Őrségváltás. Ha a hírek beigazolódnak, az MVM vásárolhatja meg az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat ot
Fotó: Facebook/AHK Romania
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól. Információik szerint a felvásárlás után a fő tét az elosztási üzletág megszerzése.
2024. október 01., 10:062024. október 01., 10:06
2024. október 02., 08:112024. október 02., 08:11
Az E.ON és az MVM közötti üzletet várhatóan a romániai választások után jelentik be – mondták a források, akik amúgy úgy tudják, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnököt már tájékoztatták a két vállalat közötti üzletről.
Kérdéseinkkel megkerestük az MVM és az E.ON Románia sajtóirodáját, amint választ kapunk, visszatérünk a témára.
George Solomon, az E.ON Románia kommunikációs igazgatója kérdésünkre mindössze annyit közölt, hogy az ilyen témákat csak a részvényesek kommentálhatják, így a vezetőséghez irányított.
„Stratégiájával összhangban az E.ON folyamatosan felülvizsgálja portfólióját a fenntarthatóság, a digitalizáció és a növekedés stratégiai menetrendjének előmozdítása érdekében. Ebben az összefüggésben az E.ON – amint azt az év elején közöltük – stratégiai felülvizsgálatot végez a romániai kiskereskedelmi üzletágában. Ez a stratégiai felülvizsgálat még nem zárult le, és nem született megállapodás az értékesítésről. A stratégiai felülvizsgálat lezárásáig nem nyilatkozunk bővebben” – válaszolta megkeresésünkre Leif Erichsen szóvivő, az E.ON csoport sajtókapcsolatokért felelős alelnöke.
Amint arról korábban írtunk, Leonhard Birnbaum, a vállalat vezérigazgatója májusban az Athénban zajló Eurelectric Power Summit 2024 konferencián jelentette be, hogy az E.ON energiaszolgáltató megfontolja a kivonulást Romániából. „Számba vesszük az összes lehetőséget. A kérdés az, hogy a kockázatok és a hozamok indokolják-e az ottani jelenlétünket” – idézte akkor az Economedia.ro Leonhard Birnbaumot.
Az E.ON vezérigazgatója a stabilitást és a kiszámíthatóságot hiányolta Romániában.
„A romániai szolgáltatási üzletágban akkora a kockázat, hogy 2022-ben és 2023-ban elveszítettük azt, amennyit 20 év alatt nyerhettünk volna” – nyilatkozta Birnbaum.
sőt, egyes hírek szerint tárgyalások is zajlattok a felek között az esetleges akvizícióról.
A többségi állami tulajdonban lévő Romgaz részvényesei amúgy sajtóhírek szerint még április 11-én jóváhagyták az ügylet elemzéséhez szükséges jogi segítség igénybevételét, de a G4media.ro portál értesülései szerint végül nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót.
Ugyanakkor ha az MVM és az E.ON megállapodásra is jut az adás-vételt illetően, az akvizícióra még a román Versenytanácsnak és a közvetlen külföldi beruházásokat vizsgáló bizottságnak is rá kell bólintani. És nem lenne precedens nélküli, hogy a román állam meghiúsítja egy magyar vállalat romániai terjeszkedését, az OTP Bank többek között azt követően döntött a kivonulás mellett, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nem engedélyezte a Banca Românească megvásárlását akkori görög tulajdonosától.
Románia legnagyobb gáztermelője, a Romgaz, a villamosenergia- és gázszolgáltatás területén tervezi bővíteni üzleti tevékenységét: a vállalat egy már beágyazódott vállalat felvásárlását fontolgatja – értesült piaci forrásoktól a Hotnews.ro hírportál.
A német E.ON-nak két Marosvásárhelyen bejegyzett cége van Romániában: az E.ON Energie Románia Rt. és a Delgaz Grid Rt. A 2022-es árbevételük 15,453 milliárd lej volt, és 483 millió lej veszteséggel zárták az évet. A mintegy 6 ezer főt foglalkoztató E.ON az egyik legnagyobb energiaszolgáltató Romániában, 3,4 millió lakossági és céges ügyfele van.
A gázszolgáltatás terén az E.ON az Engie után a második legnagyobb gázszolgáltató, a háztartási fogyasztók körében mintegy 41 százalékos piaci részesedéssel. Az E.ON a villamosenergia-piacon is jelen van szolgáltatóként, de jóval kisebb, mintegy 5 százalékos részesedéssel.
Az MVM Csoport amúgy 2022. április 14-én vásárolta meg az E.ON Áramszolgáltató Kft.-t. Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. 2024. július 1-jétől egységes márka alatt szavatolja az energiaellátást az egyetemes szolgáltatásban, miután lezárult az E.ON Áramszolgáltató Kft. beolvadása a társaságba.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!