Huszti Orsolya tanárnő készítette fel Rus Lillát a helyesírási versenyekre
Fotó: Facebook/Rus Annamária
Helyesírási szabályokról és irodalmi szövegekről, ugyanakkor az élet játékszabályairól, mélységeiről és magasságairól is tanult az anyanyelvi versenyeken és felkészülések során Rus Lilla, aki nemrég kimagasló eredményei elismeréseként Tüzes Bálint-díjat kapott. A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium 11. osztályos diákja a motivációként szolgáló kitüntetésről, a magyar nyelv ápolásának fontosságáról, az írói pályához kapcsolódó álmáról beszélt a Krónikának.
2025. június 08., 19:062025. június 08., 19:06
2025. június 08., 19:072025. június 08., 19:07
– Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége nemrég neked adományozta a Tüzes Bálint-díjat, miután több helyesírási versenyen kimagasló eredményt értél el. Mit jelent számodra ez a kitüntetés, illetve hogyan élted meg a díjátadó pillanatát a Magyar Nyelv Napjai rendezvényen?
– A díjátadó pillanataiban rengeteg gondolat és érzés kavargott bennem, de talán leginkább az őszinte öröm sugárzott belőlem. Ez a díj hatalmas megtiszteltetést jelent számomra, hiszen
Emellett hatalmas motivációként is szolgál, hiszen ez a díj megerősít abban, hogy jó úton haladok, és egyáltalán nem volt hiábavaló az a tengernyi óra, amelyet az anyanyelvem ápolására szenteltem.
A díjat Tüzes Bálint erdélyi magyartanár, újságíró, költő, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége hűséges tagja emlékére testvére alapította 2017. január 27-én azzal a céllal, hogy Tüzes Bálint emlékét a díj évenkénti odaítélésével, ameddig lehet, fenntartsa.
Évente egy (rendkívüli esetben legfeljebb két) díj ítélhető meg olyan általános iskolás vagy gimnazista diáknak, aki iskolai tanulmányai során minél több anyanyelvi tevékenységen, versenyen sikeresen szerepelt, vagy kimagasló eredményt ért el.
Fotó: Facebook/Rus Annamária
– Milyen út vezetett idáig? Melyek voltak számodra a legemlékezetesebb anyanyelvi versenyek, rendezvények vagy felkészülések az elmúlt években?
– Anyanyelvi versenyen legelőször elemi osztályos koromban vettem részt, amikor megismerkedtem a Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi versennyel. Az ott elkezdett útról pedig azóta sem tértem le, hiszen az elmúlt években rendszeres résztvevője voltam a Simonyi Zsigmond és Implom József helyesírási versenyeknek, valamint a Mikes Kelemen magyar nyelv és irodalom tantárgyversenynek. Ezek mindegyike fontos szerepet játszott az életemben, hiszen
Tanultam helyesírási szabályokról és irodalmi szövegekről, ugyanakkor tanultam az élet játékszabályairól, mélységeiről és magasságairól is.
A szatmárnémeti diáklány rendszeres résztvevője többek között az Implom József helyesírási versenyeknek
Fotó: Facebook/Rus Annamária
– Mit gondolsz, miért fontos a mai fiataloknak, hogy ápolják a magyar nyelvet, és aktívan részt vegyenek anyanyelvi versenyeken, irodalmi programokon?
– Úgy gondolom, az élet megpróbáltatásai sajnos sok fontos értékünktől megfoszthatnak minket, és nem szabad hagynunk, hogy az anyanyelvünk is közéjük tartozzon.
erre pedig kiváló lehetőséget nyújtanak a különböző irodalmi versenyek. Ezek nemcsak a magyar nyelv szépségeit és különlegességeit ismertetik meg a résztvevőkkel, hanem lehetővé teszik a bennük rejlő kreativitás és tehetség kibontakoztatását is, miközben – véleményem szerint – a személyiségfejlődéshez is nagymértékben hozzájárulnak.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége tavaly Kós Károly-díjjal tüntette ki a partiumi tanulót
Fotó: Facebook/Rus Annamária
– A tavalyi évben Kós Károly-díjjal is kitüntettek a magyar nyelv és irodalom terén elért kimagasló eredményeid elismeréseként. Mi ösztönöz a mindennapokban, mi az, ami miatt új kihívásokat vállalsz?
– Leginkább az irodalommal kapcsolatos céljaim elérése motivál a mindennapokban. A nehezebb pillanataimban sokszor emlékeztetem magam arra, hogy miért küzdök, mi az, ami az akadályokkal övezett út végén várhat rám. Emellett folyton keresem a lehetőségeket a fejlődésre, önmagam és a saját gondolatvilágom kifejezésére. Emiatt mindig lelkesen nézek szembe az új kihívásokkal.
Rus Annamária tanárnő és lánya, Lilla számára is fontos az anyanyelv ápolása
Fotó: Facebook/Rus Annamária
– Van-e olyan álmod, célod a jövőre nézve, ami kapcsolódik a magyar nyelvhez, akár tanári, írói pályához? Hol látod magad néhány év múlva?
– Nagyon szeretném, ha az irodalom nemcsak a jelenemet, hanem a jövőmet is meghatározná. A legnagyobb álmom válna valóra, ha egyszer sikeres íróként hivatkoznának rám, ha látnám a saját könyveimet irodalomkedvelő emberek kezében. Emellett az is hatalmas boldogságot jelentene számomra,
Ezek mind olyan álmok, amelyek megvalósítása örömmel töltene el, de ha esetleg nem sikerül elérnem a céljaimat, egészen biztos vagyok benne, hogy az irodalom iránti szeretetem akkor is végigkíséri majd az életemet.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
Az év leghosszabb napján, június 21-én, szombaton ünnepli számos erdélyi, székelyföldi közgyűjtemény a Múzeumok Éjszakáját.
Több száz film, köztük több mint egy tucat magyar alkotás volt látható az elmúlt napokban Kolozsváron. A 24. TIFF magyar kínálatáról, filmforgatásról, fesztiválélményekről Zágoni Bálint főszervezővel és Bántó Csaba operatőrrel beszélgettünk.
A marosvásárhelyi Rocksuli falai között egy különleges, olykor vándorló kiállítás idézi meg az erdélyi magyar rock- és könnyűzene háttérbe szorított múltját. Hints Zoltán, a Rocksuli igazgatója a kezdeményezés hátteréről, terviekről beszélt.
Születésnaposait ünnepelte a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház, amelynek társulata felköszöntötte két rangidős színművészét: a 90 éves László Károlyt és a 70 éves Debreczi Kálmánt.
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
szóljon hozzá!