Süllyedéseket észleltek Parajdon, kitelepítéseket rendeltek el

Parajd

Parajdon kilakoltatnak tíz családot, mert a szakemberek a sóbánya beomlásától tartanak

Fotó: Pinti Attila

A kockázatokra való tekintettel és a polgárok életének védelme érdekében a hatóságok elrendelték a parajdi Sóhát Dózsa-bánya környéki lakóinak az evakuálását – jelentette be vasárnap délutáni közleményében a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség. A hivatalos tájékoztatás szerint előbb 10 tíz háztartásról volt szó, ez a szám később 45 otthonra emelkedett.

Krónika

2025. június 01., 17:432025. június 01., 17:43

2025. június 01., 22:292025. június 01., 22:29

Frissítés

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, aki a helyszínen tartózkodik, 22 óra előtt nem sokkal Facebook-posztban számolt be a pillanatnyi parajdi helyzetről.
„A lakosok biztonsága az első!
Parajdon a lakosság védelme érdekében a Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság úgy határozott, hogy elővigyázatosságból, az esetleges beomlások kockázata miatt 45 házat evakuálni kell. Ez a ma este folyamán megtörtént. Mivel az épületek többsége hétvégi ház, így végül 15 házból kellet kitelepíteni biztonságos helyre a lakókat” – írta a miniszterelnök-helyettes.
Jelezte egyúttal, hogy a hatóságok felkészültek esetleges árhullámra is, amit az omlás okozhat.
„Ezért a hatóságok, rendőrök, csendőrök, önkéntesek és a helyi lakosok példás összefogásával védőpanelekből és homokzsákokból épült több száz méteres ideglenes gát, a környező épületek, házak védelmében. További másfél kilométernyi védőpanel van úton.
Ebben a nehéz helyzetben is azt tapasztaltam, hogy a parajdiak példás összefogással igyekeznek segíteni egymáson is. Fontos, hogy mindenki hallgasson a hatóságok és a szakemberek kérésére, de ne keltsünk pánikot. A veszélyeztetett területen kívül lakók és elszállásoltak biztonságban vannak a legrosszabb forgatókönyv esetén is” – közölte a Hargita megyei politikus.
Aki szerint a helyzetet folyamatosan figyelemmel kísérik a helyszínen tartózkodó szakemberek, és a kockázatok alakulásának függvényében meghozzák a szükséges intézkedéseket.

Frissítés

Az országos katasztrófavédelem vasárnap este bejelentette, hogy a Hargita megyei katasztrófavédelem csapatai a rendőrökkel, csendőrökkel, a Hargita megyei vízügy, valamint a parajdi sóbánya alkalmazottaival együtt védőpaneleket és homokzsákokat helyeznek el azon a területen, ahol fennáll a régi bánya beomlásának veszélye, hogy csökkentsék a víz felgyülemlése által jelentett veszélyt, és korlátozzák a közeli épületekre és infrastruktúrára gyakorolt lehetséges hatásokat.
A hivatalos tájékoztatás szerint eddig 300 méternyi panelt helyeztek el, és további 1500 méternyi panelt elhelyezése van folyamatban, hogy tovább erősítsék a biztonsági övezetet.

Frissítés

A Hargita megyei hatóságok vasárnap este Ro-Alert-riasztást adtak ki a parajdi sóbánya környékén, hogy evakuálják az árvízzel érintett terület közelében található 45 házat, mivel a szakemberek „jelentős károkat” állapítottak meg az áradások miatt, és fennáll a veszélye annak, hogy a régi bánya teteje beomlik.
A hatóságok találtak szállást az evakuáltaknak – írja a News.ro.
Bíró Barna Botond, a Hargita megyei közgyűlés elnöke az Agerpres hírügynökségnek szintén arról beszélt, hogy 45 házat evakuálnak preventív jelleggel a polgárok biztonsága érdekében. Rámutatott, hogy a román vízügyi hatóság pontosan megjelölte azt a területet, amelyet a legrosszabb forgatókönyv szerint elönthet a víz, ez pedig 45 házat érinthet. Hangsúlyozta, hogy az intézkedés megelőző jellegű, a cél a polgárok biztonsága. Jelezte egyúttal, hogy a helyszínen az elmúlt órákban nem romlott a helyzet.
Nyágrus László polgármester Parajd Facebook-oldalán figyelmeztette a helyieket, hogy Ro-Alert-üzenetet fognak kapni, de egyúttal arra kért mindenkit, hogy ne ijedjenek meg.
„Megelőzési intézkedések vannak folyamatban, amely során a régi bánya melletti házakból (amelyek érintve lehetnek szökő ár kialakulásával) folyamatosan kilakoltatják az ott lakó embereket” – írta.

