A Németh Csaba által irányított tojásfeldolgozó üzem egyik gépsora
Fotó: Capriovus
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és a Kárpát-medencei magyar élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A Gazdaszemmel című videós riportsorozatunk e heti részében megszólaló Németh Csaba fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt: az általa irányított ráckevei nagyüzem termékei Erdélyben is kaphatók.
2025. május 14., 08:072025. május 14., 08:07
2025. május 14., 11:152025. május 14., 11:15
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara május elején szervezte meg XXVIII. Agrártudományi Erdélyi Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre számos magyarországi vendég is érkezett. Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) tanára – aki egyben a Pest vármegyei Capriovus tojásfeldolgozó üzem kutatási-fejlesztési igazgatója – ebből az alkalomból a Krónika kolozsvári szerkesztőségébe is ellátogatott. Az ismert élelmiszeripari mérnökkel Gazdaszemmel című videós riportsorozatunk újabb részében a magyarországi és az erdélyi szakemberképzésről, illetve fő kutatási szakterületéről, a tojásfeldolgozásról beszélgettünk. Magyarország legnagyobb tojásfeldolgozó üzemében Németh Csaba nevéhez több innováció is fűződik.
Amikor a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen végzett munkájáról kérdeztük, az oktató mosolyogva úgy válaszolt, hogy az élet minden területén együttműködik az oktatási intézménnyel.
Csíkszeredában MATE-színekben vett részt a diákköri konferencia bíráló bizottságában. ,,Úgy látom, hogy mind Erdélyben, mind Magyarországon egyre színvonalasabb az élelmiszer-oktatás. Azzal szembesülünk, hogy tényleg mezőgazdasági és élelmiszer-termelő nemzet vagyunk. Innovációban ezen a területen az európai átlag előtt járunk, nagyon jól képzett szakembereink vannak” – emeli ki a Kárpát-medencei magyar nyelvű agrároktatás előnyeit a budapesti szakember. Németh Csaba szerint a magyar agrárágazat sikertörténete mellett szól, hogy a 10 millió lakosú Magyarország mintegy 30 millió embernek tudja előállítani a szükséges élelmiszert, és ehhez a trendhez jó eséllyel zárkózik fel az erdélyi agrár- és élelmiszer-feldolgozó ágazat is.
Németh Csaba élelmiszeripari szakember szerint a tojás az egyik legegészségesebb élelmiszerünk
Fotó: Orbán Orsolya
Németh Csabát élelmiszer-mérnökként elsősorban a tojásfeldolgozás terén kifejtett munkássága okán ismerik Magyarországon, és sokan Erdélyben is. Magyarországon egy harmincéves múltra visszatekintő élelmiszeripari nagyüzem egyik vezetője, amelynek számos terméke Romániában is kapható. Az üzemi tojásfeldolgozás kapcsán portálunknak arról beszélt, hogy szigetcsépi vállalatukban a hatékony gyártási folyamatokon van a hangsúly a legmodernebb technológiák, és a legszigorúbb higiéniai feltételek betartása mellett.
A Capriovusban olyan berendezésekkel dolgoznak, amelyek egy óra alatt akár 60 ezer tojás megtörésére is alkalmasak. A modern technológia lehetővé teszi, hogy a tojás beltartalmát annak hasznosítása szerint különítse el, és hőkezelje, lecsökkentve ezzel a baktériumok számát. A tojáslé egy részét porlasztással, forró levegővel szárítják meg, ebből készül az élelmiszeriparban széles körben felhasznált tojáspor.
Óránként akár hatvanezer tojást is megtörnek a ráckevei üzemben
Fotó: Capriovus
A klasszikus ipari tojásfeldolgozásnak nagy múlja van, az ágazatot szolgáló újabb és újabb berendezések az élelmiszeriparnak ezt az ágát is korszerűsítették. A Capriovus ráckevei tojásüzemében azonban sikerült olyan újításokat bevezetni, amivel európai hírnevet szereztek maguknak.
Az innováció előzményei a Covid-járvány időszakára nyúlnak vissza, amire Németh Csaba így emlékszik: ,,A tojásból készülő tejtermék-alternatíva korábban megfogalmazódott, de csak ötlet szintjén. A megvalósítás a koronavírus-járvány idején született meg, amikor főbb partnereink – a tésztagyárak, cukrászdák, a teljes HORECA-szektor – nehéz helyzetbe kerültek, a rendelések hirtelen elapadtak, és nem lehetett tudni, hogy ez az állapot mennyit tart. Közben láttuk, hogy a kiskereskedelem szárnyal, az emberek minden ehetőt megvásárolnak az üzletekből” – magyarázza a szakember.
