Immár hagyományosan Kolozsváron a legmagasabbak a lakásárak
Fotó: Jakab Mónika
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket, amelyekből kedvező áron vásárolnak lakásokat – derül ki az Imobiliare.ro Finance elemzéséből.
2024. október 24., 17:582024. október 24., 17:58
A hitelközvetítő cég közleménye szerint a romániaiak számára lakásvásárláskor fontos szempont, hogy minél rövidebb idő alatt juthassanak hozzá a jelzáloghitelhez, mivel az árak folyamatosan emelkednek, az elérhető ingatlanok száma pedig csökken.
Az Imobiliare.ro Finance igazgatója, Dan Niculae szerint az ingatlanvásárlásra készülő romániaiak egyre tájékozottabbak, így kevésbé kiszolgáltatottak és kevésbé vannak kitéve a meglepetéseknek.
az Imobiliare.ro Finance közvetítésével. Ennek az összegnek mintegy 20 százalékát fizették ki saját zsebből előlegként, és havonta átlagban 525 eurót törlesztettek a kölcsönből. Kolozsváron szeptemberben az Agerpres által ismertetett adatsorok szerint átlagban négyzetméterenként 2896 euróért kínáltak lakásokat az ingatlanfejlesztők és a tulajdonosok, 14 százalékkal drágábban, mint egy évvel ezelőtt.
A régi és az új építésű lakások ára is növekedett az erdélyi városokban az elmúlt esztendőben.
A megyeszékhelyen átlagban négyzetméterenként 1700 eurós áron lehet lakáshoz jutni, 9 százalékkal drágábban, mint egy évvel ezelőtt. A lakásvásárlók idén Konstanca megyében átlagban 66 265 eurós jelzáloghitelt vettek fel az Imobiliare.ro Finance közvetítésével, a legkisebb összeget az országban, a fizetőrészletük pedig átlagban 388 euró volt.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Három szoba, két erkély, modern bútor – mindez egy nemrég felújított panelházban, és mindössze 12 500 euróért megvásárolható egy erdélyi városban – irányította rá a figyelmet a Fanatik.ro portál.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!