Őrségváltás. Ha a hírek beigazolódnak, az MVM vásárolhatja meg az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat ot
Fotó: Facebook/AHK Romania
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól. Információik szerint a felvásárlás után a fő tét az elosztási üzletág megszerzése.
2024. október 01., 10:062024. október 01., 10:06
2024. október 02., 08:112024. október 02., 08:11
Az E.ON és az MVM közötti üzletet várhatóan a romániai választások után jelentik be – mondták a források, akik amúgy úgy tudják, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnököt már tájékoztatták a két vállalat közötti üzletről.
Kérdéseinkkel megkerestük az MVM és az E.ON Románia sajtóirodáját, amint választ kapunk, visszatérünk a témára.
George Solomon, az E.ON Románia kommunikációs igazgatója kérdésünkre mindössze annyit közölt, hogy az ilyen témákat csak a részvényesek kommentálhatják, így a vezetőséghez irányított.
„Stratégiájával összhangban az E.ON folyamatosan felülvizsgálja portfólióját a fenntarthatóság, a digitalizáció és a növekedés stratégiai menetrendjének előmozdítása érdekében. Ebben az összefüggésben az E.ON – amint azt az év elején közöltük – stratégiai felülvizsgálatot végez a romániai kiskereskedelmi üzletágában. Ez a stratégiai felülvizsgálat még nem zárult le, és nem született megállapodás az értékesítésről. A stratégiai felülvizsgálat lezárásáig nem nyilatkozunk bővebben” – válaszolta megkeresésünkre Leif Erichsen szóvivő, az E.ON csoport sajtókapcsolatokért felelős alelnöke.
Amint arról korábban írtunk, Leonhard Birnbaum, a vállalat vezérigazgatója májusban az Athénban zajló Eurelectric Power Summit 2024 konferencián jelentette be, hogy az E.ON energiaszolgáltató megfontolja a kivonulást Romániából. „Számba vesszük az összes lehetőséget. A kérdés az, hogy a kockázatok és a hozamok indokolják-e az ottani jelenlétünket” – idézte akkor az Economedia.ro Leonhard Birnbaumot.
Az E.ON vezérigazgatója a stabilitást és a kiszámíthatóságot hiányolta Romániában.
„A romániai szolgáltatási üzletágban akkora a kockázat, hogy 2022-ben és 2023-ban elveszítettük azt, amennyit 20 év alatt nyerhettünk volna” – nyilatkozta Birnbaum.
sőt, egyes hírek szerint tárgyalások is zajlattok a felek között az esetleges akvizícióról.
A többségi állami tulajdonban lévő Romgaz részvényesei amúgy sajtóhírek szerint még április 11-én jóváhagyták az ügylet elemzéséhez szükséges jogi segítség igénybevételét, de a G4media.ro portál értesülései szerint végül nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót.
Ugyanakkor ha az MVM és az E.ON megállapodásra is jut az adás-vételt illetően, az akvizícióra még a román Versenytanácsnak és a közvetlen külföldi beruházásokat vizsgáló bizottságnak is rá kell bólintani. És nem lenne precedens nélküli, hogy a román állam meghiúsítja egy magyar vállalat romániai terjeszkedését, az OTP Bank többek között azt követően döntött a kivonulás mellett, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nem engedélyezte a Banca Românească megvásárlását akkori görög tulajdonosától.
Románia legnagyobb gáztermelője, a Romgaz, a villamosenergia- és gázszolgáltatás területén tervezi bővíteni üzleti tevékenységét: a vállalat egy már beágyazódott vállalat felvásárlását fontolgatja – értesült piaci forrásoktól a Hotnews.ro hírportál.
A német E.ON-nak két Marosvásárhelyen bejegyzett cége van Romániában: az E.ON Energie Románia Rt. és a Delgaz Grid Rt. A 2022-es árbevételük 15,453 milliárd lej volt, és 483 millió lej veszteséggel zárták az évet. A mintegy 6 ezer főt foglalkoztató E.ON az egyik legnagyobb energiaszolgáltató Romániában, 3,4 millió lakossági és céges ügyfele van.
A gázszolgáltatás terén az E.ON az Engie után a második legnagyobb gázszolgáltató, a háztartási fogyasztók körében mintegy 41 százalékos piaci részesedéssel. Az E.ON a villamosenergia-piacon is jelen van szolgáltatóként, de jóval kisebb, mintegy 5 százalékos részesedéssel.
Az MVM Csoport amúgy 2022. április 14-én vásárolta meg az E.ON Áramszolgáltató Kft.-t. Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. 2024. július 1-jétől egységes márka alatt szavatolja az energiaellátást az egyetemes szolgáltatásban, miután lezárult az E.ON Áramszolgáltató Kft. beolvadása a társaságba.
Az olasz Taffarello SpA, a Romanbag Production papírzacskó-gyártó cég tulajdonosa, úgy döntött, hogy bezárja erdélyi, a Kolozs megyei Désen található gyárát.
Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter hétfőn bejelentette, hogy egy „szolidaritási együttható” bevezetésével fog növekedni a fogyatékkal élők nyugdíja.
Több mint 9300-an iratkoztak fel a központi régió megyéiből hétfőn a Zöldház program 2024-es kiírása keretében elérhető támogatásra.
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!