Megtakarítás-nagytakarítás. Nagy riadalmat okoz a lej/euró árfolyam „elszállása”
Fotó: László Ildikó
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye – George Simion szélsőjobboldali jelölt nagyarányú győzelme, illetve a kormánykoalíció jelöltjének kiesése, mely maga után vonta Marcel Ciolacu miniszterelnök lemondását – sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is. Szinte azonnal felmerült kérdés: mit tegyenek pénzük védelmében azok, akik befektetésre szánt összeggel, megtakarítással rendelkeznek.
2025. május 10., 15:292025. május 10., 15:29
A Hotnews hírportál pénzügyi elemzők megszólaltatásával járta körül egy olyan román állampolgárnak a helyzetét, aki mondjuk körülbelül 50 ezer lejes megtakarítással rendelkezik. Hétfőn, miután a Román Nemzeti Bank (BNR) megerősítette, hogy az euró árfolyama átlépte az 5 lejes lélektani határt (a növekedések után pénteken hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött volt az euró),
Azt tanácsolták neki, hogy inkább svájci frankot vegyen, mert válság várható, és krízis idején a frank és az arany ára emelkedik. Más vélemény szerint viszont ne váltsa át a pénzt, mert a lej alapú megtakarításokra magasabb kamat jár, mint az euró alapúakra. Végül még nem hozott döntést, de szeretné tudni, hogyan védheti meg a megtakarítását.
A portál által megszólaltatott elemzők – Horia Braun Erdei, az Erste Asset Management elnöke, amely több befektetési alapot kezel, illetve Adrian Codirlașu, a CFA Románia vezetője, amely a legelismertebb pénzügyi elemzőket tömöríti – több lehetőséget vázoltak fel. Alább olvashatják az átfogó elemzés könnyen átlátható kivonatát, mely a mesterséges intelligencia segítségével készült.
A pénzügyi szakértők mindenekelőtt nyugalomra intenek, hangsúlyozva:
Lakásvásárlás és hitelfelvétel
Mibe érdemes fektetni?
Mikor váltsunk valutát?
Konkrét tanácsok a jelenlegi helyzetre
A pénzügyi tanácsadók egybehangzóan a diverzifikációt, türelmet és racionalitást hangsúlyozzák mint a legjobb eszközöket a bizonytalan gazdasági helyzetben.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!