Kizárva. A tavalyi elnökválasztás eredménye is hozzájárult Románia kizárásához a vízummentességi programból
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
2025. május 17., 10:332025. május 17., 10:33
Mint arról beszámoltunk, a Politico szerint a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből, kevéssel azt követően, hogy felvette. Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalos bejelentése szerint részben „a határbiztonság és a bevándorlás ellenőrzése érdekében” zárták ki Romániát a vízummentességi programból.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Egy korábban nem publikált, a Politico birtokába került belső NSC- (Nemzetbiztonsági Tanács) feljegyzésből azonban kiderül, hogy a Trump-kormányzat egy másik tényezőt is figyelembe vett: azt, hogy álláspontja szerint
A Krónika pénteken ennek kapcsán intézett kérdéseket a tárcához.
Romániát nem zárták ki a vízummentességi programból, „csak még nem kapta meg a jóváhagyást” – állította James E. Trainor, a jelenleg Bukarestben tartózkodó, az elnökválasztást figyelemmel kísérő amerikai küldöttség vezetője.
Többek között arra voltunk kíváncsiak, miért gondolta úgy az Egyesült Államok kormánya, hogy a román kormány által a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése kapcsán szolgáltatott magyarázat nem volt elégséges. Illetve hogy van-e újabb határidő, amíg Románia teljesítheti a vízummezességi programhoz való ismételt csatlakozás feltételeit, valamint hogy egyáltalán, a körülmények ismeretében melyek ezek a feltételek?
Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériumának sajtóosztálya pénteken a Krónika kérdésére nem kommentálta a romániai demokrácia helyzetével kapcsolatos aggodalmakat, ehelyett a május másodikai, Romániának a vízummentességi programból való kizárásáról szóló közleményben foglaltakat ajánlotta a figyelmünkbe.
Eszerint a döntés az amerikai külügyminisztériummal konzultálva született.
A washingtoni tárca emlékeztet: annak ellenére, hogy biztonsági aggályok merültek fel, a Biden-kormányzat 2025. január 9-én Romániát olyan országként jelölte ki, amely részt vehet a vízummentességi programban (Visa Waiver Program – VWP). Közel három hónappal később, március 25-én azonban a belbiztonsági minisztérium felfüggesztette a döntés végrehajtását, hogy felülvizsgálja a Romániára vonatkozó döntés gyakorlatba ültetését. Románia a jövőben újra megfontolás tárgyát képezheti, amennyiben megfelel a törvényben előírt jogosultsági kritériumoknak” – szerepel a minisztérium közleményében.
„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.
Tricia McLaughlin helyettes államtitkár közölte, a washingtoni hatóságok hálásak Romániának az évek során tanúsított szoros biztonsági együttműködésért; ugyanakkor
A Krónika arra is kíváncsi volt, milyen állapotban vannak azok a Washington és Budapest közötti tárgyalások, amelyek a Magyarország jelenlegi határain kívül született magyar állampolgárok beutazását érintő korlátozások feloldását célozzák. Mint ismeretes, az Egyesült Államok illetékes hatóságai néhány éve úgy döntöttek, hogy azon magyar állampolgárok, akik Magyarország jelenlegi határain kívül születtek, nem jogosultak automatikusan a minden magyar állampolgárt megillető vízummentességre, ehelyett azon ország amerikai nagykövetségéhez kell fordulniuk, amelyben születtek.
A Nemzetbiztonsági Minisztérium ebben a témában sem kívánt részletekkel szolgálni.
Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.
A téma kapcsán Magyar Levente, a Külgazdasági- és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az április végén Washingtonban Andrew Peekkel, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) Európáért és Oroszországért felelős főigazgatójával folytatott tárgyalásokat követően az MTI-nek elmondta:
annak a magyar kérésnek a formájában, hogy az érintettek a magyarországi magyar állampolgárokkal azonos feltételű könnyített beutazási lehetőséget kapjanak az Egyesült Államokba.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!