Ezt a tejfehérje allergiások, a laktózérzékenyek, a cukorbetegek, vagy olyanok is tudják fogyasztani, akik valamilyen választott életmódot folytatnak, paleosok például. Az innovációhoz a tojásfehérjerúd adta az ötletet, ami műbélbe töltött, megfőzött tojásléként került forgalomba, és elsősorban testépítők használták, akik fehérjedús zsír és szénhidrátmentes ételeket kerestek.
A tojásfeldolgozó üzem csomagoló részlege
Fotó: Capriovus
A Capriovus kutatóinak a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel közösen sikerült rövid idő alatt kifejleszteniük a ToTu termékcsaládot, ami levédett magyar termékként került több európai ország piacára. A ToTu a ,,tojás tudatosan” szavak rövidítése: akik ToTu termékeket fogyasztanak, magasabb fehérjebevitelt akarnak elérni, vagy valamilyen táplálkozásallergiával küszködnek. Németh Csaba szerint magyarországi kórházi élelmezésvezetők használják előszeretettel termékeiket, illetve sikeres eredményeket értek el az élsportolók rehabilitációjában is.
Termékeiket bemutatva a szakember elmondta, hogy a rögös ToTu egy tehéntúró-helyettesítő, a Totu krém sajtkrémre hasonlít, amit cukrászati krémek helyettesítésére használnak.
A Totu extra krémes készítménnyel a tejfölt lehet helyettesíteni, ami egy lágyabb, folyósabb termék.
Tejhelyettesítőként gyártják a Totu italt, ami tojásfehérjéből készülő fehér, híg folyadék, fehérjét tartalmazó, naturális ízvilágú termék.
Többféle ízesített változat is készül, mint a ToTu epres, kanalas-krémes, ami eperjoghurt-helyettesítő, vagy a ToTu kávéitalt.
Ezek a termékek zsír-, és szénhidrátmentesek, cukorbetegek, tejfehérje-allergiások, vagy hozzáadott cukor nélkül táplálkozók is fogyaszthatják. Évi 250 millió magyar tojás felhasználásából készült termékeikről szólva a vállalatvezető a Krónikának rámutatott, hogy
A ToTu termékekkel most készülnek betörni az erdélyi piacra, tejtermék-helyettesítő élelmiszereiket több országban is forgalmazzák már.
Fotó: Capriovus
Németh Csabát étkezéssel, gasztronómiával kapcsolatos műsorokban is megszólaltatják, ahol visszatérő kérdés, hogy mi az egészséges étkezés alapja. Mennyire ajánlott az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásának csökkentése, illetve jó-e a vegán étrend? Ezzel kapcsolatos kérdésünkre az élelmiszermérnök úgy fogalmazott, hogy
Az állati eredetű ételeket elutasítókról azt mondja, hogy a legtöbb vegán nem egészségi okokból választja ezt az étrendet, hanem ,,a világot megmenteni akaró” elképzelések miatt. Egyszerű hasonlattal élve úgy fogalmaz, hogy a vegánok egyik kedvenc ételében, ,,a csicseriborsóban sok fehérje van, viszont a tojásfehérjében csak jó minőségű fehérje található”. A csicseriborsó 1 gramm fehérje mellett 3,5 gramm szénhidrátot tartalmaz, másrészt ez a fajta növényi fehérje csak 60 százalékban hasznosul. Nincsenek benne olyan esszenciális aminosavak, mint mondjuk a csirkehúsban, a tojásfehérjében, vagy akár jó minőségű sajtban.
Beszélgetésünket a magyar tojásszövetség jelmondatával zárja: a tojás maga a csoda, amit szakemberként maga is vall. Úgy véli, ez a legegészségesebb élelmiszerünk, ami nem hiányozhat mindennapi asztalunkról.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A szászrégeni IRUM traktorgyár az 1953-ban alapított erdőkitermelési erőgépeket gyártó állami vállalat utódja. Videós riportunkban betekintést nyújtunk az erdélyi traktorgyártás kulisszatitkaiba.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!