Orbán egyeztetett Kelemennel a miniszterelnök Simionról tett kijelentése után

Orbán

Orbán Viktor ezt a fotót csatolta a Kelemen Hunorral folytatott egyeztetéséről szóló bejegyzéséhez

Fotó: Orbán Viktor/Facebook

Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel. A megbeszélés előzménye Orbán Viktor egy nappal korábban az államfői posztra pályázó George Simionról tett kijelentése, miszerint bizonyos tekintetben egyetért az AUR vezetőjével.

Krónika

2025. május 10., 20:182025. május 10., 20:18

2025. május 10., 20:502025. május 10., 20:50

Telefonbeszélgetést folytatott szombaton Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ vezetőjével. Az egyeztetésről mindkét politikus azonos tartalmú Facebook-posztban számolt be közösségi oldalán. A bejegyzések alapján Orbán Viktor egyértelművé tette: Magyarországról semmilyen módon nem kívánják befolyásolni a romániai elnökválasztást.

Idézet
A magyar kormány ugyanakkor meghatározónak tekinti a Romániai Magyar Demokrata Szövetség álláspontját, nemzetpolitikai kérdésekben az erdélyi magyarság érdeke az iránymutató” – olvasható a bejegyzésben.

A magyar miniszterelnök elmondta, hogy a választások után „Románia mindenkori vezetőivel azon dolgoznak, hogy a romániai magyarság életét és megmaradását előmozdítsuk”.

korábban írtuk

Orbán Viktor egyetért George Simionnak a nemzetek Európájáról alkotott véleményével
Orbán Viktor egyetért George Simionnak a nemzetek Európájáról alkotott véleményével

A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.

Az ügy előzménye, hogy – mint arról beszámoltunk – Orbán Viktor pénteken egyetértését fejezte ki George Simion államfőjelölt ama kijelentésével, miszerint „most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje”. A felújított Tihanyi Bencés Apátság és a Szent Kristóf zarándokház átadó ünnepségén elhangzott beszédében a miniszterelnök „teljes egyetértését” fejezte ki a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetőjének kijelentésével, miszerint „most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, amelyben harcolni fogunk a jogunkért, hogy európai polgárok legyünk”. A kormányfő kiemelte: „történelmi sorsközösségben élünk a románokkal”.

„Nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe, de annyit üzenünk innen, a Kárpát-medence közepéről, e szimbolikus helyről, hogy biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét: mi az összefogás és együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben” – jelentette ki Orbán Viktor. Hozzátette, mind a románok, mind a magyarok teljes jogú polgárai az Európai Uniónak, és azok is maradnak. „A kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számítanunk kell egymásra” – hangoztatta Magyarország miniszterelnöke.

George Simion ezt követően köszönetet mondott Orbán Viktornak a „nagyszerű üzenetért”. „Meg kell nyernünk a csatát! Együtt!” – írta X-oldalán a szélsőségesen nacionalista román politikus.

Orbán Viktor kijelentése meglepetésként érte a romániai magyar közösséget, mivel a politikai alakulatok és az erdélyi magyar történelmi egyházak egyhangúlag elutasítják a szélsőjobb George Simion és az általa irányított AUR politikáját. Az RMDSZ, az EMSZ és az MPE az államfőválasztási kampány során egyaránt úgy foglalt állást: meg kell akadályozni, hogy a magyarellenes Simion legyen Románia következő államelnöke. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szombaton videóüzenetet tett közzé, amelyben többek között leszögezte: Simion nem a magyarok embere, hanem magyarellenes, egyúttal emlékeztetett, az AUR vezére úgy került a politikába, hogy embereivel együtt feldúlta az úzvölgyi magyar katonatemetőt. Az RMDSZ elnöke felhívást intézett a romániai magyarokhoz, hogy a második fordulóban szavazzanak Nicușor Danra, Bukarest főpolgármesterére. „Ő jobb elnöke lesz Romániának, mint amilyen Simion lenne” – mondta a szövetség vezetője.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az első fordulót követően a Krónikának adott interjúban kifejtette: a május 18-i második fordulóban az a tét, hogy a magyargyűlöletből táplálkozó AUR jelöltje, George Simion nyeri az elnökválasztást, vagy a független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan, akinek szerinte nem róható fel magyarellenesség.

