Constantin Dan Dobrea, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) igazgatója: az egyre valószínűbb beomlás a régi bányánál történik, ahol 40 éve nem folyt kitermelés
Fotó: Csató Andrea
Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint – közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus. A helyszínre érkezett belföldi és nemzetközi szakértők vizsgálják, hogyan lehet kiszivattyúzni a sós vizet az új bányából és a turisztikai részről, és mit kezdjenek ezzel a nagyon magas sókoncentrációjú vízzel.
2025. június 05., 16:242025. június 05., 16:24
2025. június 05., 16:322025. június 05., 16:32
A kormány területi képviselője csütörtökön a településen elmondta: a régi bányánál jelentkező kisebb beomlások azt mutatják, egyre bizonyosabb, hogy nem hirtelen szakad be a teteje. Hozzátette, hogy a hatóságok erre is felkészültek, és a védelmi intézkedések, kilakoltatások továbbra is érvényben maradnak – foglalta össze az Agerpresre hivatkozva az MTI.
A bányakatasztrófa kapcsán elhangzott, a Korond-patak által elárasztott terület egyre bizonyosabb, hogy beomlik, mivel naponta jelennek meg új kráterek, vagy a régiek nőnek, de ez a lassú folyamat épp a hirtelen, egy darabban való beomlás veszélyét csökkenti. Az újságírók azon kérdésére, hogy vannak-e stabilitási problémák a Telegdy-bányánál, Dobrea azt válaszolta, hogy mivel a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, felszíni stabilitási problémák nincsenek. Hozzátette, azt azonban próbálják megvizsgálni, hogy milyen mértékben érintette a víz a tárnák belső stabilitását, és milyen ritmusban lehet majd a sós vizet kiszivattyúzni, hogy ne okozzanak nagyobb kárt.
Mintegy négymillió köbméter víz került a parajdi sóbányába, keresik a bányafalu alatt fekvő közeli helyszínt, ahol turisztikai értékkel is bíró sós tavat hozhatnának létre a bányából kiszivattyúzandó tömény sós vízzel.
Közölte, a külföldi és hazai szakértők a Telegdy-bányában és a turisztikai részlegen összegyűlt sós víz eltávolítására keresik a megoldást, hogy ismét el lehessen kezdeni a termelést, és látogathatóvá tudják tenni a bánya ezen tárnáit. Hangsúlyozta: mindent megtesznek a két bányarész megmentése érdekében, mivel erre van esély, de hogy mekkora és mennyi idő kell hozzá, nem tudta megmondani, ugyanis folyamatosan változik a helyzet.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a csütörtöki sajtótájékoztatón
Fotó: Csató Andrea
A prefektus kérte az embereket, ne reptessenek drónokat a sóbánya térségében, mivel ezzel akadályozzák a drónokkal is méréseket végző szakemberek munkáját. Az állami tulajdonban lévő Salrom működtette parajdi sóbányába a múlt hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
Nincs újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál
Fotó: Csató Andrea
és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.
Káros hatást gyakorol az élővilágra és az ivóvízellátásra egyaránt a magas sótartalmú vizeknek a folyóvizekbe kerülése – vonják le a következtetést erdélyi magyar biológusok és kémikusok a parajdi bányaszerencsétlenséggel kapcsolatban.
A rendőrség szerint az argentin motoros okozta a Transzalpina magashegyi úton vasárnap délután történt, két ember életét követelő balesetet, amelyben két motorkerékpár ütközött össze.
Augusztus elsejétől várható a megszorító intézkedések nemcsak a vállalkozókat és a munkavállalókat, hanem a nyugdíjasokat és a családokat is érintik. A legfontosabb módosításokról és azok következményeiről Csomor Rozália könyvelő beszélt a Krónikának.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
szóljon hozzá!