Lassító gátakat építettek a Korond patakon Parajd közelében
Fotó: Facebook/Mircea Fechet
Mircea Fechet ideiglenes környezetvédelmi miniszter hétfőn Facebook-bejegyzésben beszélt a parajdi helyzetről, „a legsötétebb forgatókönyvet” is bemutatva, amelyet a belföldi és nemzetközi szakértők eddig mérlegeltek.
2025. június 09., 18:062025. június 09., 18:06
2025. június 09., 18:132025. június 09., 18:13
„A régi sóbánya részleges beomlása által okozott, dominóhatást kiváltó események történhetnek Parajdon, de ezek nem befolyásolnák jelentősen a területet. A víz sótartalma a folyásirányban hirtelen megemelkedne, de ez csak átmeneti növekedés lenne. Ez a legrosszabb forgatókönyv, amelyet eddig a bel- és külföldi szakértők vizsgáltak. Akik egyetlen céllal fogtak össze: a lakosok maximális biztonsága és a lehető legkisebb kockázat az egész parajdi ökoszisztémára nézve” – írta Mircea Fechet.
A tárcavezető közölte, közvetlen kapcsolatban áll a helyzetet a nap 24 órájában figyelemmel kísérő szakemberekkel és a helyszínen lévő csapatokkal, és hogy a kapott információk azt mutatják:
A Salrom sóvállalat által megbízott vállalkozó folytatja a munkát, hogy a Korond patak vizét felfogja és a lejtőbe rögzített csöveken keresztül elvezesse. „A kráterek alakulását a szakemberek drónok és a LiDAR technológia segítségével követik nyomon, mert tiszta, folyamatosan frissített képet szeretnének kapni a bánya geomorfológiájáról” – ismertette Mircea Fechet.
Eközben a külföldi szakértők a romániai szakemberekkel együtt dolgoznak, méréseket és digitális modelleket állítanak össze a bánya felszínéről, elemzik a sóképződmények föld alatti eróziójának dinamikáját, és javaslatokat dolgoznak ki a Korond patak elterelésére vonatkozó kiegészítő műszaki megoldásokra. „Konkrétabban a patakmeder vízszigetelésének új technológiájáról beszélnek” – tette hozzá az ideiglenes környezetvédelmi miniszter.
Mircea Fechet szerint „a szakértők által javasolt első megoldások már megvalósultak és működnek”. Hozzátette, a vízügy munkatársai két egymást követő lassítógátat telepítettek a Korond medrében. „A víz áramlási sebessége csökkent, ami bizonyos stabilizálódást jelent a bányatetőn lévő kráterek területén, a be- és kiáramlások között ideiglenes egyensúlyt teremtettünk a földalatti bányarendszerben” – számolt be a miniszter.
Emellett naponta vízmintákat gyűjtenek a szennyezés által érintett Korond, Kis-Küküllő, Nagy-Küküllő és Maros folyókból, és rendszeresen ellenőrzi a minőségi paramétereket. Fechet emlékeztetett: az országos vízügyi hatóság 3,1 millió lejt különített el a Korond patakon a jövőben az árvizek kockázatát csökkentő tározók megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére.
Eközben Hargita Megye prefektusi hivatala is közleményt adott ki, melyben szintén kiemelik:
A Székelyhon összefoglalója szerint megállapítják, a továbbiakban csak részleges omlásokra lehet számítani, amely olyan környezeti hatásokkal járhat, mint például a Korond-patak sótartalmának növekedése.
A szakértők nyomatékosították, hogy csak akkor költözhetnek vissza a lakók otthonaikba, ha sikerült felszerelni az új ellenőrzési rendszereket, amelyek automatikusan riasztanak probléma esetén.
Az elmúlt napokban történt esőzések nem okoztak további problémákat, így nem kerültek nagyobb veszélybe a lakók. Ettől függetlenül 20 napig még biztosan nem költözhetnek vissza házaikba akiket kiköltöztettek, csupán napközben látogathatják otthonaikat. A helyszínt a hatóságok biztosítják.
Elindult a Segitsparajdon.ro honlap, ahol a helyi adománygyűjtésekbe lehet bekapcsolódni – tájékoztatott hétfőn az RMDSZ.
Mint ismeretes, a román állami tulajdonban lévő Salrom vállalat működtette parajdi sóbányába május utolsó napjaiban tört be a felette folyó Korond-patak, amelynek vízhozama meghaladta a másodpercenkénti 60 köbmétert. Az áradat néhány nap alatt teljesen elárasztotta a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is, ahol 1991-ben kezdődött meg a sókitermelés.
Az Európa egyik legnagyobb sótartalékát rejtő parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványosságának számított, amelyet évente százezrek kerestek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.
Európai uniós támogatásból valósítják meg a tömegközlekedést az Arad megyei Pécskán. A magyar határhoz közeli kisváros két elektromos autóbusz vásárlására, illetve a tömegközlekedési infrastruktúra kialakítására nyert pályázatot.
Látványos fináléval zárult vasárnap este a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál.
Állandó meghívott tagként képviseli a magyarságot Brassó önkormányzatában Toró Tamás, miután a Cenk alatti városban két egymást követő önkormányzati ciklusban sem sikerült magyar képviselőt bejuttatni a tanácsba.
Elgázolt a vonat egy kerékpárost kedd délelőtt Arad külvárosában – az áldozat belehalt sérüléseibe.
Egy héttagú szatmári bűnbanda ügyében hat romániai megyében és két magyarországi helyszínen is házkutatásokat tartottak kedd reggel a rendőrök. A banki csalásokra szakosodott bűnözők mintegy 3,5 millió lej kárt okoztak különböző bankoknak.
Egyre nehezebben viselik Dicsőszentmárton lakói a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt előálló vezetékesvíz-hiányt. A felháborodást a Maros Megyei Vészhelyzeti Bizottság is érzékeli: közölték, hogy „megértik a lakosok fájdalmát és frusztrációját”.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
szóljon hozzá!