, mint az év többi napján.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap Hit-Vallás mellékletében látott napvilágot november 21-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A világ hajlított (The World is Curved) – vallják a teqballosok, így ha laposföld-hívőket akarunk keresni, akkor jobb ha másfelé orientálódunk. Mi nem akartunk ilyeneket keresni, sőt.
szóljon hozzá!