Hajszálnyit csökkent, de még mindig 5 lej felett az euró árfolyama
Fotó: Orbán Orsolya
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
2025. május 13., 15:572025. május 13., 15:57
Gyengült viszont a lej az amerikai dollárhoz képest, amelynek árfolyama 0,68 banival (0,15 százalékkal) 4,5894 lejre nőtt a hétfői 4,5826 lejről.
A svájci frank árfolyama 2,59 banival (0,47 százalékkal) 5,4568 lejre nőtt az előző árfolyam szerinti 5,4309 lejről.
Viszont az arany grammonkénti ára is a hétfői 474,8048 lejről 480,3618 lejre nőtt kedden.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
a lej alapú fogyasztási hitelek és az Első otthon program keretében lakásvásárlásra a korábbi években igényelt jelzálogkölcsönök törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR).
A ROBOR értéke legutóbb 2023. január 30-án volt ezen a szinten. A három hónapos bankközi hitelkamatláb értéke az év elején 5,92 százalék volt, az elnökválasztás első fordulója után két nappal, május 6-án azonban 6,08 százalékra nőtt, majd tovább emelkedett.
A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – elemzés.
Mint ismeretes, a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) jelenleg évi 5,55 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. A három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 5,66 százalék volt.
Amint arról korábban írtunk, a lej referencia-árfolyama az elnökválasztás első fordulójának eredményei, majd az ennek következményeként kialakult kormányválság „láttán” indult emelkedésnek és haladta meg az 5 lejes lélektani határt, miközben a bankközi kamatlábak is ritkán látott ütemben kezdtek emelkedni.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
szóljon hozzá!