korábban írtuk

Kelemen Hunor: Simion se nem szuverenista, se nem keresztény, ő magyarellenes
Kelemen Hunor: Simion se nem szuverenista, se nem keresztény, ő magyarellenes

Aki földúlta dédapáink sírjait, aki támadja a székely és a magyar zászlót, az anyanyelvhasználatot, iskoláinkat, az nem a mi emberünk – jelentette ki az RMDSZ elnöke szombaton, a szélsőségesen nacionalista George Simion államfőjelöltre utalva.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 25., szerda

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér

Bihar megye az elmúlt években felismerte, hogy az egyik legnagyobb természeti erőforrása – a termálvíz – jóval több lehetőséget rejt magában, mint amit eddig kihasználtak.

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér
2025. június 25., szerda

Év végéig is eltarthat az akut ivóvízprobléma a Kis-Küküllő menti településeken

Súlyos gondot okoz az ivóvízellátás hiánya Dicsőszentmártonban és a környező Maros megyei településeken a Kis-Küküllő vizének megnövekedett sókoncentrációja miatt, a vezetékes ivóvízellátás több ízben is szünetelt az elmúlt napokban.

Év végéig is eltarthat az akut ivóvízprobléma a Kis-Küküllő menti településeken
2025. június 25., szerda

Kedvezményes felvonózással csábítják a brassói hegyikerékpárosokat a Keresztényhavasra

Brassó péntekenként kedvezményes hegyi kalandra hívja a mountainbike-rajongókat – helyi lakosoknak 50 százalékos kedvezménnyel érhetők el a felvonók a Keresztényhavasra.

Kedvezményes felvonózással csábítják a brassói hegyikerékpárosokat a Keresztényhavasra
2025. június 25., szerda

Pert nyert a prefektúra, elveszik a visszaszolgáltatott falut

Pert nyert az Arad megyei prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott partiumi falu, Zarándnádas ügyében.

Pert nyert a prefektúra, elveszik a visszaszolgáltatott falut
2025. június 25., szerda

Elhunyt Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd, közíró, az Iliescu-rezsim első politikai menekültje

Életének 84. évében meghalt Kincses Előd jogász, közíró, a romániai rendszerváltás utáni időszak egyik legismertebb magyar közéleti alakja, az erdélyi magyar ügyek és érdekek kitartó képviselője, védője.

Elhunyt Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd, közíró, az Iliescu-rezsim első politikai menekültje
2025. június 25., szerda

Három jármű ütközött Élesd terelőútján, két személy életét vesztette

Két Maros megyei személy vesztette életét Élesd terelőútján egy tömegbalesetben kedd délután, két személygépkocsi és egy autóbusz karambolozott.

Három jármű ütközött Élesd terelőútján, két személy életét vesztette
2025. június 25., szerda

Mattrészeg sofőrt vett őrizetbe a marosvásárhelyi rendőrség

A marosvásárhelyi rendőrségi fogdában kötött ki az a 35 éves gépkocsivezető, aki mattrészegen ült volánhoz, az alkoholszonda a kilégzett levegőjében 1,32 mg/l tiszta alkoholt jelzett.

Mattrészeg sofőrt vett őrizetbe a marosvásárhelyi rendőrség
2025. június 25., szerda

Valami nincs rendben: másodszor is kivirágzott a cseresznye

Idén már másodszor virágoztak ki a cseresznyefák Arad megye több pontján. Szakemberek szerint ez az éghajlatváltozás okozta anomália, amely stresszt okoz a fáknak, és fennáll a veszélye, hogy egyesek hosszú távon károsodnak.

Valami nincs rendben: másodszor is kivirágzott a cseresznye
2025. június 25., szerda

Leégett a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás Kolozs megyében

Leégett egy kedd este kiütött tűzben a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás – tájékoztatott a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Leégett a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás Kolozs megyében
2025. június 25., szerda

Francia és holland érlelt sajtok készülnek a györgyfalvi kézműves sajtműhelyben (VIDEÓ)

Kolozsváron számos üzletben, étteremben találkozhat a gasztronómiai ínyencségekre vágyó fogyasztó a Caseus sajtokkal. A kincses várostól 11 kilométerre fekvő, többségében magyarok lakta Györgyfalván hétéves múltra tekint vissza az érlelt sajtok készítése.

Francia és holland érlelt sajtok készülnek a györgyfalvi kézműves sajtműhelyben (VIDEÓ)