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes eközben a News.ro szerint úgy nyilatkozott, hogy a hatóságok a legrosszabb forgatókönyvvel is számoltak, még ha csekély is annak valószínűsége, hogy beomlik a régi bánya teteje, és áradást okoz.
„A nap folyamán több beomlás is történt az elmúlt napok heves áradásai által érintett tárnák területén. Néhány perccel ezelőtt kiadták a Ro-Alert-et 45 ház evakuálására. (...) Maximális elővigyázatossággal járunk el. Minden lehetséges helyzetet megelőzünk, még akkor is, ha viszonylag kevés a valószínűsége egy áradásnak. Az elővigyázatosság és az előrelátás a legfontosabb jelenleg” – fogalmazott az RMDSZ-es pénzügyminiszter.
„A családokat értesítették, öt csapat van a helyszínen. Jobb, ha senki nem tölti az éjszakát ezekben a házakban, hogy ne legyenek életveszélyben” – tette hozzá Tánczos Barna.
A helyi hatóságok tájékoztatása szerint a katasztrófavédelem, a rendőrség, a csendőrség és a önkéntes katasztrófavédelmi szolgálat több csapata is házról házra jár, és minden egyes emberrel beszélget, elmagyarázva a helyzetet. A hatóságok szerint az evakuáltakat panziókban, nyaralókban vagy rokonoknál helyezik el.
Sajtóinformációk szerint a helyszínen zajlanak a munkálatok egy fémlemezekből álló gát megépítésére a házak védelme érdekében.

Frissítés

Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség vezetője közben a Digi 24-nek nyilatkozva bejelentette, hogy a szakemberek hétfőn víz alatti drónokat vezetnek be a sóbányába, hogy felmérjék a bánya állapotát
„Számunkra az a fontos, hogy megelőzzünk minden olyan helyzetet, amely hatással lehet az emberek életére” – jelentette ki belügyi államtitkár.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter a News.ro szerint arról beszélt, hogy a parajdi sóbánya jelenleg folyamatos megfigyelés áll, és hamarosan a legjobb szakemberek, köztük nemzetközi szakértők érkeznek a Hargita megyei településre.
„Románia legjobb szakemberei úton vannak Parajdra, a földtani intézettől az egyetemekig, szakemberek, akik a legmodernebb technológiával, többek között víz alatti drónokkal fogják monitorozni, feltérképezik az altalaj dinamikáját, pontosan megnézik, hogy milyen forgatókönyvek vannak a helyzet alakulásával kapcsolatban a régi bányában, de magában a sóbányában is, amelyet elárasztott a víz. Megállapodtunk abban, hogy nemzetközi szakértők segítségét kérjük annak érdekében, hogy mindenről, ami megelőzhető, és mindenről, ami itt megtehető, a lehető leggyorsabb és legjobb döntés szülessen” – fogalmazott a tárcavezető.
A gazdasági miniszter azt is bejelentette, hogy a már bejelentett elvezető vezetékhez szükséges legfontosabb gépek már úton vannak Parajdra, és a Salrom készen áll a munka megkezdésére.
„Holnap (hétfő reggel – szerk. megj.) 8 órakor munkamegbeszélést tartunk ezekkel a szakemberekkel, lesznek szenzoraink, amelyek rendkívül fejlett technológiával a felszínről feltérképezik, hogyan alakul a dinamika az altalajban, hogy előre tudjuk, hogy mi fog történni a következő szakaszban” – mondta Bogdan Ivan.
Tánczos Barna pénzügyminiszter pedig Facebook-oldalán bejelentette: hétfőn Bukarestben a kormány elfogadja azt a határozatot, amellyel pénzt biztosítunk a munkálatokra, a bányavállalatnak a bérek további kifizetésére, valamint a helyi turisztikai egyesületek támogatására.

