Mást mond. Míg korábban a román kormány is azt közölte a vízummentesség kapcsán, hogy sikerült 3 százalék alá szorítani az elutasítottsági arányt, Hurezeanu most azt mondja, az még mindig túl magas
Fotó: Román külügyminisztérium
Romániát a szervezett bűnözés és az elutasított vízumkérelmek túl nagy száma miatt zárták ki az amerikai vízummentességi programból (Visa Waiver) – jelentette ki Emil Hurezeanu külügyminiszter a csütörtöki kormányülés elején.
2025. május 29., 18:292025. május 29., 18:29
2025. május 29., 18:502025. május 29., 18:50
Az elutasított kérelmek magas arányára vonatkozó kijelentése ugyanakkor ellentmond mind a korábban az Egyesült Államok illetékes hatóságai, mind a román kormány által bejelentett hírnek, miszerint sikerült a határértéknek számító 3 százalék alá szorítani az elutasított kérelmek arányát.
Amikor a jelen levő újságírók emlékeztették erre a külügyminisztert, annyit felelt: „Ez még nyitott kérdés”.
Hurezeanu azt is kifejtette,
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Mint ismeretes, a Marcel Ciolacu azóta leköszönt miniszterelnök vezette kormány preszítzskérdésnek tekintette, hogy Románia bekerüljön a turisztikai vagy üzleti céllal az Egyesült Államba utazó személyek számára könnyített beutazást biztosító programba.
Ennek az egyik alapfeltétele, hogy az elutasított igénylések aránya 3 százalék alá csökkenjen.
Ennek elérése érdekében a kormány arra buzdította a román állampolgárokat, akik már korábban megkapták a vízumot, így bizonyossá vált, hogy az amerikai hatóságok nem tekintik őket kockázatnak,
Sőt a kormány átvállalta, hogy a közalkalmazottak számára kifizeti a vízum díját – a Profit.ro szerint 2024 májusának közepéig mintegy 20 ezer közalkalmazott élt azzal a lehetőséggel, hogy a kormány kifizette számukra a vízum költségeit.
A leköszönő Biden-kormány belbiztonsági minisztériuma még január 10-én jelentette be, hogy Románia – a világ 43. országaként – március 31-től részt vesz a vízummentességi programban.
A vízummentesség azt jelentené, hogy a román állampolgárok vízum nélkül utazhatnának az Egyesült Államokba – üzleti vagy turisztikai célból, legtöbb 90 napra –, és ehhez csak az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (Electronic System for Travel Authorization – ESTA) oldalán kell regisztrálniuk.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Csakhogy a belbiztonsági minisztérium március 25-én már azt közölte, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba, mert ellenőrizni szeretné, hogy az ország megfelel-e a program szigorú biztonsági követelményeinek.
A belbiztonsági minisztérium közleménye alapján a döntés az amerikai külügyminisztériummal konzultálva született. Indoklásként annyit közöltek, hogy az amerikai hatóságok számára a Visa Waiver program magas színvonalának fenntartása elengedhetetlen az amerikai nemzetbiztonság szempontjából.
A washingtoni tárca emlékeztet: annak ellenére, hogy biztonsági aggályok merültek fel, a Biden-kormányzat 2025. január 9-én Romániát olyan országként jelölte ki, amely részt vehet a vízummentességi programban.
„Románia a jövőben újra megfontolás tárgyát képezheti, amennyiben megfelel a törvényben előírt jogosultsági kritériumoknak” – szerepel a minisztérium közleményében.
„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.
A washingtoni bejelentésre a bukaresti kormány úgy reagált: Románia „a legmagasabb szinten” folytatni fogja a diplomáciai párbeszédet az Egyesült Államokkal annak érdekében, hogy „a román állampolgárok jogait tiszteletben tartsák”.
Mint arról beszámoltunk, az amerikai nagykövetség május elején az X-oldalán olyan üzenetet tett közzé, amelyből arra lehet következtetni, hogy az amerikai kormánynak a Romániából érkező szervezett illegális bevándorlással van problémája.
Két hete aztán a Politico arról írt: a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből kevéssel azt követően, hogy felvette.
Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.
Bár az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalos bejelentése szerint részben „a határbiztonság és a bevándorlás ellenőrzése érdekében” zárták ki Romániát a vízummentességi programból, egy korábban nem publikált, a Politico birtokába került belső NSC- (Nemzetbiztonsági Tanács) feljegyzésből kiderül, hogy a Trump-kormányzat egy másik tényezőt is figyelembe vett: azt, hogy álláspontja szerint
A bizottság, amelynek elnöke Andrew Peek, az NSC európai és eurázsiai főigazgatója volt, leszögezte, hogy fontos biztosítani, hogy Románia „fenntartsa a demokratikus gyakorlatot, és szabad, tisztességes és átlátható választásokat tartson”.
„A bevándorlási és vízumrendszerünk integritásának védelme alapvető fontosságú nemzetbiztonságunk garantálásához” – mondta a Fehér Ház egyik tisztviselője az NSD-nek (National Security Daily – a Politico hírlevele) adott nyilatkozatában.
Ettől függetlenül aggódunk az európai antidemokratikus intézkedések miatt, beleértve a bizonyos nézetek elleni jogi lépéseket” – hangsúlyozta.
J. D. Vance amerikai alelnök a februári müncheni biztonsági konferencián, majd azt követően is bírálta Romániát az elnökválasztás érvénytelenítése miatt.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
1 hozzászólás