Rostás Szabolcs
2025. június 03., 20:002025. június 03., 20:00
2025. június 03., 20:512025. június 03., 20:51
Megnyugtató válaszok, lehetséges megoldások helyett egyre több a kérdőjel Parajdon azóta, hogy az évtizedek óta nem tapasztalt vízhozammal megáradt Korond-patak május utolsó napjaiban teljesen megtöltötte a sóbányát. Ráadásul a katasztrófa bekövetkezte óta eltelt szűk egy hét alatt még mindig nem derült ki, pontosan mekkora haváriával állunk szemben, milyen kilátásai vannak nem csak a Hargita megyei településnek, hanem a Sóvidéknek és egész Székelyföldnek.
A megannyi kérdőjel ellenére néhány dolgot bizonyosan tudunk. Parajd, a Székelyföld közelmúltbeli legsúlyosabb ipari, ökológiai, idegenforgalmi, szociális válságát ugyanazoknak a jelenségeknek az elegye váltotta ki, amelyek évtizedek óta fékezik Románia fejlődését. A mostani súlyos vészhelyzetet természeti csapás okozta ugyan, ennek kialakulásához azonban alapvetően hozzájárult az emberi tevékenység, egészen pontosan a hanyagság, a mulasztások egész sora, a szervezetlenség, az állam működésképtelensége.
Ennek ellenére a Salromnál is ugyanaz volt a reakció, mint a román állami vállalatoknál, intézményeknél, hivataloknál általában: a felelősség elhárítása, a döntésképtelenség, a forráshiányra hivatkozás, no és persze a társadalomba is mélyen beivódott balkáni gondolkodásmód: „las’ că merge și așa”. (Hagyd csak, menni fog az így is). Ugyanez a mentalitás a romániai valóság egyik rákfenéje, többek között ez vezetett – hogy egy más jellegű, ám a kiváltó okok tekintetében a parajdihoz annyira hasonló tragédiát említsünk – a több mint hatvan halálos áldozatot követelő, tíz évvel ezelőtt a bukaresti Colectiv klubban bekövetkezett tűzvészhez is.
Akárcsak abban az esetben, Parajdon is állami intézmények egész sora hunyt szemet a rendellenességek fölött, görgette maga előtt a problémát. És ne legyenek illúzióink, a Colectiv-ügyhöz hasonlóan a sóbánya elárasztása esetében is elmaradnak a felelősségre vonások, egy ideig még folyik majd a vita a sóipari társaság és a vízügyi igazgatóság, az ezeket az intézményeket felügyelő gazdasági, illetve környezetvédelmi minisztérium felelősségéről, aztán majd kialszik ez is. Ráadásul ugyanaz a veszély fenyeget, hogy nem tanulunk ezekből az esetekből, és nem foganatosítunk elengedhetetlen óvintézkedéseket; például tíz év elteltével sem épültek meg a nagy égési sérültek kezelésére alkalmas kórházak, amelyek szükségességére annyira ráirányította a figyelmet a Colectiv-tragédia (is).
Ha sok érdeme nem is volt tízéves Cotroceni-i pályafutása során, Klaus Iohannis legalább ki merte mondani (a 2021-ben történt konstancai kórháztűz nyomán), hogy a román állam kudarcot vallott, mégpedig abban az alapvető feladatában, hogy megvédje állampolgárait. És sajnos ezzel a tanulsággal maradtunk, hiszen utódja, a bő egy hete hivatalába lépett Nicușor Dan éppen Parajdon tett terepszemléje közben volt kénytelen elismerni, hogy a román állam működésképtelen.
Mint ahogy a közvetlen következményei súlyosan érintik a teljes Sóvidéket és a Székelyföldet, a tanulságokat tekintve országos, általános érvényű kihatásokról beszélhetünk. Románia, a kudarcot vallott állam működőképességéhez évtizedek óta halogatott reformok végrehajtására van szükség, amelyek Nicușor Dan megválasztásával, az általa sürgetett elképzelésekkel vagy megvalósulnak, vagy nem. Parajdnak azonban óhatatlanul stratégiára van szüksége a jelenlegi súlyos helyzetből való kilábalás, a túlélés, mondhatni az újjászületés érdekében.
Jelen pillanatban nem tudjuk ugyanis, mi menthető meg a sóbányából, ha egyáltalán fennmarad valamilyen formában a létesítmény, egyre több az arra utaló jel, hogy sem a kitermelés, sem az idegenforgalom nem folytatható odalent (abban a formában legalábbis nem, mint az elmúlt évtizedekben), mindazonáltal az sem ismert egyelőre, hogy a bánya elárasztásának, esetleges beomlásának milyen következményei lesznek a településre, a régióra. Hiszen a helyzet nap mint nap változik, újabban a folyóvizekben megemelkedett sókoncentráció okoz fennakadásokat az ivóvízellátásban a térségben, de azt is csak találgatni lehet, mi történik, ha még nagyobb mennyiségben kerül sóval telített oldat a vizekbe.
Parajdon tehát súlyos a helyzet, és érthető, ha a lakosság egy része kilátástalannak is tartja. A településnek azonban minden lehetőséget meg kell ragadnia, hogy ne vesztesként jöjjön ki ebből a tragédiából. Abból kell erőt merítenie a sóvidéki település közösségének, hogy mellette áll a Székelyföld és Erdély, ugyanakkor ki kell használnia, hogy egyszerre két állam, a román és a magyar is a támogatására siet, továbbá európai uniós forrásokra is számíthat. Nem beszélve arról a példás összefogásról, adománygyűjtési akciósorozatról, amelynek keretében erdélyi és anyaországi önkormányzatok, egyházak, civil szervezetek, együttesek, művészek siettek a parajdiak megsegítésére. Ezeknek a kínálkozó lehetőségeknek a kiaknázása jelent kiutat Parajd számára, az ottani közösségnek (teljesen) újra kell gondolnia gazdasági, vállalkozói életét, idegenforgalmát, egyáltalán a jövőjét.
Bízunk benne, hogy sikerülni fog, és elkerülhető lesz a katasztrófa kiterjedése. Románia működőképességének visszaszerzése, egy nem kudarcos, hanem következményekkel rendelkező országgá válása kapcsán már nem vagyunk ilyen optimisták.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!