Rostás Szabolcs
2025. május 21., 18:452025. május 21., 18:45
Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.
Aki május 18-a előtt nem volt tisztában azzal, hogy mit jelentene az ország számára, ha a szélsőségesen nacionalista, a szuverenizmust – sok minden mással együtt – csak megvezetésként, hogyaszongya „politikai marketingként” hangoztató jelölt nyeri az államelnöki tisztséget, az azóta eltelt napokban is kapott némi támpontot. George Simion és politikai bandája a történelmi vereség után ott folytatta, ahol a kampány idején abbahagyta: a megválasztott államelnök, valamint hívei sértegetésével, fenyegetésével, a nők lealacsonyításával, a sajtó támadásával, összességében az útszéli politizálással. Miközben örülnünk kell, hogy Románia megőrizte európai elköteleződését, és nem fordult vissza az időben, egyúttal fel kell készülni, hogy az AUR és vezére semmit sem tanul a vereségből, hanem a több mint 5 millió szavazattól megittasodva még inkább felpörgeti konfrontatív, agresszív politikai gyakorlatát.
Ennek az ámokfutásszerű politizálásnak a legnagyobb ellenszere az (lenne), ha a rendszerváltást követő román politikai megmérettetések legnagyobb fordítását és győzelmét végrehajtó Nicușor Dan államfőként beváltja a hozzá fűzött reményeket. Vagyis stratégiai ügyekben irányt szab az elmúlt évtizedekben többnyire a nagyhatalmak kénye-kedve szerint igazodó ország számára, a társadalmat érintő fontos politikai, oktatási, közéleti kérdésekben kifejti a véleményét, ezzel egy időben megújulásra, reformra ösztönzi az emberek valós igényeitől eltávolodott politikai elitet.
De addig is „munkába állít” egy olyan kormányzó többséget, amely képes lesz megküzdeni Románia legsürgetőbb kihívásaival, mindenekelőtt a magas költségvetési hiány lecsökkentésével, a gazdaság „gatyába rázásával”, a strukturális reformok végrehajtásával. Ezeknek a feladatoknak az elvégzése elengedhetetlen ahhoz, hogy az ország kievickéljen a válságból, a lakosság visszanyerje a politikusokba és pártokba vetett bizalmát, továbbá hogy a következő választásokon ne kelljen ismét rettegjünk az aranysárga veszedelem előretörésétől.
Nos, ha utólag és közvetve is, de megtörtént, hiszen a megválasztott államfő Kelemen Hunornak köszönetet mondott a magyarok és az RMDSZ támogatásáért, egy televíziós műsorban pedig „lenyűgözőnek” nevezte a magyarok mozgósítását. Az elmúlt napokban egyébként rengeteg román közéleti személyiség, valamint egyszerű polgár fejezte ki a háláját magyar nemzetiségű honfitársainak a vasárnapi szavazatért, megköszönve, hogy nem a sötét oldalt, hanem az európai Romániát választották. Nem is hinnénk, milyen sokat jelent ez a többség és kisebbség együttélésének javítása terén, arról nem beszélve, hogy meggyőződhettek róla: a sokszor még mindig nemzetbiztonsági kockázatnak tekintett magyarok partnerei, és nem ellenségei ennek az országnak.
Ugyanilyen fontos, hogy Románia új elnöke a most induló mandátuma idején ne feledkezzen meg a romániai magyaroktól kapott támogatásról, és próbálja majd viszonozni a megelőlegezett bizalmat, amikor terítékre kerülnek például az ország közigazgatási átszervezéséről szóló tervek vagy a kisebbségi jogok bővítését célzó előterjesztések. Tisztában vagyunk vele, hogy a hála nem politikai kategória, viszont szeretnénk, ha George Simionhoz hasonlóan Nicușor Dan sem felejtené el, mit köszönhet a magyaroknak. Persze annak tudatában, hogy az AUR vezetője ezt sose fogja megbocsátani nekünk...
Még ki sem hirdették az illetékes hatóságok a végeredményt, csalódottságukban egyesek nekiláttak szétvagdosni a román személyi igazolványukat, útlevelüket. Mások bosszút kiáltanak, és a Pruton túl élő nemzettársaikat, a Moldovai Köztársaság polgárait kiáltják ki bűnbaknak Simion veresége, Dan győzelme miatt. Emögött ugye az áll, hogy a volt szovjet tagköztársaság román állampolgársággal rendelkező szavazópolgárainak 88 százaléka (138 ezren) Bukarest főpolgármesterét támogatta a vasárnapi államfőválasztáson. A hangulatkeltés odáig fajult, hogy egyesek petícióban követelik: vizsgálják felül a bukaresti hatóságok, miként jutottak román állampolgársághoz a moldovaiak (a kezdeményezést már több mint 16 ezren aláírták), míg mások egyenesen megfosztanák őket a román állampolgárságuktól.
Miközben elvárható, hogy egy ország állampolgárságát csakis az arra törvény által jogosultak szerezhessék meg, remélhetőleg a hasonló leszámolásokból semmi sem lesz. Egy állampolgárt ugyanis semmilyen formában nem lehet felelősségre vonni a politikai álláspontjáért, tételesen azért, hogy miként szavazott. Sem akkor, ha születésétől, sem abban az esetben, ha későbbi döntése nyomán tartozik közjogilag egy nemzethez.
Mindez egyformán vonatkozik a mostani államelnök-választás során célkeresztbe került, román állampolgársággal rendelkező besszarábiaiakra, mint a külhoni magyarokra, akik gyakran kapnak szemrehányást amiatt, hogy „úgy” szavaztak. Ideje lenne leszokni erről a számonkérésről, már csak a Magyarországon jövőre tartandó országgyűlési választásokra tekintettel is. Bízunk benne, hogy bármi lesz is a megmérettetés kimenetele, senki nem fog nekiesni a határon túli magyaroknak, és felelősségre vonni őket, bárhogyan is szavazzanak.
Balogh Levente
Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.
Gazda Árpád
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Balogh Levente
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Rostás Szabolcs
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
szóljon hozzá!