A kolozsvári Békás-negyedben is lassan csillagászati összegekbe kerülnek a lakások
Fotó: Kiss Judit
A határ a csillagos ég a romániai lakásárak tekintetében: országszerte mindenhol rekordot döntenek az árak – derül ki az ingatlanpiac jelenlegi helyzetéből.
2024. június 05., 20:292024. június 05., 20:29
2024. június 05., 20:502024. június 05., 20:50
A romániai nagyvárosokban tartósan emelkednek az új lakások árai, májusban négyzetméterenként elérték az 1598 eurót, ez az összeg pedig több mint 11 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában – derült ki az Imobiliare.ro adataiból. Az ingatlanpiaci platform képviselői szerint az előretörés a nagy kereslet miatt következik be, amely a következő hónapokban is várhatóan érvényes lesz.
Brassó megszilárdította pozícióját az ország második legdrágább városaként a lakáspiacon, miután a legnagyobb növekedési ütemet regisztrálta. A lakásárak közel 19 százalékkal, négyzetméterenként 1 907 euróra emelkedtek. Az új lakások esetében az átlagár elérte a 2224 eurót négyzetméterenként.
A romániai városok közül csak Brassóban és Kolozsváron haladta meg az új lakások átlagára a kétezer eurót. Bukarestben a a négyzetméterenkénti átlagár alacsonyabb, de elérte az 1723 eurót, ami több mint 11 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet.
jelenleg 1 960 euró négyzetméterenként. A nagyvárosok közül Temesváron a legolcsóbbak a régi lakások, bár az elmúlt egy évben hét százalékkal drágultak. Ezek átlagosan 1568 euróba kerülnek négyzetméterenként. Iaşi továbbra is a legolcsóbb lakásokkal rendelkező nagyváros, átlagosan 1590 euró a lakások négyzetméterenkénti ára.
Az Imobiliare.ro adatai azt mutatják, hogy a közepes méretű városokban is drágultak a lakások. A leglátványosabb emelkedést Nagyváradon rögzítik, ahol az elmúlt 12 hónapban több mint 17 százalékkal, négyzetméterenként 1602 euróra emelkedtek az átlagárak. De jelentős áremelkedés tapasztalható Nagyszebenben, Craiován és Ploieşti-en is.
Három szoba, két erkély, modern bútor – mindez egy nemrég felújított panelházban, és mindössze 12 500 euróért megvásárolható egy erdélyi városban – irányította rá a figyelmet a Fanatik.ro portál.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
szóljon hozzá!