A GridStar Flow technológiát alkalmazó váradi akkumulátorgyár segíthet elérni a nettó nullás célkitűzéseket
Fotó: Lockheed Martin/látványterv
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá Bukarestben egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes, úgynevezett GridStar Flow technológiát alkalmazó akkumulátorgyár váradi megépítéséről. Az Európában egyedülálló, a világ legnagyobb ilyen jellegű zöldenergia-beruházása révén létrejövő akkumulátorgyár regionális vezetővé léptetheti elő e téren Romániát. Várad büszkén várja az akkumulátorgyárat.
2024. november 21., 08:022024. november 21., 08:02
2024. november 21., 11:342024. november 21., 11:34
A román cég Agerpres hírügynökség által idézett közleménye szerint a szerdai megállapodás kijelöli azokat a kereteket, amelyekben a felek megkezdik a leendő 50 millió eurós váradi akkumulátorgyár megvalósítási folyamatát. Az üzem a tervek szerint 2026 nyarától kezdődően évente 30 ezer tonna negatív töltésű elektrolitot fog előállítani.
„A mai előrelépést azok után tettük meg, hogy a Sinteza a közelmúltban az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében sikeresen elnyert 25 millió eurós társfinanszírozást az úgynevezett GridStar Flow nagyméretű akkumulátorokban használt elektrolitra” – olvasható a dokumentumban. Eszerint a szándéknyilatkozatot Ray Piselli, a Lockheed Martin nemzetközi ügyekért felelős alelnöke és Gelu Stan, a nagyváradi székhelyű Sinteza Rt. vezérigazgatója írta alá Sebastian Burduja energiaügyi miniszter és E.S. Kathleen Kavalec, az Egyesült Államok romániai nagykövete jelenlétében.
Emlékeztetnek: a mostani előrelépés a Burduja által az év elején az Egyesült Államokban folytatott megbeszéléseket követi, amelyek középpontjában az állt, hogy „a GridStar Flow akkumulátor hogyan segíthet Romániának elérni a nettó nullás célkitűzéseket” – áll a közleményben.
Az eddig a Massachusetts állambeli Andoverben gyártott, az energiaszektor jövője számára tervezett GridStar Flow nulla szén-dioxid-kibocsátással működik, miközben fenntartható és stabil energiát biztosít.
„Ezzel a projekttel Románia egy stratégiai fontosságú amerikai befektetőt vonz be egy olyan csúcstechnológiával, amely semmilyen módon nem függ a nyugati piacokon kívüli nyersanyagimporttól, egy olyan területen, amely exponenciálisan növekszik világszerte. Amint a beruházás befejeződik, országunk stratégiai előnyre tesz szert az Európai Unióban az új, megújuló energiával kapcsolatos projektek fejlesztése terén” – mondta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
„Izgatott vagyok az új romániai partneri kapcsolat kilátásai miatt, mely az első kereskedelmi projektünk és amely segít megvalósítani az ország »Net Zero« kibocsátási terveit. A GridStar Flow az energiabiztonság legkorszerűbb megoldása, amely minden egyes nemzet védelmi és biztonsági szükségleteinek kulcsfontosságú eleme” – tette hozzá Piselli.
A Sinteza vezérigazgatója, Gelu Stan rámutatott, hogy ez a projekt egyértelműen a technológiai szint és az üzleti modell jelentős „frissítését”, korszerűsítését jelenti. „Ráadásul az egész befektetés etikus, amelynek célja, hogy pozitívan befolyásolja a zöldenergiára való átállást Európában” – vázolta Stan.
Az eseményen részt vett Florin Birta nagyváradi polgármester is. Az elöljáró Facebook-bejegyzésében rámutatott:
A gyárépítés pedig mozgósítja Várad munkaerőpiacát és stimulálja a helyi gazdaságot.
A Patriot rakéták és F-35-ös vadászgépek fő beszállítójaként közismert Lockheed Martin helyszínválasztása a polgármester szerint alátámasztja Várad értékét és befogadóképességét, ha stratégiai beruházásokról van szó.
A Lockheed Martin globális védelmi technológiai vállalat, az egyik vezető amerikai repülőgépipari, katonai és energetikai cég, amely a közlemény szerint az innovációt és a tudományos felfedezéseket támogatja. A Sinteza Rt. egy romániai vállalat, amely több mint 100 éves tapasztalattal rendelkezik a vegyiparban, és célja, hogy a benzoesavgyártásról zöldenergiára álljon át.
Amint arról beszámoltunk, idén februári amerikai látogatása során Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szándéknyilatkozatot írt alá a Lockheed Martinnal, amely az első lépés volt a GridStar Flow akkumulátorgyártási technológia romániai kifejlesztése felé. „Romániát stratégiai fekvésünk, termelési kapacitásunk, mérnökeink képzettsége miatt választották,
Mindez jól fizetett munkahelyeket, presztízst és magas hozzáadott értékű exportot jelent Románia számára” – vélekedett a miniszter.
Burduja rámutatott, hogy már előző energiaügyi miniszteri mandátuma óta, amikor még kutatási és digitalizációs miniszter volt, együttműködik a Lockheed Martin céggel. Az amerikai cég akkor partnerséget kezdett a Kolozsvári Műszaki Egyetemmel a mesterséges intelligencián alapuló megoldások kifejlesztésére. Ez a Lockheed Martin második kutatási és fejlesztési központja a világon, az ausztráliai laboratórium után – vázolta fel az erdélyi kötődéseket a tárcavezető.
Szándéknyilatkozatot írt alá a Sebastian Burduja energiaügyi miniszter amerikai látogatása során a Lockheed Martinnal, amely az első lépés a GridStar Flow akkumulátorgyártási technológia romániai kifejlesztése felé – közölte a tárcavezető.
A GridStar Flow egy korszerű energiatárolási megoldás, amelyet kifejezetten a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrálására és az energiahálózat stabilitásának javítására fejlesztettek ki. Íme a technológia főbb jellemzői:
A GridStar Flow a modern energiaátmenet egyik kulcsfontosságú szereplője lehet, hiszen hatékony, fenntartható és hosszú élettartamú megoldást kínál az energiatárolási kihívásokra.
(Az utolsó alcímünk alatt közölt háttér a mesterséges intelligencia közreműködésével készült)
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
2 hozzászólás