Sokan készítenek házi savanyúságot
Fotó: Barabás Ákos
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. Az életmódváltozással azonban hangsúlyossá válik a kereskedelemben kapható savanyúságok forgalma.
2022. december 18., 18:512022. december 18., 18:51
2022. december 18., 20:542022. december 18., 20:54
Napjainkban is széles körben elterjedt foglalatosság Erdélyben a házi savanyúságkészítés. Ez jól lemérhető a nyár végén és ősszel nagy mennyiségben megvásárolt zöldségekből: elsősorban uborkára, paprikára, paradicsomra és káposztára van a legnagyobb kereslet.
Még mindig kevés az olyan falusi porta, ahol a család téli savanyúságszükségletének legalább egy részét ne otthon készítenék el. Háztájiban széles körben elterjedt a főzéssel tartósított paradicsomlé, amit üvegekben tárolnak. A különböző ételek készítéséhez szükséges paradicsomlé palackozásakor a gazdaasszony rendszerint kevés szalicillel tartósítja a közkedvelt zöldség levét.
Tölteni való paprikától kezdve friss kaprot, martilaput, gyalult tököt, uborkát, vegyes leveszöldséget, ételízesítő zöldségkeveréket, zöldparadicsomot, zöldbabot, zöldborsót, spenótot vagy párolt gombát lehet hosszú ideig sóban tartósítani. A mélyhűtők elterjedésével a sózás gyakorlata csökkent, de sokan ma is ezt a tartósítási eljárást alkalmazzák. A sóban eltett zöldségeket és fűszerek nyersen, sóval rétegezve tárolhatjuk, vagy leforrázva és fűszerekkel ízesített sós lével önthetjük fel.
Házi savanyúságok. Akinek van hozzá ideje, jól jár a családi ízlés szerint elkészített termékekkel
Fotó: Kisréti Zsombor
A háztáji zöldségtartósítás népszerű módja a savanyítás, abból is a leggyakoribb a télire eltett káposzta fejes vagy gyalult formában.
Egy bevált savanyítottkáposzta-receptet ismertetünk. Tíz kg gyalult káposztához 25 dkg sót, néhány szelet sárgarépát, egy piros csöves paprikát, tíz dkg szeletelt birsalmát, 5 dkg köménymagot, babérlevelet, koriandert és borsot keverünk.
Erre helyezzük szorosan egymás mellé a megsózott káposztafejeket, majd újabb réteg gyalult és döngölt káposztával folytatjuk a rétegzést. Amikor a hordó megtelik, az utolsó réteg gyalult káposztára tisztára mosott deszkát teszünk, amit nagyobb kővel nyomtatunk le. A hat hétig tartó erjedés során időnként el kell távolítani a felületén kialakuló nyúlós, nyálkás réteget.
Fotó: Kisréti Zsombor
Téli savanyításra a káposztával töltött paprika, paprikasaláta, tölteni való ecetes paprika, ecetes paradicsompaprika, a különböző vegyes saláták, az ecetes uborka és a zöld paradicsom népszerű házi készítmény.
A meggyalult tököt enyhén megsózzuk, állni hagyjuk, majd kinyomkodjuk. Erősen ecetes vizet forralunk kevés cukorral, amit lehűtve az üvegekbe rakott, gyalult tökre öntünk. A lekötött üvegkannákat a víz forrásától számítva 30 percig gőzöljük.
Az üzleti felhozatalban a savanyú uborka és a paprika vezet
Fotó: Kisréti Zsombor
Legnépszerűbb téli savanyúságunk az uborka, amit sokféle fűszerezéssel tartósítanak Erdélyben. Sokan kedvelik az ecetes uborkát. Az üvegekbe rakott, friss uborka közé kapor, torma, gyömbér, meggyfalevél és kevés csípős paprika is kerülhet, ami kiváló ízvilágot ad az ecetes vízben tartósított uborkának. 1 liter vízhez ízlés szerint 1–2 dl ecetet, 2 dkg sót és 4 dkg cukrot számítunk. Az alaplevet felfőzzük, és langyosra hűtve ráöntjük az üvegkannákba pakolt uborkákra. Szorosan lekötött celofánnal hűvös helyen a kamrában vagy pincében hosszú ideig tárolható.
Az emberek életvitelének változásával a házi zöldség- és gyümölcsfeldolgozás is háttérbe szorul. Kereskedelmi statisztikák szerint az utóbbi tíz évben látványosan megnőtt az iparilag készített ízek, dzsemek, kompótok, szörpök és egyéb gyümölcskészítmények forgalma. Ha nem is ilyen mértékben, de nő a bolti savanyított zöldségek iránti igény is.
Bevett gyakorlat volt, hogy nagy mennyiségű tartósítószerrel állították le az elindult erjedést, a gyümölcsök és zöldségek romlását. Napjainkra szigorúbbak lettek ugyan az élelmiszer-biztonsági szabályok, de az élelmiszeripari gyárak belső életébe nehéz belátni… Bevett romániai gyakorlat, hogy a dél-amerikai nagyüzemekben jóval olcsóbban előállítható és hajón érkező import paradicsomsűrítményt keverik az élelmiszeripari termékekbe.
Fotó: Kisréti Zsombor
Nagyüzemi előállítása sokban hasonlít a kicsiben végzett háztáji téli eltevésre, azonban a felöntőléként használt tartósítás különbözik. Savanyúságkészítő kis- és nagyüzemekben széles körben elterjedt a kis és a nagy savtartalmú csemegeuborka-konzerv. A kisebb savtartalmú termékek felöntőlevébe 2,4% ecetsav, 0,15% borkő, 0,30% tejsav, 3,5% cukor és 2,5 százalék konyhasó kerül. A nagyobb savtartalmú készítményhez az ecetsav arányát 3,2 százalékra növelik.
A standardnak számító gyári alapléhez különféle ízesítéseket kevernek: fokhagyma, zeller, babérlevél, torma, petrezselyem vagy szőlő kerül az üvegkannák címkéjére. Ízlés szerint tudjuk kiválasztani azt a fajta konzervuborkát, amit leginkább kedvelünk.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot december 14-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
A világ hajlított (The World is Curved) – vallják a teqballosok, így ha laposföld-hívőket akarunk keresni, akkor jobb ha másfelé orientálódunk. Mi nem akartunk ilyeneket keresni, sőt.
szóljon hozzá!