Erdély legnagyobb egyetemi városában diákok ezreiben évente felmerül a kérdés, hogy legszebb éveiket az olcsóbb és közösségi élményt nyújtó bentlakásban töltsék, vagy nyúljanak mélyen a zsebükbe, és válasszák a kényelmesebb albérletet.
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
Éves összevetésben átlagosan 22 százalékkal drágultak az albérletek a nagyobb romániai városokban. A legnagyobb növekedést novemberben Nagyváradon regisztrálták.
Az albérletek folyamatos drágulására világít rá az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése is.
Míg a bérbeadásnál alap, hogy – főként az egyetemi központokban – a tanév kezdete előtt pörög jobban a piac, kevesen gondolnák, hogy a lakáseladásnak is van szezonja. Márpedig van, mint ahogy a földterületek értékesítésének is megvan a maga idénye.
Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett hirdetések száma is.
A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.
Bajba kerülhetnek azok az albérletben élő személyek, családok, akiknek/amelyeknek nincs hivatalos szerződésük a lakás tulajdonosával, januártól ugyanis 1,3 lejes kilowattóránkénti díjszabással érkezik majd a villanyszámla.
A járvány utáni normalitáshoz és a jelenléti oktatáshoz való visszatérés nagy lendületet adott az albérletpiacnak is, az egyetemi tanévkezdés közeledtével Erdély-szerte megnőtt a kiadó lakások iránti kereslet.
Felháborodást okoz a kolozsvári egyetemi hallgatók és szüleik körében, hogy ettől a héttől a diákok kénytelenek személyesen jelen lenni az órákon. A szülők a lakásbérlés nehézségeit és a gazdasági válságot hozzák fel érvként.
A bérlőnek kell megadnia a népszámláláskor az adatait a lakásnak, amelyben él – jelentette ki hétfőn tartott sajtótájékoztatóján az Országos Statisztikai Intézet (INS) elnöke.
Havi 500 eurót is elkérnek a kolozsvári lakástulajdonosok egy kétszobás apartman bérléséért, mióta kiderült, hogy az egyetemi hallgatóknak záros határidőn belül vissza kell térniük az iskolapadokba. Az egyetemisták kész rablásnak tartják az eljárást.
Továbbra is a koronavírus-világjárvány alakítja a nagyobb egyetemi központoknak számító erdélyi városok albérletpiacát, nagy a bizonytalanság a kiszámíthatatlanság miatt, hiszen sokan nem tudják, mit tegyenek, kockáztassanak-e a lakásbéreléssel.
Kolozsváron megtépázza az ingatlanbérlés piacát az a tény, hogy az egyetemek online vagy hibrid oktatással kezdik a tanévet. Székelyföldön ezzel szemben meg is nőtt a kereslet a diákok részéről, hiszen a kollégiumok korlátozott kapacitással működnek majd.
Határozottan érződik, és valószínűleg fokozódni fog a válság a kolozsvári ingatlanpiacon, amely szorosan kapcsolódik az albérletpiachoz. Az egyetemi élet megszűnésével a bérpiac összeroppant, a lakások pedig továbbra is drágák. A lapunknak nyilatkozó ingatlanközvetítő felhívta a figyelmet, hogy bár sokan szeretnének olcs&
Pusztába kiáltott szavak maradnak a kolozsvári albérletárakkal elégedetlen polgárok kérései, a romániai törvények nem teszik lehetővé sem a díjszabások befagyasztását, sem a többletadó kirovását a több lakást bérbe adó tulajdonosokra.
Első albérlet néven hirdetett tavaly programot a kormány, de még a 900 lejes albérlet-támogatás sem bizonyult elég vonzónak ahhoz, hogy a munkanélküliek legkevesebb 50 kilométerre otthonuktól vállaljanak munkát. Persze akadnak olyanok is, akik trükközni próbáltak.
Az országban Kolozsváron a legborsosabbak az albérletek árai, még Bukarestet is lekörözi ebben – derül ki az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál legutóbbi felméréséből.