Balogh Levente

Balogh Levente

Georgescu megy, de a „dzsordzseszkizmus” marad

2025. május 30., 15:182025. május 30., 15:18

2025. május 30., 17:452025. május 30., 17:45

Vége a fél éve tartó elnökválasztási mizériának, a legnagyobb mumus, Călin Georgescu bejelentette a visszavonulását a politikától, miután Nicușor Dan nyerte a megismételt elnökválasztást – úgy tűnhet, Romániában helyreállt a rend.

Ez azonban nem is lehetne távolabb a valóságtól.

Egyrészt az ország gazdasági helyzete, a brutálisan magas költségvetési hiány és a lefaragásához szükséges, fájdalmasnak ígérkező intézkedések miatt, másrészt azért, mert a Georgescu nevével a figyelem homlokterébe került jelenség már jó ideje nem csak róla szól.

Az ugyanis, amit Georgescu képviselt – az ortodox miszticizmusba oltott szélsőjobboldaliság, a szuverenizmusnak hazudott neofasizmus, az összeesküvés-elméletekben való hit – már régóta

olyan mozgalom, amelynek számtalan szimpatizánsa van, az államfőválasztáson pedig kiderült, hogy az ország választópolgárainak közel fele szavazatával is hajlandó támogatni.

Georgescu ugyanis csak egy tünet.

Ő vált a fősodratú pártok eddigi politikájával szembeni elégedetlenség arcává, akit az állítólagosan külföldi befolyással megtámogatott TikTok-kampány és a hagyományos pártok machinációinak különösen szerencsétlen kombinációja a végül érvénytelenített tavalyi elnökválasztás első fordulójának győztesévé tett.

Ám ismét szögezzük le: ha az említett hagyományos pártok úgy kormányozták volna az országot az elmúlt években, hogy az a polgárokat megelégedéssel tölti el, és sikerült volna érdemben javítaniuk az állami intézmények, az egészségügy, az oktatás és a szociális rendszer működésén, illetve máris legalább 2500 kilométernyi autópályán száguldozhatnánk, miközben legalább a főbb vasútvonalakon 160 kilométer lenne a vonatok sebessége, akkor

jöhetett volna akárhány önjelölt TikTok-messiás, Facebook-huszár vagy X-véleményvezér, az emberek nem szavaztak volna nagy számban egy szélsőséges futóbolondra.

Mint ahogy a megismételt elnökválasztás második fordulójában nem tudta volna begyűjteni a voksok jó 45 százalékát a Georgescu által az újabb indulástól való eltiltása nyomán felkent utód, a végül alulmaradt George Simion sem.

A két fordulóban Georgescu által az urnához kísért Simion hozni tudta a kettejük által a tavalyi első fordulóban elért eredmény összegét, ami azt jelzi: nem csak a két mozgalom vezetői találtak egymásra, de a híveiket is sikerült egybe terelni.

A kérdés most az, hogy az ellene többek között az államrend megdöntésére irányuló szervezkedés és emberiesség elleni bűncselekményekben vétkesnek talált személyek kultuszának népszerűsítése miatt indított büntetőeljárások, illetve a Simion által elvesztett elnökválasztás miatt a politikától való visszavonulását bejelentő Georgescu utódja képes lesz-e egyben tartani a tábort.

Simion ugyanis nem rendelkezik olyan karizmával, amilyennel egyesek szerint a most visszavonult mentor rendelkezett,

mögötte áll viszont a jelenleg második legnagyobb parlamenti erőnek számító pártja, amely révén nem csupán az online térben, de a mozgalmárok révén közvetlenül is el tudja juttatni az üzeneteit az emberekhez.

Igaz ugyan, hogy az eddigi második számú pártvezér, Claudiu Târziu kilépésével és egy új szélsőjobboldali párt megalakítására vonatkozó bejelentésével elkezdődhet az AUR felmorzsolódása, mint ahogy a nemrég alapított, és a parlamentbe frissen bejutott Fiatal Emberek Pártja is elkezdett széthullani Simion veresége után, de a május 18-i eredmény megmutatta: amennyiben van egy közös, fontosnak gondolt cél, a román választópolgárok közel fele hajlandó a szélsőjobbra szavazni.

Vagyis Georgescu visszavonulhat ugyan, de szelleme – nevezhetjük akár „dzsordzseszkizmusnak” is – tovább él

(talán egy kicsit „felhígulva”, hiszen a Georgescu-féle, álintelllektuális mázba csomagolt szélsőséges sületlenségek keverednek a Simion futballhuligán múltjából és habitusából fakadó primitív sovinizmussal), és rengeteg követőre talált.

És az álszuverenista, valójában újfasiszta Simion a jelek szerint nem akar eltűnni a süllyesztőben, sőt, látva, hogy mekkora tömeg állt mögé, nem akarja, hogy szétszéledjen.

Ezért azzal próbálja életben tartani a mozgalmat, hogy megkérdőjelezi az elnökválasztás eredményét, és megpróbálja folyamatos készültségben tartani híveit – ahogy azt például nem kis mértékben teátrális és megmosolyogtató, államfői külsőségek között elmondott beszédében is tette Nicușor Dan államfői beiktatásának napján.

Azonban nem csupán rajta, hanem nem kis mértékben

a fősodratú pártokon is múlik, hogy csökken-e a támogatói száma, vagy a következő években, hónapokban még többen csatlakoznak hozzá.

Az első próba az, hogy sikerül-e az „Európa-barátnak” mondott pártoknak ésszerű időn belül megállapodni egy koalícióról, majd képesek lesznek-e egy reális, a szükséges gazdasági lépéseket nyíltan felvállaló, ugyanakkor egyben élhető jövőképet is felvázoló kormányprogram kidolgozására, majd kormányra lépve annak megvalósítására.

Ahogy a futballban mondják: a saját kezükben van a sorsuk.

Rajtuk múlik, hogy a kötelező feladatokat végrehajtva, alázatos csapatjátékosként, ha kell, a pályát is felszántva végül behúzzák a győzelmet, vagy a széthúzás, az öltözői botrányok, a primadonnáskodás és a dilettantizmus miatt végül az ellenfél ülhet diadalt – miközben az ország polgárai mindannyian veszítenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.