Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Közkedvelt étel a töpörtyű is •  Fotó: Barabás Orsolya

Közkedvelt étel a töpörtyű is

Fotó: Barabás Orsolya

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. Így hónapokra elegendő ételt tárolhatnak a család számára. Tájegységenként eltér, hogy ki milyen fűszereket használ ilyenkor vagy éppen milyen ételt szolgál fel disznóvágáskor, de mindenki úgy tartja, a legfontosabb, hogy a tányérok üresek legyenek, a gyomrok pedig tele.

2022. december 11., 08:572022. december 11., 08:57

Kevesebb a házaknál nevelt sertés Gyergyó vidékén, mint néhány évtizede, amikor a legtöbb családi háznál biztosan volt néhány jószág. Ennek ellenére a november–február közötti időszakban ma is sokan vásárolnak disznót, hogy feldolgozzák.

Ezekben a hónapokban kilogrammonként 14–15 lejt kérnek a disznóért, tehát 120–180 kilogrammos jószágok esetében bizony nem kis összeget, 1700–2700 lejt kell fizetni.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Ettől függetlenül akik szeretik tudni, hogy mi van az ételben, amit fogyasztanak, és a hagyományos ízekre esküsznek, inkább ezt választják, mint hogy szálanként vegyék a kolbászt, hurkát, kilónként a szalonnát, disznóhúst.

Nemrég tizenkettedik alkalommal rendezték meg Gyergyószentmiklóson a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivált, amire 37 csapat nevezett be. Ide közelebbről, távolabbról mindenki elhozta saját ízvilágát ételei által, ezeket tekinthettük, kóstolhattuk meg mi is.

Készül a mocskos tokány •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Készül a mocskos tokány

Fotó: Barabás Orsolya

Megannyi helyspecifikus íz

„A megszokott fűszerek mellett, amelyeket a székely ember használ, mi teszünk a kolbászba kevés köménymagot is, így lesz igazán ditrói íze. Megsütjük a frissen készült kolbászt, és szárhegyi savanyú káposztával kínáljuk” – részletezte Puskás Elemér, Gyergyóditró polgármestere.

„1868 óta a gyulai kolbász különleges kuriózum, valamikor nagy eszmei értéke is volt, egész Európában erről beszélgettek. Ez egy vékony pároskolbász, ami soha nem csípős, a csabai az erős, csípős. A gyulaiban van kevés feketebors, köménymag, só, fokhagyma és édes pirospaprika.

Idézet
Próbáljuk azokat az ízeket visszaadni, amelyek régről megmaradtak a szánkban”

– mondta Hajduk Zoltán, a Gyulai Húsüzem képviselője.

Üstben készül a disznótoros menü •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Üstben készül a disznótoros menü

Fotó: Barabás Orsolya

„Nálunk, Pozsony vonzáskörzetében nagyon kevesen tartanak már sertést háztájiban, városon egyáltalán nem, falun is csak ritkán. Vidéken csak az idősek nevelnek jószágokat, ők készítenek hurkát is. Készül véres, májas hurka, disznófősajt, amit nálunk, Csallóközben préshurkának hívnak.

Idézet
Az itteni ízektől abban különbözik, hogy mi több pirospaprikát és majoránnát használunk.

Disznóvágáskor nálunk szokás feltuningolt káposztalélevest főzni. Savanyú káposztát készítünk marhapörköltalapon, van benne disznóhús, főtt csülök, kolbász, gomba és aszalt szilva” – ismertette Czafik László a felvidéki Somorjáról.

Rendszerint mindenki a saját szajízéhez fűszerezi a kolbászt •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Rendszerint mindenki a saját szajízéhez fűszerezi a kolbászt

Fotó: Barabás Orsolya

„Noha látszólag most divat lett a komfitálás, nagymamáink már régen is alkalmaztak hasonló megoldást, amikor zsírban eltették az oldalast, a kolbászt kisütve. Mindez isteni finom volt, egész nyáron fogyasztottuk. Nem kell kitalálni az újat.

Idézet
Most is azt mondom, hogy lehet rajta változtatni, de nem kell túlgondolni ezeket a hagyományos ételeket, hanem jól kell tudni elkészíteni azokat”

– hangsúlyozta Németh József, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Hagyományőrző Egyesületének elnöke.

•  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Fotó: Barabás Orsolya

Székelyesen

Disznóvágáskor a káposztaléleves mellett, amibe húsgombóc és sertésagy is kerül ezen a vidéken, sokan készítenek hagymás vért. Mivel a sertés vérét nem lehet tárolni, nagy részét felhasználják a véres hurkába, ugyanakkor vannak, akik kivesznek belőle, és sok hagymával, tetszés szerint fűszerezve megsütik, majd friss kenyérrel tálalják még a disznóvágás reggelén.

Kenyérre kenve is kínálhatjük a véres és májas hurkát, ha megfüstöljük •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Kenyérre kenve is kínálhatjük a véres és májas hurkát, ha megfüstöljük

Fotó: Barabás Orsolya

A mocskos tokány is közismert étel, a disznó nyaki részéből vágnak nagyobb kockákat, és sok hagymával, valamint sóval, borssal, pirospaprikával fűszerezve készítik el, majd puliszkával és savanyú káposztával kínálják.

Kolbászt tölteni egyedül nem lehet •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Kolbászt tölteni egyedül nem lehet

Fotó: Barabás Orsolya

Azért hívják mocskosnak, mert általában azt a húsrészt használják, ahol megszúrják az állatot.

A kolbászok, hurkák, disznófősajt, tűrt hús és más finomságok mellett az édesszájúaknak is kedvezhetünk, ha disznóvágáskor nem dobjuk el a hájat, hanem a következő napokban hájas tésztát készítünk belőle, finom házi lekvárral, ahogyan nagyanyáink szokták.

A régi hurka- és kolbásztöltőket ma is sokan használják •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

A régi hurka- és kolbásztöltőket ma is sokan használják

Fotó: Barabás Orsolya

 Barabás Orsolya

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot december 7-én.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei