Magyar az, aki tudatában van Trianon fájdalmának

Magyar az, aki tudatában van Trianon fájdalmának

Fotó: Barabás Ákos

„Magyar az, akinek fáj Trianon” – sokan Illyés Gyulának tulajdonítják a tömör meghatározást. Amúgy Karinthy Frigyes gondolata, eredeti formájában így szól: „Magyar az, akinek fáj Trianon – a többi csak állampolgár!” És mivel ma már lehet beszélni a békediktátumról, avagy a nemzeti összetartozás napjáról, a fenti idézet igen sokszor elhangzott az utóbbi időben.

2020. június 04., 21:512020. június 04., 21:51

Persze, száz év távlatában némi kiegészítésre szorul a tartalma, az üzenete. Akkoriban ugyanis Trianon olyan eleven seb volt a nemzet testén, hogy a nemzet tagjai szenvedtek tőle. Vérzett és gennyezett, csak lassan hegesedett. Ma már a leszármazottak, az újabb és újabb nemzedékek nem hordoznak személyes trianoni fájdalmakat, csak közvetett módon érintettek, ezért a tünetek tompultak. De kihatásaik és az egykori leírhatatlan igazságtalanság tudata megmaradt a nemzet és a nemzetet alkotó egyének emlékezetében. Ezért ma úgy fogalmaznék, hogy: „Magyar az, aki tudatában van Trianon fájdalmának.” Esetleg hozzátehetném én is, hogy „a többi – a közömbösek vagy akár „Trianon-pártiak” – csak állampolgár!”

Trianon iránt nem lehetünk közömbösek. Szakmámban, a népegészségügy területén, az anyaországban és a határokon túl élő magyarság egészségügyi helyzetének a vizsgálatakor egyre többen mernek beszélni, és kívánnak szólni az önfeladás, a borúlátás, az önpusztításhoz vezető frusztráció hátterében meghúzódó „Trianon-szindrómáról”, amely egészségügyi értelemben egy tünet vagy tünetcsoport.

A közel száz évvel ezelőtti igazságtalan ítélet és annak mai napig fellelhető hatásai ki nem beszélt feszültséget, stresszt okoznak, és kóros magatartási formákhoz vezetnek. A magyar lelkiállapotra napjainkban is jellemző sokasodó kudarcélmények, a katartikus állapotok hiánya, a fokozódó frusztráció és szorongás, a romló közérzet, a növekvő stressz egészségkárosító hatása egyértelmű. A hátrányos epidemiológiai jelenségek egyik lehetséges motorjául a nemzet huszadik századi történelme, szocializációja szolgál, nem elhanyagolható mértékben a kollektív tudattalanba szuperponálódott események révén.

Száz év alatt lassacskán megszoktuk mások elvárását, már amennyire ez szokás kérdése, miszerint ne emlegessük olyan gyakran Trianont. Bukarest és Brüsszel és Washington utasítása ez, külön-külön megfogalmazott elvárás a részükről. Miközben már az is valami, ha ebben az européer és nemzetek feletti demokráciában legalább elismerik egykori és mai igazunkat, és talán jó szándékkal figyelmeztetnek: „Ne nyalogassuk annyit a sebeinket!”

De vajon milyen érzést vált ki a szíve – és nem kimondottan állampolgársága – szerinti magyar emberből, bárhol éljen a világon, amikor Trianont mások hozzák elő a süllyesztőből? Meglehet, „ártatlanul”, nem a számunkra oly keserű történelmi lényegére utalva, más összefüggésrendszerben, de szóba hozzák, napirenden tartják. „Magyar az, akinek fáj Trianon mások általi felemlegetése is” – egészíthetnénk ki Karinthyt és Illyés Gyulát.

Amikor Párizsban jártunk, természetesen nem hagytuk ki Versailles meglátogatását. A fenséges bútorzatú kastély egyik nagy termében megtekinthettük az asztalt, ahol a nagyhatalmak aláírták az első világháborút lezáró békeszerződést. Felette korabeli fényképpel, a képen látható államférfiak neveinek a feltüntetésével. Aztán két kilométeres gyaloglással elértünk a Kis-Trianon-palota épületéhez, mert ide irányítottak a hivatásos múzeumőrök. Itt kellett rájönnünk, hogy mi voltaképpen a Nagy-Trianon-palotát keressük, annak a hosszú halljában történt meg a trianoni békeszerződés aláírása. Szerencsére többszöri próbálkozást követően mégiscsak találtunk egy „jóravaló” egyenruhást, aki megmutatta a szomorú esemény pontos helyét. Sem asztal, sem fénykép nem utalt rá. Egyetlen „árulkodó” jel sem. Mintha szégyellték volna megjelölni e szégyenteljes történésnek még a tényét is. Mintha tagadnák a kapcsolatot a pompázó Trianon és a szégyellnivaló Trianon, a palotai fényűzés öröme és a békediktátum okozta fájdalom között.

Mikor jutunk el oda, hogy a sebek feltörése helyett egymás érzékenységének a tiszteletben tartása lesz az elsődleges? Amikor nem június negyedikén, vagy éppenséggel december elsején hívnak megünnepelni a megünnepelhetetlent, megemlékezni a felejthetetlenről. Mert magyar az, akinek fáj Trianon mások általi felemlegetése is.

Dr. Ábrám Zoltán

A szerző marosvásárhelyi egyetemi oktató

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

A TikTok-AUR-generáció
A TikTok-AUR-generáció
2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

2024. március 29., péntek

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?