Fokozódó probléma. A hatóságok a bözödi víztározóból a Kis-Küküllőbe engedett vízzel próbálják hígítani a parajdi sóbányából bele került vizet
Fotó: Pinti Attila
A Maros Vízügyi Igazgatóság ellenőrzötten vizet enged ki a Bözödújfalusi-víztározóból a Kis-Küküllő folyó magas sókoncentrációjának hígítására, miután a parajdi sóbánya elárasztása nyomán Dicsőszentmártonnál az ivóvíz határértékének majdnem kétszeresét mérték.
2025. június 03., 12:022025. június 03., 12:02
2025. június 03., 12:252025. június 03., 12:25
Mint közölték, a víztározó megnyitása mellett folyamatosan mérik a folyó sókoncentrációját, miután a Korond-patak – amely a Kis-Küküllőbe folyik – elárasztotta a parajdi sóbányát.
„A sótartalom csökkentése érdekében a Maros Vízügyi Igazgatóság ellenőrzött körülmények között vizet enged ki a Bözödújfalusi-víztározóból, hogy a magas sókoncentrációt felhígítsa” – közölte kedden a Facebookon a Romániai Vízügyi Országos Igazgatóság.
Eközben
„Az ivóvízellátási pontok a következők: a vámosgálfalvi községháza, a Fogarasi Sámuel Általános Iskola, a vámosgálfalvi óvoda, a szőkefalvi református templom területe (...). Küküllőpócsfalva községben a konténereket délután helyezik ki. Vészhelyzet esetén arra kérik Küküllőpócsfalva község lakóit, hogy lépjenek kapcsolatba a helyi hatóságokkal. Kérjük, forduljanak az említett pontok munkatársaihoz, hogy a megkapják a szükséges mennyiségű ivóvizet” – közölte a vámosgálfalvi önkormányzat.
Készenléti állapotot rendeltek el a Maros megyei hatóságok, miután a parajdi sóbánya telítettsége következtében jelentősen megnőtt a Kis-Küküllő sókoncentrációja. Mintegy 40 ezer lakos számára ihatatlanná vált a vezetékes víz.
A dicsőszentmártoni önkormányzat azt is közölte, hogy a városban, beleértve a szomszédos Csüdőtelke, Bábahalma és Őrhegy településeket is, 30 napos veszélyhelyzetet rendeltek el, és az ivóvízellátást külön erre a célra kialakított pontokon biztosítják.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn este készenléti állapotot rendeltek el a Maros megyei hatóságok, miután
A Maros megyei prefektúra hétfőn késő este kibocsátott tájékoztatása szerint felborította a felszín alatti vizek egyensúlyát, hogy a kiöntött Korond-patak teljesen megtöltötte vízzel a parajdi sóbányát.
A bányakatasztrófa egyik mellékhatásaként megugrott a Kis-Küküllő sótartalma, ami nem számít váratlan fejleménynek, hiszen a Korond-patak a folyóba ömlik. Márpedig a Kis-Küküllőből 39 ezer ember ivóvízellátását látja el a vízszolgáltató. A kialakult helyzet miatt a Maros megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség – a belügyminiszter jóváhagyásával – június 2-án 23 órai hatállyal készenléti állapotot rendelt el.
A hatóság közölte, hogy a következő települések érintettek: Dicsőszentmárton városa, valamint a közigazgatásilag hozzá tartozó Bábahalma, Csüdőtelke, Őrhegy, továbbá Szászbogács község Magyarsárossal, Ádámos község Ádámos, Küküllődombó, Magyarkirályfalva, Sövényfalva településekkel, Vámosgálfalva Küküllőpócsfalvával és Szőkefalvával, valamint Gyulakuta község Havadtővel és Kelementelkével.
„A vezetékes víz közvetlen fogyasztása további bevizsgálásig nem ajánlott” – szerepel a hatóság felhívásában, amely arra kéri a lakosságot, hogy biztos forrásból szerezzen be ivóvizet, továbbá kövesse a hivatalos tájékoztatásokat.
A történtek miatt RO-ALERT riasztással figyelmeztették a lakosságot.
Egyébként a felügyelőség azt is közölte, hogy
Az illetékes hatóságok folyamatos mérésekkel ellenőrzik a Kis-Küküllő vizének sótartalmát és a folyó menti települések kútjainak, forrásainak vizét.
Az Aquaserv vízszolgáltató és a Maros Vízügyi Igazgatóság növeli az ivóvíz ellenőrzésének gyakoriságát, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság pedig figyeli a községi kutak és források vízminőségét a sótartalom szempontjából – számolt be a meghozott intézkedésekről a prefektúra.
A román állami tulajdonban lévő Salrom által működtetett parajdi sóbányába múlt hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize.
Az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti 26,35 kilométeres szakaszának építése jól halad, és remény van arra, hogy sikerül betartani a szerződésben foglalt határidőt – közölte a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Folytatódnak az A1-es autópálya javítási munkálatai a dél-erdélyi szakaszon, a Temesvár–Déva menetirányban, egész pontosan Nagytopoly és Bálinc között. A rendőrség és a közútkezelő alternatív útvonalakat javasol az autósoknak.
A tordai önkormányzat úgy döntött, hogy a nehéz gazdasági körülmények és a közpénzekkel való felelős gazdálkodás szükségessége miatt lemondja az idei városnapokat.
Három személygépkocsi és egy nyerges vontató ütközött össze hétfő reggel az A1-es autópálya 351-es kilométerénél, hat személy, köztük egy 8 és egy 14 éves gyermek, megsérült.
Egy 18 éves fiatalember meghalt. két másik 19 és 20 éves fiatal pedig megsérült, miután az autó, amelyben utaztak, felborult hétfőn reggel a Beszterce-Naszód megyei Les községben. A 19 éves sofőr leheletében 0,44 mg/l tiszta alkoholt mutattak ki.
A rendőrség szerint az argentin motoros okozta a Transzalpina magashegyi úton vasárnap délután történt, két ember életét követelő balesetet, amelyben két motorkerékpár ütközött össze.
Augusztus elsejétől várható a megszorító intézkedések nemcsak a vállalkozókat és a munkavállalókat, hanem a nyugdíjasokat és a családokat is érintik. A legfontosabb módosításokról és azok következményeiről Csomor Rozália könyvelő beszélt a Krónikának.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
szóljon hozzá!