Bíró Barna Botond, a Hargita Megyei Tanács elnöke korábban azt közölte, hogy a szakemberek süllyedésekre figyeltek fel a parajdi sóbányánál, a helyi katasztrófavédelmi bizottság ezért úgy döntött, az emberek védelme érdekében kitelepíti a bánya közvetlen közelében élő családokat.

A megyei közgyűlés elnöke jelezte egyúttal: a szakemberek továbbra is figyelni fogják a területet, de az érintettek mindaddig nem térhetnek vissza az otthonaikba, amíg azok nem biztonságosak.

Idézet
Arra kérem a Parajd községbelieket, hogy nyugalommal kezeljék a helyzetet, ugyanakkor az említett sóháti terület közvetlen környezetétől együttműködést várunk el”

– fogalmazott.

korábban írtuk

Segélyprogrammal támogatja az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbánya dolgozóinak családjait
Segélyprogrammal támogatja az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbánya dolgozóinak családjait

Célzott segélyprogrammal támogatja az Ökumenikus Segélyszervezet a víz alá került parajdi sóbánya dolgozóinak családjait, és a helyszínen egyeztet a helyi vezetőkkel – közölte a segélyszervezet az MTI-vel közleményben vasárnap.

A Hargita megyei tűzoltóság is azt közölte a Székelyhon szerint, hogy tíz háztartásból kell sürgősen kitelepíteni a lakókat.

Petres Sándor Hargita megyei prefektus az Agerpres hírügynökség szerint vasárnap arról is beszélt, hogy megpróbálnak egy védőgátat is emelni a környéken.

korábban írtuk

Ivan: támogatást és kártérítést kapnak a parajdi sóbánya alkalmazottai, a turizmusból élőket is segítjük
Ivan: támogatást és kártérítést kapnak a parajdi sóbánya alkalmazottai, a turizmusból élőket is segítjük

Az árvíz miatt bezárt parajdi sóbánya alkalmazottai támogatást és kártérítést kapnak, a kormány pedig a turizmusból élő több száz helyi lakos számára hozott különleges intézkedések lehetőségét is vizsgálja – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter.

Az érintett területet Bogdan-Gruia Ivan gazdasági és turisztikai miniszter, valamint Constantin Florea, az országos katasztrófavédelmi felügyelőség főfelügyelő-helyettese is felméri.

Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök utasítására a helyszínen tartózkodik a Hargita megyei prefektus, a Hargita megyei tűzoltóság vezetője, valamint bányászati szakterületen dolgozó szakértők,

akik értékelik a helyzetet és a törvényes eljárások szerint intézkednek. A katasztrófavédelem operatív egységei továbbra is együttműködnek a helyi hatóságokkal és a gazdasági minisztérium szakértőivel.

korábban írtuk

Salrom-igazgató: nagy teljesítményű szivattyúkat kapunk, de egyelőre kérdés, hova szivattyúzzuk ki a sós vizet a parajdi bányából
Salrom-igazgató: nagy teljesítményű szivattyúkat kapunk, de egyelőre kérdés, hova szivattyúzzuk ki a sós vizet a parajdi bányából

Az Európai Sótermelők Szövetsége készségét fejezte ki, hogy felszerelést és szakértőket küldjön Parajdra, hogy segítsen a helyzet kezelésében – jelentette be szombaton Constantin Dan Dobrea, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) igazgatója az elárasztott sóbánya kapcsán.

