Közel 40 százalékkal nőttek Romániában a lakásárak 2010 óta
Fotó: Tuchiluș Alex
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
2025. április 09., 15:582025. április 09., 15:58
2025. április 09., 16:002025. április 09., 16:00
Az EU statisztikai hivatala szerint 2024 harmadik negyedévéhez viszonyítva a lakásárak 0,8, a bérleti díjak 0,6 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban.
2010-hez viszonyítva az adatközlő tagországokból 21-ben a bérleti díjaknál nagyobb mértékben nőttek a lakásárak 2024 utolsó negyedében.
Jelentős lakásár-emelkedést regisztráltak a következő országokban: Magyarország (234 százalék), Észtország (228), Litvánia (187), Lettország (153), Csehország (142), Portugália (120), Bulgária (115), Ausztria (112) és Luxemburg (105).
A lakásárak csak Olaszországban csökkentek, 2010-hez mérten 4 százalékkal, Cipruson pedig 2020 óta nem emelkedtek.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
A vizsgált időszakban az albérletek ára 26 tagországban emelkedett, Görögországban pedig csökkent (13 százalékkal). A legnagyobb mértékű emelkedést Észtországban (212 százalék), Litvániában (175) és Magyarországon (114) jegyezték.
Romániában megközelítőleg 60 százalékkal drágultak az albérletek – írja az Agerpres.
A határ a csillagos ég a romániai lakásárak tekintetében: országszerte mindenhol rekordot döntenek az árak – derül ki az ingatlanpiac jelenlegi helyzetéből.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!