Fotó: Pixabay
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
2025. május 14., 22:132025. május 14., 22:13
2025. május 14., 22:172025. május 14., 22:17
A gyógyszergyártók arra figyelmeztetnek, hogy az euró árfolyamának emelkedése miatt kivonhatják az olcsó, generikus gyógyszereket a romániai piacról – írta a Digi24.ro hírportál.
„Ez a receptköteles gyógyszerekre vonatkozik, azokra, amelyeknek az árát az egészségügyi minisztérium szabályozza és határozatlan időre rögzíti” – hangsúlyozta Dragoș Damian, a Román Gyógyszergyártók Szövetségének igazgatója.
Minden gyógyszer, amely szerepel a egészségügyi minisztérium listáján, érintett lehet ebben a leértékelődésben” – magyarázta az igazgató. Dragoș Damian azt is elmondta, egyelőre a piac nem tartogat meglepetéseket a betegek számára, de a jövőben a helyzet változhat. „Egyelőre nincs ok a pánikra, de azért valószínű, hogy az olcsó gyógyszerek esetében érezhető lesz az árfolyamváltozás hatása” – tette hozzá.
Nem lehet hozzájutni két fontos, a cukorbetegek kezeléséhez szükséges készítményhez a patikákban. A gyógyszerhiány azonban ennél jóval több készítményt érint, olyanokat is, amelyek nem helyettesíthetők.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
szóljon hozzá!