Sokak szemét szúrja, hogy magyar kézbe kerülhet az E.ON romániai szolgáltatói üzletága
Fotó: Rostás Szabolcs
A román miniszterelnök kancelláriáján megalakítandó bizottság fogja megvizsgálni, hogy a magyar állami tulajdonban levő MVM megvásárolhatja-e a német E.ON csoport romániai szolgáltatói üzletágát – nyilatkozták szerdán kormányzati források a Hotnews.ro hírportálnak, amely amúgy elsőként értesült arról, hogy a magyar és a német vállalat már meg is állapodott az akvizíció nyélbe ütéséről.
2024. október 02., 13:232024. október 02., 13:23
2024. október 02., 17:082024. október 02., 17:08
A miniszterelnöki kancelláriát vezető Alexandru Mihai Ghigiu által irányított bizottság esetleges létrehozásáról olyan kontextusban adott hírt a bukaresti sajtóorgánum, hogy közben a román sajtó az egy nappal korábban kiszivárgott információ apropóján arról cikkezik,
Amint arról korábban írtunk, a Hotnews azt közölte: a magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat meg is egyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
Az E.ON és az MVM közötti üzletet várhatóan a romániai választások után jelentik be – jelezték a források, akik amúgy úgy tudják, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnököt már tájékoztatták a két vállalat közötti üzletről. Közben Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint az E.ON csoport vezetősége még nem hozott végleges döntést a vállalat szolgáltatói üzletágának eladásáról. Erről a szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatóján beszélt a tárcavezető, amikor arról kérdezték az újságírók, vannak-e információi arról, hogy a magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megvásárolja az E.ON szolgáltatói üzletágát.
Burduja szerint egyelőre korai a tranzakcióról beszélni, de ha megvalósul, a kormány, a Versenytanács, a külföldi közvetlen beruházásokkal foglalkozó bizottság és szükség esetén az állam más illetékes szervei is alaposan megvizsgálják. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az esetleges tranzakció kizárólag a szolgáltatói üzletágat érintené, a kritikus infrastruktúrát nem. „Egy szolgáltató vállalat olyan, mint egy számlagyár. Vannak telefonos ügyfélszolgálatai, híváskezelői, számítógépei és kiküldi önöknek a számlát. Az elosztóhálózatot, a kritikus infrastruktúrát nem ők kezelik” – magyarázta.
Burduja hozzátette, az E.ON csoport vezetősége egyelőre csak vizsgálja a lehetőségeket, ahogyan két-három évvel ezelőtt is tette. Arra a kérdésre, hogy érdekelt lenne-e a Romgaz is az E.ON szolgáltatói üzletágának megvásárlásában, Burduja azt válaszolta, a minisztérium támogatja, hogy a Romgaz földgáztermelő vállalat belépjen a szolgáltatások piacára is. „Ez üzleti lehetőség kérdése. És azt is meg kell nézni, mennyibe kerülne” – nyomatékosította.
Lapunk kérdésekkel kereste meg kedden az ügyben az MVM-et és az E.ON csoportot is. Leif Erichsen, az E.ON csoport sajtókapcsolatokért felelős alelnöke nem kívánt konkrétumokba bocsátkozni, mindössze annyit nyilatkozott: „Stratégiájával összhangban az E.ON folyamatosan felülvizsgálja portfólióját a fenntarthatóság, a digitalizáció és a növekedés stratégiai menetrendjének előmozdítása érdekében. Ebben az összefüggésben
A stratégiai felülvizsgálat lezárásáig nem nyilatkozunk bővebben” – válaszolta megkeresésünkre, a csoport sajtószóvivője. Az MVM-től még nem érkezett válasz.
Mint ismeretes, a német E.ON-nak két Marosvásárhelyen bejegyzett cége van Romániában: az E.ON Energie Románia Rt. és a Delgaz Grid Rt. A 2022-es árbevételük 15,453 milliárd lej volt, és 483 millió lej veszteséggel zárták az évet.
A gázszolgáltatás terén az E.ON az Engie után a második legnagyobb gázszolgáltató, a háztartási fogyasztók körében mintegy 41 százalékos piaci részesedéssel. Az E.ON a villamosenergia-piacon is jelen van szolgáltatóként, de jóval kisebb, mintegy 5 százalékos részesedéssel.
Románia legnagyobb gáztermelője, a Romgaz, a villamosenergia- és gázszolgáltatás területén tervezi bővíteni üzleti tevékenységét: a vállalat egy már beágyazódott vállalat felvásárlását fontolgatja – értesült piaci forrásoktól a Hotnews.ro hírportál.
Az E.ON egyelőre csak a szolgáltatói üzletágát, azaz az E.ON Energie-t kívánja értékesíteni, az elosztási részt nem. Ugyanakkor ha az MVM és az E.ON megállapodásra is jut az adás-vételt illetően, az akvizícióra még a román Versenytanácsnak és a közvetlen külföldi beruházásokat vizsgáló bizottságnak is rá kell bólintani.
az OTP Bank többek között azt követően döntött a kivonulás mellett, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nem engedélyezte a Banca Românească megvásárlását akkori görög tulajdonosától.
Hamarosan eltűnnek az OTP bankfiókjai a romániai településekről, helyüket pedig itt-ott a Transilvania Bank veszi át, mások pedig a korábbi hasonló kaliberű akvizíciók tapasztalatai szerint üresen maradnak.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!