Helyreáll a kapcsolat? Mintegy száz év után lehet ismét közvetlen vasúti összeköttetés Debrecen és Nagyvárad között
Fotó: Gazda Árpád
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot – közölte szerdán a Dehir.hu portál.
2025. május 28., 19:322025. május 28., 19:32
A Dehir emlékeztet: Debrecen és Nagyvárad között a 20. század első felében 13 évig járt vonat, ami biztosította a két térség között a gazdasági kapcsolatot. A síneket mára több helyen fölszedték, Debrecenből csak Nagykerekibe lehet eljutni.
Régi terv ugyanakkor a két város közötti vasútvonal újjáépítése, és néhány éve elkészült egy megvalósíthatósági tanulmány is, ez alapján úgy döntöttek, hogy
Az Építési és Közlekedési Minisztérium most az első, Debrecen és Berettyóújfalu közti, 50 kilométeres szakasz tervezésére írt ki versenyt. Az Európai Unió Hivatalos Lapjában megjelent hirdetmény szerint
Emellett meg kell tervezni egy új vasúti terminált a Debreceni Déli Gazdasági Övezet közelében.
Újabb lépés történt a Nagyváradot a környező településekkel összekötő vasútvillamos- (angolul tram-train) hálózat kifejlesztése felé.
A nyertes cégnek az engedélyezési, kiviteli és tendertervek elkészítése lesz a feladata, valamint a kivitelezésre alkalmas műszaki előírások, költségvetés és tételek tartalmának, valamint közbeszerzési dokumentáció több részének az elkészítése, illetve az engedélyezési eljárások lefolytatása az összes szükséges szakágra vonatkozóan.
A debreceni állomástól a repülőtérig tartó szakaszt 80, az azt követő pár kilométert 120, a pálya további szakaszát Berettyóújfaluig 160 kilométer/órás végsebességre tervezik.
A nyertes cégnek vizsgálnia kell a meglévő 106-os vasútvonal és a tervezett 104-es vasútvonal Derecske térségében szintbeli vágánykapcsolattal történő összekötésének lehetőségét.
Bár légvonalban az eredeti, Nagykerekin át vezető vonal lenne a legrövidebb, a szakemberek megállapítása szerint a Debrecent Berettyóújfaluval való összekötés a legoptimálisabb nyomvonal az utasforgalom számára a menetrend, az elérhető menetidők és a városok közötti eljutás szempontjából.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
szóljon hozzá!