Fotó: A szerző felvétele
2008. november 27., 18:132008. november 27., 18:13
A méreteiben is monumentális, 294x356 centiméteres festmény szomszédságában Bem tábori nyomdája és Széchenyi pipája uralja a kiállítóteret. A kép történelmi hűséggel rögzíti Háromszék önvédelmi harcának utolsó pillanatait: a székely önvédelmi erők és az orosz cári csapatok összecsapását és a sebesült ágyúöntő ezermester halálát. A festményt könnyed ecsetkezelés, a fény-árnyék játékkal hangsúlyozott bátor színkezelés, egyféle plen-air hangulat jellemzi: a háttérben álló ágyúk füstjén és a reggeli párán keresztül kibontakozó gyönyörű, oldott tájkép éles kontrasztban van a halál közelségével, a téma drámaiságával. Vargha Mihály múzeumigazgató maga is képzőművész, szívesen mesél a festmény történetéről. „A Gábor Áron halála című képet Gyárfás Jenő akkor kezdte el festeni, amikor hazatelepedve Sepsiszentgyörgyre, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatóválasztmányi tagja lett. A város elöljárói olyan „székely témájú” mű megfestését akarták rábízni a művészre, amely képviselhette volna a vármegyét az országos millenniumi képzőművészeti tárlaton.
Bár a terv pénz hiányában sosem valósult meg, Gyárfás Jenő eldöntötte, hogy vászonra viszi Gábor Áron haláltusáját. Életének utolsó harminc évében folyamatosan dolgozott ezen a művön, de a kép valójában most sincs befejezve: benne ragadt Gyárfás egyéni tragédiája, kétségei, tépelődése.
„Gyárfás unokájától hallottam, hogy édesapja, Endre, a festő fia panaszkodott, hogy sokat kellett modellt állnia: kardot, paszományos mentét viselnie” – mesélte Vargha Mihály, aki szerint valószínű, hogy a művész bíztatást és kellékeket is kapott a múzeumtól, hogy megfesse a berecki hős halálát. Gyárfás műtermében egy kiegyenesített kasza állt, ha elégedetlen volt a kompozícióval, egyszerűen „lekaszálta”, a penge élével leborotválta a vászonról a felvitt festékréteget. Vargha Mihály szerint a vastagon felvitt rétegekből kibomló harctéri tájkép egyben valódi harctér is: a művész és a téma küzdelmének, vívódásának színtere.
Cserey Zoltán, a szentgyörgyi múzeum történésze a kép bal oldalán álló fehér paripára hívta fel a figyelmet. Erről a ménről segítették le társai a székely tüzérség parancsnokát, a sebesült Gábor Áront. A legenda úgy tartja, az állat okozta a berecki hős vesztét: feltűnő fehér lovon és öltözetben lovagolt ki a harctérre, felhívta magára az ellenség figyelmét, így a cári lövészek rá irányították a tüzérségi lövedékeket.
A festményt a 80-as években Vinczeffy László szakszerűen restaurálta, értéke jelenleg egy háromszobás lakás árával egyenlő. Árúba bocsátásáról azonban szó sem lehet, hiszen a múzeum egyik alapműve, sokan csak azért térnek vissza, hogy újra megcsodálhassák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.