A templomot úgy építették, hogy a tartos vízszintemelkedés ne ártson az épületnek
Fotó: Raffai Attila
Az elmúlt hetek esőzései következtében víz alá került a tavaly átadott bözödújfalusi Összefogás templomának hajórésze. Szász Levente Loránd erdőszentgyörgyi polgármester a Krónikának elmondta, egyelőre nem aggódnak, a templomot úgy építették, hogy kibírja a hasonló vízszintemelkedéseket. Az elöljáró ugyanakkor a létesítmény látogatottságáról is beszélt lapunknak, megjegyezve, hogy az idegenforgalmi szempontból a parajdi sóbányát ért katasztrófa minden bizonnyal kihatással lesz az egész régióra.
2025. május 30., 18:312025. május 30., 18:31
2025. május 30., 19:332025. május 30., 19:33
Az elmúlt hetekben lezúduló nagy mennyiségű csapadék kétségkívül Parajdon okozta a legnagyobb károkat, ám az áradások a térség más településein is gondot okoztak. A Parajdtól 40 kilométerre, Maros megyében található bözödújfalusi gyűjtőtó vízszintje is jelentősen megemelkedett, ennek következtében víz alá került a tavaly átadott Összetartozás templomának hajórésze. Szász Levente Loránd erdőszentgyörgyi polgármester megkeresésünkre péntek délelőtt elmondta, a kommunista rendszer idején elárasztott Bözödújfalu jelképének számító templom falaiból mindössze fél méter látszik ki,
„A heves esőzések következtében az elmúlt hetekben összesen 1 méter 10 centit emelkedett a gyűjtőtó vízszintje, szinte elérve a kétezres évek elején mért vízszintrekordot. Hála Istennek az elmúlt 24 órában körülbelül egy centiméter emelkedést mértünk, úgy néz ki, jelenleg a vízszint stagnál. Ez annak is köszönhető, hogy a vízügyisek tegnapelőtt este megnyitották a zsilipeket, és megkezdték a víz leeresztését a tóból. Erre azért csak most kerülhetett sor, mert a Küküllő vízszintje az elmúlt napokban rendkívül magas volt, és ha korábban kezdték volna meg a víz kiengedését, az áradást idézhetett volna elő a folyó alsó szakaszán” – magyarázta az RMDSZ-es elöljáró.
Víz borítja a templomhoz vezető utat is
Fotó: Haáz Vince
Arra a kérdésünkre, hogy milyen következményekkel járhat a tavaly átadott emlékmű struktúrájára nézve, ha a falak hosszabb ideig víz alatt maradnak, a polgármester elmondta,
Ennek megfelelően úgy építették meg a templomot, hogy tartósabb vízszintemelkedések se okozzanak károkat.
„Hogy valójában mekkora a kár, az majd akkor derül ki, amikor visszahúzódik a víz. Ugyanakkor nem látom esélyét annak, hogy komolyabb károkat okozzon ez a vízszintemelkedés, legfeljebb különféle hordalék rakódhat le a templomhajóban, amelyet a víz visszahúzódása után majd el kell távolítani” – fogalmazott a polgármester.
Bár valamivel magasabban helyezkedik el mint a szocialista falurombolás szimbólumának tekintett templom, az unitárius istenháza romjait is elöntötte a víz. Az elöljáró elmondta, a templom megmaradt falain tavaly civil kezdeményezésre állagmegőrző munkálatokat végeztek, a tartós vízborítás nem tesz jót az épület állapotának, azonban nem ez az első alkalom, hogy víz alatt van az épület, és reményeik szerint a vízszintemelkedés most sem okoz visszafordíthatatlan károkat.
A templom hajórésze víz alá került
Fotó: Haáz Vince
Az elöljárót arról is kérdeztük, mennyire számít népszerű turistacélpontnak a régióban Bözödújfalu. Mint kifejtette, noha nincsenek kimutatások az ide látogatók számáról, azt tapasztalják, hogy
„A tavaly átadott Összetartozás temploma már az építését megelőzően is sok látogatót vonzott, az átadás óta pedig kifejezetten népszerű úti cél lett. Nemcsak a környékről, hanem az anyaországból és más országokból is jönnek turistaidényben és az ünnepek környékén, például ilyenkor, a csíksomlyói pünkösdi búcsúra menet sokan felkeresik a kommunizmusban elárasztott falut. Sőt az elmúlt hetekben, ahogy az emberek tudomására jutott, hogy víz alá került a templom hajója, még többen felkeresték, míg járható volt az út” – fejtette ki Szász Levente Loránd. Arról is beszélt, hogy az idegenforgalmi szempontból a parajdi sóbányát ért katasztrófa minden bizonnyal kihatással lesz az egész régióra.
Most, a bányakatasztrófa árnyékában mérettetik meg a sóvidéki turizmus rezilienciája, tehát rugalmas ellenálló képessége – fejtette ki a Krónika megkeresésére dr. Horváth Alpár egyetemi oktató.
különösen turisztikai és gazdasági szempontból” – fogalmazott. Hozzátette, a parajdi sóbánya sok szempontból húzóágazatnak számított a térségben. Hatása a vendéglátásra, a helyi kisvállalkozásokra, sőt az egészségturizmusra is kiterjed, mivel évente sokan jártak ide gyógyulni.
Közadakozásból építették fel a kommunista falurombolás jelképének számító Összefogás templomát
Fotó: Pinti Attila
Mint arról korábban beszámoltunk, az egykori Bözödújfalu vízzel elárasztott római katolikus temploma 2014. június 29-én omlott össze. A templomtorony három méter mély vízben állt, a parttól mintegy 25 méterre. A Ceaușescu-diktatúra utolsó éveiben kezdték építeni azt a 625 méter hosszú és 28 méter magas gátat, amely a Küsmöd patak vizét duzzasztotta meg Erdőszentgyörgy közelében.
A víztározó a rendszerváltozás után, 1994-ben nyelte el teljesen Bözödújfalut, amelynek lakóit korábban a szomszédos településekre költöztették.
Az Összetartozás templomát közadakozásból építették fel a 2014-ben összeomlott katolikus templom emlékére, mely a tó vízéből kiemelkedve szimbólumként emlékeztetett a romániai falurombolásra. Az istenházát tavaly augusztus 3-án szentelték fel, ezzel emléket állítva nemcsak az egykori római katolikus istenházának, hanem a többi felekezetnek is.
Bözödújfalu immár nemcsak a falurombolás, hanem a közösség kitartásának, és újjászülésének jelképe is – hangoztatta Kelemen Hunor a kommunizmus idején elárasztott erdélyi település újjáépített templomának felszentelése alkalmával.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
1 hozzászólás