Fotó: Cristian Vasilcoiu/Facebook
2020. június 01., 09:002020. június 01., 09:00
Egy fénykép járta be a nyilvánosságot, amelyen Ludovic Orban miniszterelnök és kormányának több tagja is látható. A kormányfő nyilatkozata szerint a felvétel az elmúlt napokban készült, amikor kollégáival a születésnapját megünnepelni ültek össze.
Miután a kiszivárgott fénykép felfedte a rögtönzött születésnapi zsúr körülményeit, a miniszterelnök halálmegvető készséggel ismerte el hibáját, és hozzátette, ha kell, hajlandó vállalni a felelősséget és kifizeti a kihágásokért felszámolható büntetést. Ludovic Orban kétségtelenül a sportszerű és jogkövető tisztségviselők külsőségeit igyekezett magára erőltetni. Csakhogy a jelenlegi körülmények között ez nem felelősségvállalást, sokkal inkább magának a felelősség alól való könnyelmű és szemtelen kivásárlását jelenti, és semmi többet.
A miniszterelnök szemléletes tanúságát tette annak, hogy ő maga úgy viszonyul a tulajdon szabályaikhoz, mint olaj a vízhez. A helyzet ugyanis az, hogy míg a kormányfő a Victoria-palotában önfeledten vendégeli meg kollégáit, egyszerre szegve meg nem egy járványügyi törvényi előírást, addig a lakosság hónapok óta a több szempontból irracionálisnak és szükségtelennek mutatkozó megszorítások, szabályozások és az azok betartatásáról gondoskodó rendfenntartó erők szigorú ellenőrzése alatt esik egyik kétségből a másikba, távol esetenként családtagjaitól, szeretteitől.
Vészhelyzet idején, a bukaresti Victoria-palota ajtói mögött füstölgő bőrszivar, a whiskys és sörösüveg, az ünneplő kollégák társasága a felelősségteljes kormányzói magatartástól, tulajdon ügyeik vállalásától és az állampolgárok iránt viselt szolidaritástól való gyökeres elkülönbözésnek a szimbólumai, nem pedig az emberi tévedéséi, mint ahogyan azt a kormányfő nyilatkozatában megfogalmazta. A hétköznapi életet roppant módon megnehezítő korlátozások és tilalmak mellett az átlag ember az őket képviselők képmutató riogatásának árnyékában töltötte napjait a több ízben elrendelt szükségállapot ideje alatt.
Szem előtt tartva vezetői cáfolhatatlannak prezentált valóságát, miszerint az otthont elhagyni annyit tesz, mint jóvátehetetlenül hozzájárulni a járványgörbe felkorbácsolásához, és nem kevesebbet, mint egyértelműen felelősnek lenni a fertőzésben elhunytak halálában. Ugyanez idő alatt a bukaresti politikai elit egy része újfent bebizonyította: vannak, akik egyenlőbbek a többinél. Úgy látszik, egy mandátum immunitást képez a szabályokkal szemben, egyszersmind fogékonyságot teremt a palástolt cinizmusra.
Az eset nem páratlan. Neil Ferguson epidemiológus, a brit kormány járványügyi tanácsadója szintén az általa javasolt kijárási korlátozások megszegése miatt mondott le később tisztségéről. Románia miniszterelnökének tette se nem súlyosabb, se nem orcátlanabb, mint bármelyik hozzá hasonló vezető politikusé. Ez azonban nem jelenthet felmentést, ugyanis míg az előbbi pusztán a pénzével hajlandó számolni, igyekeztek gondoskodni arról, hogy mindenki másnak esetleg a lelkiismeretével és az önkényesen rámért aránytalan felelősséggel is kelljen.
Bak Zsolt
A szerző székelyudvarhelyi diák
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!