Sorina Pintea egykori miniszter (középen), itt még Viorica Dăncilă egykori miniszterelnök társaságában
Fotó: Haáz Vince
Három év és hat hónap letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta a Kolozs megyei táblabíróság Sorina Pinteát, az egészségügyi tárca egykori vezetőjét. A volt minisztert korrupció miatt ítélték el.
2025. június 06., 16:432025. június 06., 16:43
2025. június 06., 17:452025. június 06., 17:45
A Sorina Pintea perében született ítélet pénteken tették közzé az igazságszolgáltatási fórum honlapján. A Kolozs megyei táblabíróság – helyben hagyva az alapfokon eljáró Kolozs megyei törvényszék 2024 áprilisában kihirdetett ítéletét – három év és hat hónap letöltendő börtönt rótt az egykori miniszterre, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) volt politikusára.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) 2020-ban emelt vádat Sorina Pintea ellen vesztegetés elfogadása miatt. A vádirat szerint a nagybányai egészségügyi intézmény menedzsereként 2019 decembere és 2020 februárja között egy közvetítő révén 10 000 eurót és 120 000 lejt kért és kapott egy cégtől, két részletben.
Az összeg egy új sebészeti részleg tervezésére és kivitelezésére vonatkozó közbeszerzési szerződés értékének 7 százalékát tette ki. A szerződést a máramarosi megyeszékhely kórháza kötötte a céggel 2019-ben. A nyomozók szerint Pintea 2020. február 28-án vette át a 120 000 lejt a kórházban levő irodájában, ekkor érték tetten.
Sorina Pintea a Viorica Dăncilă vezette kormányban, 2018 januárja és 2019 novembere között töltötte be az egészségügyi miniszteri tisztséget. 2020 februárjában történt tetten érését követően egy hetet előzetes letartóztatásban töltött, majd bírósági felügyelet alá helyezték.
Az ítélet szerint a volt miniszter nem vállalhat többé köztisztséget, és nem lehet állami kórház menedzsere. Emellett elkoboznak tőle 10 ezer eurót. Az egykori tárcavezetőt a szamosújvári börtönbe kísérik büntetésének letöltésére.
Tetten érték Sorina Pintea volt egészségügyi minisztert, a nagybányai sürgősségi kórház menedzserét az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) munkatársai, amint saját irodájában csúszópénzt fogadott el – jelentették egybehangzó román sajtóforrások.
Európai uniós támogatásból valósítják meg a tömegközlekedést az Arad megyei Pécskán. A magyar határhoz közeli kisváros két elektromos autóbusz vásárlására, illetve a tömegközlekedési infrastruktúra kialakítására nyert pályázatot.
Látványos fináléval zárult vasárnap este a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál.
Állandó meghívott tagként képviseli a magyarságot Brassó önkormányzatában Toró Tamás, miután a Cenk alatti városban két egymást követő önkormányzati ciklusban sem sikerült magyar képviselőt bejuttatni a tanácsba.
Elgázolt a vonat egy kerékpárost kedd délelőtt Arad külvárosában – az áldozat belehalt sérüléseibe.
Egy héttagú szatmári bűnbanda ügyében hat romániai megyében és két magyarországi helyszínen is házkutatásokat tartottak kedd reggel a rendőrök. A banki csalásokra szakosodott bűnözők mintegy 3,5 millió lej kárt okoztak különböző bankoknak.
Egyre nehezebben viselik Dicsőszentmárton lakói a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt előálló vezetékesvíz-hiányt. A felháborodást a Maros Megyei Vészhelyzeti Bizottság is érzékeli: közölték, hogy „megértik a lakosok fájdalmát és frusztrációját”.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
1 hozzászólás