A fogyasztás lassulása alakíthatta a román GDP-t az Erste elemzői szerint
Fotó: Rostás Szabolcs
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
2025. május 15., 18:002025. május 15., 18:00
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az idei első három hónapban stagnált a GDP a múlt év utolsó negyedévéhez mérten, a múlt első három hónapjához képest azonban 0,5 százalékkal javult a gazdaság teljesítménye.
Románia gazdasága stagnál, és gyors intézkedésekre van szüksége a recesszió elkerülése érdekében – mondta Ilie Bolojan ideiglenes elnök az Antena 3 CNN-nek adott interjújában. A Ziarul Financiar cikke az elnöki interjú alapján összegzi Románia főbb pri
Az Erste elemzői a számok ismeretében kiadott gyorselemzésükben úgy vélekedtek, hogy a fogyasztás vártnál nagyobb lassulása okozhatta a negyedéves szintű stagnálást, de nem érzik ezt olyan kaliberűnek, hogy most rontanának az év végére várt 1,8 százalékos növekedési prognózisukon.
„Az adatok június 6-ai részletes lebontásáig nehéz pontosan meghatározni a vártnál alacsonyabb adat pontos okait.
A visszaesés ellenére fenntartjuk a 2025-re vonatkozó jelenlegi +1,8%-os GDP-növekedési előrejelzésünket, bár elismerjük, hogy nőnek a kockázatok. Előfordulhat, hogy a jövőben módosulhatnak az adatok” – áll az Erste elemzésében, amelyet az Economedia.ro gazdasági portál ismertetett.
„A jelenlegi költségvetés az uniós forrásokra támaszkodik a jelentős állami beruházások finanszírozásában, ami nagyon fontos a GDP növekedése szempontjából, tekintettel a fogyasztói kiadások várható idei lassulására. A nagyfrekvenciás mutatók arra utalnak, hogy az első negyedévben lassult a fogyasztás, amit a fogyasztói bizalom csökkenése és a kiskereskedelmi forgalom lassulása jelez. Az év első két hónapjának építőipari tevékenységére vonatkozó adatok vegyes képet mutatnak, de összességében úgy tűnik, hogy az ágazat jobban teljesít, mint egy évvel korábban” – húzza alá egyúttal az elemzés.
De a hét elején az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését: úgy számolnak, hogy a bruttó hazai termék 2025-ben várhatóan 1,6 százalékkal nő, szemben az előző, februári becsléssel, amely még 1,8 százalékos gyarapodást vetített előre. A 2026-os évre a gazdasági növekedés várhatóan 2,4 százalékra gyorsul, ám csak akkor, ha az uniós forrásokat sikerül jobb ütemben lehívni – figyelmeztetnek a nemzetközi pénzintézet elemzői.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
de elemzői egyelőre úgy látják, ha lassabban is, de a fogyasztás továbbra is pörgetni fogja a gazdaságot, és Románia elkerüli idén mind a stagnálást, mind pedig a recessziót.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
A múlt héten Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense is arról beszélt a Krónikának, hogy
amelyben tartósan 5 lej felett marad az euró árfolyama, európai uniós pénzek úszhatnak el, a gazdasági mutatók pedig nemhogy nem javulnak, még a tavalyinál is rosszabbak lehetnek. A kolozsvári elemző érvelése szerint ugyanis, ha az elnökválasztáson versenyben maradt jelöltek közül az Európa-párti győz, akkor is a minimum az, hogy megkésnek a reformok, ami mindenképp fékezi a gazdaságot.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
szóljon hozzá!