Emmanuel Macron támogatásáról biztosította Nicuşor Dant
Fotó: Videófelvétel
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson. A beszélgetés előzménye, hogy George Simion diktátornak nevezte Macront.
2025. május 16., 17:462025. május 16., 17:46
2025. május 16., 17:512025. május 16., 17:51
Franciaország számára nagyon fontos, hogy Románia folytassa az európai irányvonalát – jelentette ki Emmanuel Macron pénteken a Nicuşor Dan független államfőjelölttel folytatott online beszélgetés során. A francia államfő elmondta, tudatában van a romániai államelnök-választás vasárnapi második fordulója tétjének. „El akartam mondani Önnek, hogy az elmúlt években szoros partneri szövetséget építettünk Romániával gazdasági téren, az európai úton. Támogattuk országa schengeni csatlakozását, és támogattuk a biztonság, a védelem terén is, hiszen Oroszország ukrajnai agressziója után csapatokat küldtünk Romániába” – jelentette ki Macron.
A beszélgetés francia nyelven folyt, tekintettel arra, hogy Nicuşor Dan a kilencvenes években Franciaországban folytatta tanulmányait, ott is doktorált matematikából. Az államelnöki tisztségre függetlenként pályázó főpolgármester a biztonságot nevezte Európa legfőbb érdekének, és örömének adott hangot, hogy a Romániában állomásozó NATO-parancsnokságot francia katonák irányítják.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
„Franciaország és Románia kapcsolatait szélesíteni és megerősíteni kell. Túl kell lennünk ezen a vasárnapon, hogy Románia irányvonala egyértelműen Európába mutasson” – fogalmazott a független államfőjelölt, akinek Emmanuel Macron sok sikert kívánt, egyúttal megköszönte azt is, hogy milyen szépen beszél francia nyelven.
A Macron és Dan közötti beszélgetés többek között azzal áll összefüggésben, hogy George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje egy nappal korábban élesen bírálta a francia államfőt. A szélsőjobb román politikus a CNews francia tévécsatorna párizsi stúdiójában azzal vádolta Macront, hogy Franciaország bukaresti nagykövetén keresztül beavatkozott a romániai választásokba, Nicușor Dant támogatva. Szerinte a diplomata kapcsolatban állt a román alkotmánybíróság elnökével, és a taláros testület ennek hatására érvénytelenítette a tavalyi államfőválasztás novemberi első fordulójának eredményét.
„Emmanuel Macron elnöknek diktatórikus hajlamai vannak” – jelentette ki a stúdióban az AUR elnöke, majd Franciaországot Iránhoz hasonlította, ahol szerinte „az ajatollah dönti el, ki indulhat a választásokon”. Ekkor a CNews moderátora felhívta a figyelmét, hogy Franciaország demokratikus állam, és hogy a hasonló álláspont alkalmas a francia-román kapcsolatok kompromittálására. „Nem hiszem, hogy egyhamar fogadni fogják Önt az Élysée-palotában” – tette pontra a műsorvezető Simiont, aki egyébként a stúdióban alaposan törte a francia nyelvet, volt, hogy egy mondatot franciául kezdte, majd románul fejezte be.
Ellenfele párizsi „kampányámokfutására” adott válaszként Nicușor Dan francia nyelven elmondott videóüzenettel reagált. Bukarest főpolgármestere közölte, a Simion által elmondottak nincsenek összhangban azzal, amit a románok gondolnak. „Ha Románia elnöke lennék, a román nép nevében bocsánatot kérnék az általa mondottak miatt” – jelentette ki Nicușor Dan.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!