Bár az arany mennyisége a Földön véges, és a kitermelésének költségei folyamatosan emelkednek, továbbra is fontos szerepet játszik a globális gazdaságban és a befektetési stratégiákban
Fotó: Pexels
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
2025. május 11., 12:292025. május 11., 12:29
A Földön található arany mennyisége és annak eloszlása az emberiség körében régóta foglalkoztatja a kutatókat és a gazdasági elemzőket. A Profit.ro portál cikke szerint a jelenlegi adatok alapján az emberiség által eddig kitermelt arany mennyisége körülbelül 190 000 tonna, ami egy 21,4 méter élhosszúságú kockában férne el.
A Föld belsejében még jelentős mennyiségű arany található, azonban kitermelése technológiai és gazdasági kihívásokkal jár. A US Geological Survey becslése szerint körülbelül 50 000 tonna arany található még a földkéregben, amely gazdaságosan kitermelhető lenne.
Ezen kívül az óceánok mélyén is hatalmas aranykészletek rejtőznek. Egyes becslések szerint az óceánokban található arany mennyisége elérheti a 2,5 kilogrammot személyenként, ami összesen több millió tonnát jelentene. Azonban a jelenlegi technológiai szinten ennek kitermelése nem gazdaságos.
Az amerikai aranytartalék több mint 75 százalékát teszi ki az ország devizatartalékainak. A készletek jelentős részét a Fort Knox-i aranyraktárban őrzik, amely az Egyesült Államok egyik legbiztonságosabb létesítménye.
Kína aranytartaléka 2024-ben elérte a 4,9 százalékát az ország teljes devizatartalékának, ami még mindig alacsonyabb a globális átlagnál, amely körülbelül 16 százalék.
Bár 2024 májusában és júniusában átmenetileg szüneteltették a vásárlásokat, szakértők szerint ez csak ideiglenes lépés volt, és Kína hosszú távon továbbra is növelni kívánja aranytartalékait.
Elutasította kedden a képviselőház az ország aranytartalékának hazahozatalát célzó törvényjavaslatot, amelyet még Liviu Dragnea volt PSD-elnök kezdeményezett.
Az ország lakosságát tekintve, amely körülbelül 19 millió fő, az egy főre jutó aranytartalék megközelítőleg 5,7 gramm. Ez az érték alacsonyabb, mint a globális átlag, amely személyenként 23,75 gramm. A lakosság által birtokolt arany mennyiségéről nincsenek pontos adatok, azonban a befektetési célú arany iránti kereslet növekedése és a nemesfémek iránti érdeklődés alapján feltételezhető, hogy a magánszemélyek is jelentős mennyiségű aranyat tartanak birtokukban.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!