Constantin Dan Dobrea, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) igazgatója: az egyre valószínűbb beomlás a régi bányánál történik, ahol 40 éve nem folyt kitermelés
Fotó: Csató Andrea
Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint – közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus. A helyszínre érkezett belföldi és nemzetközi szakértők vizsgálják, hogyan lehet kiszivattyúzni a sós vizet az új bányából és a turisztikai részről, és mit kezdjenek ezzel a nagyon magas sókoncentrációjú vízzel.
2025. június 05., 16:242025. június 05., 16:24
2025. június 05., 16:322025. június 05., 16:32
A kormány területi képviselője csütörtökön a településen elmondta: a régi bányánál jelentkező kisebb beomlások azt mutatják, egyre bizonyosabb, hogy nem hirtelen szakad be a teteje. Hozzátette, hogy a hatóságok erre is felkészültek, és a védelmi intézkedések, kilakoltatások továbbra is érvényben maradnak – foglalta össze az Agerpresre hivatkozva az MTI.
A bányakatasztrófa kapcsán elhangzott, a Korond-patak által elárasztott terület egyre bizonyosabb, hogy beomlik, mivel naponta jelennek meg új kráterek, vagy a régiek nőnek, de ez a lassú folyamat épp a hirtelen, egy darabban való beomlás veszélyét csökkenti. Az újságírók azon kérdésére, hogy vannak-e stabilitási problémák a Telegdy-bányánál, Dobrea azt válaszolta, hogy mivel a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, felszíni stabilitási problémák nincsenek. Hozzátette, azt azonban próbálják megvizsgálni, hogy milyen mértékben érintette a víz a tárnák belső stabilitását, és milyen ritmusban lehet majd a sós vizet kiszivattyúzni, hogy ne okozzanak nagyobb kárt.
Mintegy négymillió köbméter víz került a parajdi sóbányába, keresik a bányafalu alatt fekvő közeli helyszínt, ahol turisztikai értékkel is bíró sós tavat hozhatnának létre a bányából kiszivattyúzandó tömény sós vízzel.
Közölte, a külföldi és hazai szakértők a Telegdy-bányában és a turisztikai részlegen összegyűlt sós víz eltávolítására keresik a megoldást, hogy ismét el lehessen kezdeni a termelést, és látogathatóvá tudják tenni a bánya ezen tárnáit. Hangsúlyozta: mindent megtesznek a két bányarész megmentése érdekében, mivel erre van esély, de hogy mekkora és mennyi idő kell hozzá, nem tudta megmondani, ugyanis folyamatosan változik a helyzet.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a csütörtöki sajtótájékoztatón
Fotó: Csató Andrea
A prefektus kérte az embereket, ne reptessenek drónokat a sóbánya térségében, mivel ezzel akadályozzák a drónokkal is méréseket végző szakemberek munkáját. Az állami tulajdonban lévő Salrom működtette parajdi sóbányába a múlt hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
Nincs újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál
Fotó: Csató Andrea
és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.
Káros hatást gyakorol az élővilágra és az ivóvízellátásra egyaránt a magas sótartalmú vizeknek a folyóvizekbe kerülése – vonják le a következtetést erdélyi magyar biológusok és kémikusok a parajdi bányaszerencsétlenséggel kapcsolatban.
Elgázolt a vonat egy kerékpárost kedd délelőtt Arad külvárosában – az áldozat belehalt sérüléseibe.
Egy héttagú szatmári bűnbanda ügyében hat romániai megyében és két magyarországi helyszínen is házkutatásokat tartottak kedd reggel a rendőrök. A banki csalásokra szakosodott bűnözők mintegy 3,5 millió lej kárt okoztak különböző bankoknak.
Egyre nehezebben viselik Dicsőszentmárton lakói a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt előálló vezetékesvíz-hiányt. A felháborodást a Maros Megyei Vészhelyzeti Bizottság is érzékeli: közölték, hogy „megértik a lakosok fájdalmát és frusztrációját”.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
A Kilyént képviselő Varga Mátyás nyerte Rover Gidran Rozi nevű lovával a Székely Vágtát, a Nemzeti Vágta 14. alkalommal megrendezett székelyföldi kvalifikációs előfutamát vasárnap a háromszéki Maksához tartozó Óriáspince-tetőn.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság műszaki megoldásokat azonosított a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja által okozott probléma közép-, illetve rövidtávú rendezésére – jelentette be vasárnap Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa.
Kitüntetést kapott Cătălin Cherecheș, Nagybánya korrupció miatt elítélt, külföldre szökött, ott elfogott, így jelenleg börtönbüntetését töltő volt polgármestere a román ortodox egyháztól.
szóljon hozzá!