Immár hagyományosan Kolozsváron a legmagasabbak a lakásárak
Fotó: Jakab Mónika
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket, amelyekből kedvező áron vásárolnak lakásokat – derül ki az Imobiliare.ro Finance elemzéséből.
2024. október 24., 17:582024. október 24., 17:58
A hitelközvetítő cég közleménye szerint a romániaiak számára lakásvásárláskor fontos szempont, hogy minél rövidebb idő alatt juthassanak hozzá a jelzáloghitelhez, mivel az árak folyamatosan emelkednek, az elérhető ingatlanok száma pedig csökken.
Az Imobiliare.ro Finance igazgatója, Dan Niculae szerint az ingatlanvásárlásra készülő romániaiak egyre tájékozottabbak, így kevésbé kiszolgáltatottak és kevésbé vannak kitéve a meglepetéseknek.
az Imobiliare.ro Finance közvetítésével. Ennek az összegnek mintegy 20 százalékát fizették ki saját zsebből előlegként, és havonta átlagban 525 eurót törlesztettek a kölcsönből. Kolozsváron szeptemberben az Agerpres által ismertetett adatsorok szerint átlagban négyzetméterenként 2896 euróért kínáltak lakásokat az ingatlanfejlesztők és a tulajdonosok, 14 százalékkal drágábban, mint egy évvel ezelőtt.
A régi és az új építésű lakások ára is növekedett az erdélyi városokban az elmúlt esztendőben.
A megyeszékhelyen átlagban négyzetméterenként 1700 eurós áron lehet lakáshoz jutni, 9 százalékkal drágábban, mint egy évvel ezelőtt. A lakásvásárlók idén Konstanca megyében átlagban 66 265 eurós jelzáloghitelt vettek fel az Imobiliare.ro Finance közvetítésével, a legkisebb összeget az országban, a fizetőrészletük pedig átlagban 388 euró volt.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Három szoba, két erkély, modern bútor – mindez egy nemrég felújított panelházban, és mindössze 12 500 euróért megvásárolható egy erdélyi városban – irányította rá a figyelmet a Fanatik.ro portál.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!