Mint ismeretes, a román állami tulajdonban lévő Salrom által működtetett parajdi sóbányába a hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is, ahol 1991-ben kezdődött meg a sókitermelés.

Szombaton Nicușor Dan román államfő is felkereste a parajdi közösséget, és azt ígérte, hogy a hatóságok nem hagyják magukra a bajba jutott embereket: a bányászok és az idegenforgalomból élők kárpótlást kapnak, a sóbányát pedig - a lehetőségek szerint - részben vagy egészben, de legalább az idegenforgalom számára megpróbálják megmenteni.

korábban írtuk

Nicușor Dan Parajdon: nem hagyjuk magukra az embereket
Nicușor Dan Parajdon: nem hagyjuk magukra az embereket

Nicușor Dan államfő szombat délelőtt megérkezett a Parajdra, ahol az elöntött sóbánya helyzetéről tartanak megbeszélést a válságkezelésben illetékes intézmények.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 21., hétfő

Halálos balesettel indult a hét Beszterce-Naszód megyében

Egy 18 éves fiatalember meghalt. két másik 19 és 20 éves fiatal pedig megsérült, miután az autó, amelyben utaztak, felborult hétfőn reggel a Beszterce-Naszód megyei Les községben. A 19 éves sofőr leheletében 0,44 mg/l tiszta alkoholt mutattak ki.

Halálos balesettel indult a hét Beszterce-Naszód megyében
2025. július 21., hétfő

Rendőrség: az argentin motoros okozta a balesetet, amelyben elhunyt egy magyar állampolgár

A rendőrség szerint az argentin motoros okozta a Transzalpina magashegyi úton vasárnap délután történt, két ember életét követelő balesetet, amelyben két motorkerékpár ütközött össze.

Rendőrség: az argentin motoros okozta a balesetet, amelyben elhunyt egy magyar állampolgár
2025. július 21., hétfő

Adóemelés, drágulás, bizonytalanság — Mi várható augusztustól?

Augusztus elsejétől várható a megszorító intézkedések nemcsak a vállalkozókat és a munkavállalókat, hanem a nyugdíjasokat és a családokat is érintik. A legfontosabb módosításokról és azok következményeiről Csomor Rozália könyvelő beszélt a Krónikának.

Adóemelés, drágulás, bizonytalanság — Mi várható augusztustól?
2025. július 20., vasárnap

Életét vesztette egy magyar és egy argentin motoros a Transzalpinán

Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.

Életét vesztette egy magyar és egy argentin motoros a Transzalpinán
2025. július 20., vasárnap

Három ukrán férfit hoztak le a máramarosi hegyimentők, egyikük állapota kritikus

Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.

Három ukrán férfit hoztak le a máramarosi hegyimentők, egyikük állapota kritikus
2025. július 20., vasárnap

Nekifogtak egy újabb erdélyi autópálya-szakasznak (videóval)

Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.

Nekifogtak egy újabb erdélyi autópálya-szakasznak (videóval)
2025. július 20., vasárnap

Belefulladt a Tárnica-tóba egy 20 éves fiatalember

A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Belefulladt a Tárnica-tóba egy 20 éves fiatalember
2025. július 20., vasárnap

Újabb ukrán férfiak szorulnak a máramarosi hegyimentők segítségére

Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.

Újabb ukrán férfiak szorulnak a máramarosi hegyimentők segítségére
2025. július 19., szombat

Miniszter: nem az a kérdés, hogy beomlik-e a bánya Parajdon, hanem az, hogy mikor omlik be, már nem lehet megmenteni

A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Miniszter: nem az a kérdés, hogy beomlik-e a bánya Parajdon, hanem az, hogy mikor omlik be, már nem lehet megmenteni
2025. július 19., szombat

Nemzeti régiók: nyílt levelekkel bombázza az EP-képviselőket az SZNT

Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.

Nemzeti régiók: nyílt levelekkel bombázza az EP-képviselőket az SZNT