Balogh Levente
2021. június 25., 12:19
2021. június 25., 12:19
Das Wunder von Bern, azaz a berni csoda. A német közbeszédben így emlegetik az 1954-es svájci labdarúgó-világbajnokság döntőjét, amikor a németek a sokkal esélyesebbnek tartott magyar válogatott ellen 0-2-es állás után 3-2-re megfordítva a meccset megnyerték a vb-t. Ezzel pedig akkora lökést adtak a második világháború után okkal és joggal padlóra került német önbecsülésnek, hogy az az azóta is csak német gazdasági csodaként emlegetett jelenség nyomán az ország ismét Európa és a világ egyik legfontosabb szereplőjévé vált.
Mindezek alapján talán sokak számára kissé túlzónak tűnhet a magyar válogatott szerda esti müncheni teljesítményét a müncheni csodaként emlegetni. Hiszen az Európa-bajnokság utolsó csoportmérkőzésén csupán 2-2-es döntetlenre futotta a németek ellen, ami azt jelentette, hogy Szalaiék két ponttal, két döntetlennel és egy vereséggel búcsúztak a kontinensviadaltól.
Csak hát érdemes ezt is tágabb összefüggéseiben megvizsgálni. Tegye fel ugyanis a kezét az, aki az Eb előtt nem fogadta volna el előre, hogy a torna halálcsoportjában a címvédő portugálok, a világbajnok franciák és a többszörös világ- és Európa-bajnok németek mellett még a pontszerzésre is esélytelennek tartott magyar nemzeti tizenegy két pontot szerez. Ez persze a továbbjutáshoz nem volt elég, de a válogatott tagjainak hozzáállása az, hogy mindent megtettek a jó eredményért, olyannyira, hogy a sokkal esélyesebbnek számító németeknek kellett kétszer is futniuk a döntetlen után, igazán figyelemre méltóvá avatja a teljesítményt.
Mint ahogy a három csoportmeccsen mutatott játékra sem igazán lehet panasz. A nyitómeccsen a portugálok ellen ugyan 84 percnyi jó játék után egy szerencsétlenül megpattant lövésből született gól után beleszaladtak a késbe – azt vélhetően még a legmegveszekedettebb Ronaldo-rajongók is elismerik, hogy a meccsen mutatott játék alapján semmiképpen sem ad reális képet a mérkőzésről a 3-0-ás vereség –, viszont a franciák elleni 1-1, illetve a németek elleni 2-2 elképesztő fegyvertény, hisz mindkét meccsen az ellenfélnek kellett az egyenlítésért hajtania.
Mert természetesen realisták vagyunk: a magyar válogatott kiscsapatnak számít, sem az egyéni képességek, sem a technikai tudás szintjén nem tartunk ott, hogy a sztárválogatottakkal egy lapon emlegethessék a csapatot. Mégis, a Marco Rossi szövetségi kapitány kidolgozta, és a játékosok által fegyelmezetten betartott zseniális taktika, a fizikai felkészültség és a csapategység két pontot eredményezett a futball óriásaival megmérkőző, outsidernek tartott magyar válogatott számára. Az persze már a riválisok erejét és értékét jelzi, hogy képesek voltak úgy taktikázni, és akkora nyomást helyezni az egyébként keményen és fegyelmezetten védekező piros-fehér-zöldekre, hogy végül sikerült ikszre menteniük a meccseket.
És persze azon is morfondírozhatunk, mi lett volna, ha az Eb-n részt vehet a legjobban jegyzett, igazi nemzetközi szintű tehetségnek tartott magyar sztárjátékos, Szoboszlai Dominik is, de mindez nem csökkenti a magyarok teljesítményének értékét. Fiola zseniális, higgadtan a rövid alsóba vágott találata, Szalai és Schäfer gyors letámadás utáni csodálatos fejesgóljai a már említett jó, a technikai hiányosságokat sok futással és masszív, fegyelmezett játékkal kompenzáló csapatteljesítménnyel együtt vélhetően nem csupán az alapból elfogult magyar szurkolók számára tették élvezetessé a meccseket. És azt is érdemes megemlíteni, hogy a németek elleni eredménnyel mi, magyarok védtük meg a szerdai napon Közép-Európa becsületét, hiszen aznap csúnyán, indokolatlanul nagy gólkülönbséggel elvéreztek a szlovákok, és a lengyelek is alulmaradtak az egyébként náluk semmivel sem jobb svédekkel szemben. Mindemellett persze elismeréssel adózhatunk a horvátoknak és a cseheknek is, akik viszont nem csupán a tisztes helytállással, hanem a legjobb 16 közé jutással jelzik: azért a mi tájainkon is űzik ezt a szép sportágat, és nem is olyan rosszul.
A magyar válogatott számára viszont az öt évvel ezelőtti nagyszerű kalanddal ellentétben most a csoportkörben ért véget az Eb-kaland, de szégyenkezni egy percig sem kell – az erőviszonyok ismeretében tényleg nem túlzás csodálatosnak nevezni a müncheni és a budapesti teljesítményt, amire méltán lehet büszke minden magyar, határon belül és kívül. És ami ismét csak jelzi: ha biztosítottak a körülmények – a hozzáértő szövetségi kapitánytól a megfelelő gazdasági és persze sportszakmai közegig –, akkor igenis van jelene és jövője a magyar labdarúgásnak. És hogy zárásként a szurkolók által öt éve a válogatott „himnuszává” avatott 90-es évekbeli diszkóslágert is felidézzük: ez az út itt most véget ért, de ha sikerül megtartani az eddigi irányt, a jelenlegi alapokra építkezve az igazi utazás csak most kezdődik.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
szóljon hozzá!