Az utóbbi néhány hónapban elszaporodtak a magyarellenes rigmusok és molinók a romániai stadionokban. Az eheti Hangadóban Boros Miklóssal, a jelenséget jól ismerő sportújságíróval beszélgetünk arról, hogy melyek az okai a soviniszta, xenofób megnyilvánulásoknak a labdarúgó mérkőzések során, milyen az ultrák világa, s kiknek kellene lépniük, hogyan lehetne megszüntetni a magyarok számára megalázó történéseket.
Végéhez közeledik az öt évvel ezelőtt magyar állami támogatással elkezdett nagy erdélyi magyar templomfelújítási projekt. A tapasztalatokról Kató Bélával, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökével beszélgettünk.
Tiffán Zsolt villányi borosgazda, állandó visszatérő vendége Tusványosnak. Elsősorban borosgazda és vendéglátós, de nyolc évet volt parlamenti képviselő is a FIDESZ, azaz Orbán Viktor felkérésére. Beszélgetésünkben arra kerestük a választ, hogy miért is törvényszerű, hogy a borászok többsége nemzetben gondolkodik, azaz ezt az értékvilágot képviseli? Érintjük azt is, hogy rejt-e bármilyen veszélyt vagy kockázatot egy nagyvállalkozó számára az, ha nyilvánosan is képviseli politikai nézeteit? De Tiffán Zsolt arról is vall, hogy szerinte miért valódibb és követendőbb a megművelt igazság.
„Normális” ellenzékinek tartják a legtöbben, legalábbis Székelyföldről nézve. Tagadja viszont, hogy az ellenzékhez tartozna, mint ahogy keményebb kritikát is megfogalmaz az Orbán-kormányról. De azt is kimondja, hogy a jelenlegi nemzetpolitika és külhoni gazdaságfejlesztési programok pozitív jelenségként foghatók föl. Szóba kerül a 31. Tusványos is.
Toró T. Tibor nélkül nem lehet elképzelni Tusványost. Az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke régi motoros a szabadegyetem életútján. A beszélgetésben személyes benyomásokról, kritikákról, csalódottságról, de büszkeségre okot adói eseményekről is beszámolt Toró. Érintjük a 31. Tusványosról szerzett benyomásait, de hangot ad annak is, hogy szerinte mi a hibája a mai bináris magyar politikai közéletnek.
A Székelyhon Hangadó legújabb podcast-műsorában arra keressük a választ vendégünkkel, Trucza Adorjánnal, a Páva étterem tulajdonosával, hogy merre érdemes keresni a jövőt a gasztronómia területén?
Tizenhat koncerttel, zenés helytörténeti túrákkal, könyvbemutatókkal, dokumentumfilm-vetítéssel, reneszánsz gyermeknappal és táncházzal, valamint borkóstolóval is várja az érdeklődőket a Csíkszeredai Régizene-fesztivál július 9–17. között.
Nemrégiben Csíkszeredában mutatták be a hat részesre tervezett Ferences iskoladrámák könyvsorozat tavaly megjelent második és harmadik kötetét, amelyek az 1740 és 1762 között Csíksomlyón előadott passiójátékok eredeti szövegét, énekét és elemzését tárják az olvasók elé.
A befejezéséhez közeledik a temesvári Új Ezredév Református Központ. A Hangadó e heti adásában Gazda István lelkipásztorral teszünk egy virtuális sétát az impozáns épületegyüttes helyiségeiben.
Akárcsak a két évvel ezelőtti, ugyancsak hazai rendezésű Európa-bajnokságon, Märcz Tamás szövetségi kapitány ismét a dobogó legfelső fokáig vezetné a magyar férfi vízilabda-válogatottat a Budapesten tartandó világbajnokságon.
A Moldovai Köztársaság a nemzetközi politika fókuszába került az ukrajnai háború miatt. Az e heti Hangadóban Barabás T. János külpolitikai szakértővel, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzőjével beszélgetünk arról, hogy milyen identitásbeli, etnikai, politikai törésvonalak osztják meg a moldovai társadalmat, veszélyt jelent-e Oroszország a kis posztszovjet állam biztonságára, és felvetődhet-e Erdély hovatartozásának kérdése Románia és Moldova esetleges egyesülése után.
Az iskolai étkeztetés a gasztronómia kevésbé ismert szakterülete, amelyre a szülők egész napos elfoglaltsága miatt egyre nagyobb igény van. Az ágazatot keményen megviselte az elmúlt két esztendő koronavírus-járványa. A Hangadó e heti vendége a kolozsvári Culina Nostra cég vezetője, Balázs András.
A zene által megváltani a világot – ezzel a gondolattal alapították meg harmincöt évvel ezelőtt Csíkszeredában a Role zenekart.
Ötven esztendeje oktat informatikát Kolozsváron és Marosvásárhelyen dr. Kása Zoltán egyetemi tanár. Tanári pályafutása során tucatnyi tudománynépszerűsítő könyvet is írt. A Hangadó e heti műsorában a számítástechnika gyors fejlődéséről beszélgettünk.
Két és fél hónapja tart az ukrajnai háború, de az elemzők még mindig csak találgatják, miért kezdett bele Oroszország ebbe a véres kalandba. Az eheti Hangadóban Stier Gábor Oroszország-szakértővel, a szláv világgal foglalkozó moszkvater.com portál főszerkesztőjével, a Putyin-rejtély című könyv szerzőjével beszélgetünk arról, hogy milyen motivációk alapján cselekszik az orosz elnök, s mit jelenthet az oroszoknak az Ukrajna elleni agresszió.
Színész végzettségű ugyan, de majdnem két évtizede televíziózik, a legtöbben innen is ismerik. Magyari Teklával beszélgettünk a Hangadóban többek között arról, hogy lehet-e önmegvalósítani Székelyföldön, az úgynevezett provincián?
Mennyire érinti az erdélyi vállalkozókat a koronavírus-járvány mentén kialakult válsághelyzet, amelyet fokozott az ukrajnai háború negatív hatása is? A szakemberek milyen kiutat ajánlanak a gazdasági élet szereplőinek a mai nehéz helyzetből? A Hangadó e heti műsorában Szőcs Endre vállalkozóval, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság Kolozs megyei elnökével beszélgettünk.
A nyelvünk és a kultúránk nagyon fontos, hiszen ezek nélkül elveszítjük az identitásunkat – vallja Bede-Fazekas Zsolt, a Torontói Független Magyar Rádió vezetője. Zsolt feleségével, Hortenziával, 1988-ban érkezett Kanadába, és az elmúlt több mint harminc évben igyekezett a magyar értékeket képviselni, szerteágazó tevékenységével pedig elősegíteni, hogy a diaszpórában élő magyarok megőrizzék a kultúrájukat.