A hajnali misén ráhangolódnak a várakozásra
Fotó: Rab Zoltán
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, ahol csak pár szál gyertya világított, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba, és együtt mondták az imát. A szentmise hatkor kezdődött, immár villanyvilágítás mellett. Baricz Lajos marosszentgyörgyi plébános celebrált, Székely Szilárd volt a kántor. A félórás szertartást követően Baricz Lajossal a roráté misék jelentőségéről beszélgettünk.
2022. december 23., 09:072022. december 23., 09:07
A plébános elmondta, a római katolikus egyházban advent első vasárnapjától karácsony első napjáig mindennap hajnalban tartott szentmise Szűz Mária tiszteletére és a Jézus eljövetele utáni vágy kifejezésére, amelyet roráténak is neveznek, a mise bevezető szavai után: Rorate caeli desuper..., vagyis harmatozzatok, egek, onnan felülről.
Annyira népszerű és népszerű volt mindig, hogy ha visszaemlékszem gyermekkoromra, nyakig érő hóban, lámpással, a faluban közvilágítás még nem volt, és úgy mentünk a roráté misékre csapatostul, tele volt a templom, és most is sokan járnak, legalább ötvenen-hatvanan vesznek részt egy-egy hajnali misén” – mondta a lelkész, hozzátéve, hogy minden ünnepre fel kell készülni, és az alapkészülésnek ez is az egyik módja.
Fotó: Rab Zoltán
„Mi nemcsak arra készülünk, hogy emlékezzünk Jézus Krisztus születésére, az emlékünnepére, mert karácsony lényegében emlékünnep, de készülünk arra is, hogy Jézus Krisztus visszatér, tehát mind a két várakozás bennünk van, bennünk él” – tette hozzá.
Baricz Lajos sokszor mondogatja a híveknek, hogy „mint az orvos, aki bemosakodással kezdi meg a műtétet” a mise előtte mindig ott van a rózsafüzér, fél hat előtt pár perccel, fél hatkor már megkezdődik a rózsafüzér imádsága, ami szintén egy ráhangolódás, és azalatt mindig gyónási lehetőség is, amivel mindennap élnek is, ahogy közeledik az ünnep, mind többen.
A plébános úgy fogalmazott, hogy „ha a kocsit és minden gépezetet szervizelni kell, akkor a lelkünket is kell, és ez egyfajta ilyen lehetőség is arra, hogy az ünnepeket lelkileg felkészülve várjuk”.
Visszaemlékezve egy korábbi adventre Baricz Lajoss felidézte azt a hajnali misét, amelyen 115-en vettek részt.
Fotó: Rab Zoltán
„Vízi János sírásó hajnalban kijött, hogy sírt ásson, és amikor meglátta, hogy jönnek ki az emberek a templomból, ráadásul olyan sokan, megkérdezte, hogy plébános úr, mi volt ma itt, hogy ennyi ember volt a templomban, nem tudnak aludni? Mondtam, hogy de, tudnak aludni, csak felkeltek idejében, hogy részt vegyenek a hajnali misén” – idézte fel a lelkész.
A szentmise előtt az első félórában csak a gyertyák égtek, amivel semmiképpen sem a takarékoskodásra utalnak, hanem egyszerűen a lelki sötétség és a megvilágosodás jelképére. „Amíg fiatalabb voltam és jól láttam, addig a szerdai nap gyertyás szentmise volt, csak a gyertyafény világított, de most már szemüveggel sem látok, ezért felkapcsoljuk a villanyt” – magyarázta a plébános, aki érdeklődésünkre arról is beszélt, hogy a misén részt vevő hívek többnyire cserélődnek,
A lelkész azonban elégedett, hiszen 50–60 ember vesz részt egy-egy szentmisén, tehát az adventi készülődés négy hetében legalább 200-250 embert megmozgat a roráté mise.
Fotó: Rab Zoltán
A szentmiséknek nem kell hosszúaknak lenniük, mert van, aki az áldást megvárja, és már indult is munkába. Egy bevezető gondolattal kezdődik, ami ráhangol az evangéliumra, ezenkívül pedig a gyulafehérvári kispapok már tavaly és idén is egy adventi sorozatot állítottak össze, amelyet szétszórtak, terjesztettek az egyházmegyében, és a marosszentgyörgyi egyházközség is társult velük, a pap azt olvassa fel.
Ahogy mondta, így nem kell minden napra külön elmélkedést tartania, elég, ha a szentmise elején pár gondolattal ráhangolódik. Hiszen, mint minden ünnepnek, nem csupán a szervezője kell legyen a lelkész, hanem a megélője is, hogy ne csak egy kiszolgáló egység legyen az egyház, hanem ugyanakkor tevékeny résztvevője is.
Fotó: Rab Zoltán
„Ez nem mindig sikerül a legjobban, különösebben a nagy ünnepekre gondolok. Mert ugye azt meg is kell szervezni, illetve szerepben kell lenni, de ugyanakkor engem is megérintsen az a titok, az a szent esemény, ami az ünnep alatt történik. Befogadója és továbbítója is kell legyek az eseménynek” – magyarázta Baricz Lajos.
„Az imádság mindenképpen fontos, nem azt mondom, hogy mennyiségében több kell legyen, mert nem a mennyiség fontos, hanem a minőség” – fogalmaz a lelkész, aki azt javasolja, hogy a böjtöt, amennyire lehet, tartsák be. Ahogy mondja, bár csak a nagyböjtben kötelező egyházukban a böjt, azt ajánlja, hogy két napot tartsanak be, a szerdát és a pénteket mint böjti napot. Van akinek nem nehéz ezt betartania, hiszen a felesége görögkeleti vallású és együtt böjtölnek.
Fotó: Rab Zoltán
„Ugyanakkor az egyházközségnek is van egy szeretetszolgálata, amely néhány emberből áll. Advent elejétől ott van a szeretetkosár kihelyezve, és abba hoznak élelmiszert, van egy persely is a pénznek, és 25 családnak szoktunk mindig karácsony küszöbén, az ünnep előtt egy-egy 7–8 kilogrammos élelmiszercsomagot vinni. Ez is a készülődésnek, a szegényekre figyelésnek az egyik módja. Jézus ideajándékozta nekünk önmagát, mi is próbáljunk valamit adományozni az embertársainknak” – hangsúlyozta Baricz Lajos.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap Hit-Vallás mellékletében látott napvilágot december 19-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
A világ hajlított (The World is Curved) – vallják a teqballosok, így ha laposföld-hívőket akarunk keresni, akkor jobb ha másfelé orientálódunk. Mi nem akartunk ilyeneket keresni, sőt.
szóljon hozzá!