Mozgásgyakorlatok gyógytornász irányításával a bordásfalnál
Fotó: Orbán Orsolya
Sokat hallunk manapság a gyógytornászról: a kinetoterapeuta szolgáltatásai iránt egyre nagyobb az érdeklődés nem csak a különféle betegségekből történő kilábalás során, hanem megelőzésként is, például gyerekkorban. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében Somogyi Csongor Kolozsváron élő fiatal gyógytornász segítségével vettük számba szakterületének érdekességeit, főleg a megelőzésre helyezve a hangsúlyt, hiszen az idő előrehaladtával különböző mozgásszervi betegségektől óvja meg magát az ember.
2025. június 04., 08:002025. június 04., 08:00
2025. június 04., 18:312025. június 04., 18:31
Óriási az igény manapság a számos betegség utókezelésében, a rehabilitációban kulcsfontosságú szerepet játszó gyógytornász-kinetoterapeuta munkája iránt, ennek ellenére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott állami és magán egészségügyi intézményekben nincs elegendő szakember. Ez összefügg azzal, hogy a reális igényekhez képest a klinikák és kórházak a kelleténél kevesebb állást hirdetnek meg, így a szakirányú végzetteknek idehaza csupán egy része dolgozhat a szakmájában.
Somogyi Csongor gyógytornász szerencsés helyzetben van, mert a Babeș-Bolyai Tudományegyetem hároméves kinetoterapeuta alapképzésének elvégzése után tavaly talált állást a református egyház által működtetett kolozsvári Bethlen Kata Diakóniai Központ keretében fenntartott Jó testvér gondozóotthonban, ahol
A második emeleti szobák között tornateremszerű kis rendelővel rendelkezik masszázsággyal, de masszázsra szoruló betegeit inkább saját ágyukban gondozza, mert az kényelmesebb a páciensei számára. Az esetek többségében azonban tornagyakorlatokat végeztet el a bordásfal, súlyzók, más-más erősségű gumiszalagok, labdák és a rehabilitációs kerékpár segítségével, szükség esetén masszázsgépet is használ.
Somogyi Csongor az egyetem elvégzése után kolozsvári idősek otthonában talált állást
A kinetoterapiás kezelésre bejelentkező páciensek többsége neurológus, ortopéd, vagy traumatológus szakorvos küldőpapírjával érkezik a gyógytornászhoz, aki a szakorvosi ajánlások alapján gyógytornatervet készít. ,,Ezt megelőzi a beteg állapotának a felmérése: mérjük az izomerőt, a mozgást, az egyensúlyt – részletes anamnézist készítek, ami alapján összeállítom a gyógytornatervet. Ennek gyakorlatba ültetése legalább 6-7 hetet vesz igénybe, de vannak betegségek, ahol a rehabilitációs időszak hosszabb. A kinetoterápiás üléseknek van egy bemelegítő szakasza, majd a betegség típusától függően különféle izomerősítő gyakorlatokat végzünk, a vége felé pedig a laza gyakorlatok következnek” – magyarázza a Krónikának a fiatal egészségügyi szakember.
ami a kinetoterapeuta szerint a kedvencük – ezzel kicsit újraélik a gyerekkorukat, ami mosolyt csal az arcukra.
A fizioterapeuta különböző eszközei
Fotó: Orbán Orsolya
Munkahelyéből adódóan a kolozsvári gyógytornász idős emberekkel foglalkozik, de tájékoztatása szerint ez a fajta gyógymód minden korosztálynak szól. Az ő története visszanyúlik a gyerekkorára, amikor egy szakorvos hátgerincproblémákkal diagnosztizálta, és szüleinek azt javasolta, hogy gyógytornász segítségével olyan gyakorlatokat végezzen, amivel megállítható, illetve kezelhető az egészségügyi problémája. Középiskolásként rendszeresen eljárt kinetoterápiára, ami egyértelműen jótékony hatással volt egészségi állapotára, a tornagyakorlatok egy idő után megszüntették a hátfájását. Ez a pozitív tapasztalat játszott később szerepet abban, hogy a líceum elvégzése után magyar nyelvű kinetoterápiás képzésre jelentkezett, amit azóta sem bánt meg.
magyarázza Somogyi Csongor. A szakember szerint egy kinetoterapeuta megelőzésként olyan csomagot ajánlhat fiataloknak vagy középkorúaknak, amit otthon is el lehet végezni, és ezzel pozitív irányba változtatunk az életmódunkon. A megelőzést gyerekkorban érdemes elkezdeni: a terapeuta szerint sok gyereknél ekkor fedezik fel a hátgerincproblémák első jeleit, amivel kötelezően gyógytornászhoz kellene irányítani a kicsiket, hogy a helyes testtartás kialakítása érdekében rendszeresen végezzék el a szükséges tornagyakorlatokat, amivel megelőzhetőek későbbi egészségügyi gondjaik.
Sok türelem kell a különböző gyakorlatok elvágzéséhez
Fotó: Orbán Orsolya
,,Az idő előrehaladtával a gyógytorna sem tud mindent megoldani az ember életében, de a beteg-szakorvos-gyógytornász jó együttműködésével az idősek súlyosbodó problémáin is javítani lehet. Már voltak szakmai sikereim, amikor az előírt tornagyakorlatoknak köszönhetően a páciensek felépültek. Egy járni képtelen combnyaktöréses idős ember a gyakorlatokat követően ma már rendesen jár, de volt neurológiai betegségből kilábalt ügyfelem is, akinek szintén a mozgásszervi problémáin segíthettünk” – meséli a kitartó munka után bekövetkező gyógyulás formáit a gyógytornász. Somogyi Csongor elismeri, hogy nem mindenkin lehet segíteni, sok esetben a túlsúly, az elhízás jelent problémát, valós akadályt a rehabilitáció, a gyógyulás útjában.
Másrészt sok
Van, akivel sokat vitázik, hogy meggyőzze, a könnyebb vagy nehezebb gyakorlatok a rehabilitációját szolgálják, amit nem lehet gyógyszerekkel kiváltani – azaz kötelező a mozgás.
A kolozsvári kinetoterapeuta úgy látja, a gyógytornában is inkább a nagy egyetemi városok – Kolozsvár, Marosvásárhely, Temesvár, stb. – vannak lefedve szakemberekkel, míg a Székelyföldön, vagy Erdély más vidékein – főleg a kisebb településeken – hiány van belőlük. Nagy igény van masszírozásra, ami szintén a kinetoterapeuta feladata, de ez a szakirány is külön szakosodást, képzéseket igényel. Somogyi Csongor szerint azért nőtt meg az ázsiója, mert hozzáértő masszírozással számos fájdalmat lehet gyógyítani: egy idő után elmúlik a fájdalom a különböző testrészekben, a bentlakó idős emberek is rendszeresen igénylik ezt a gyógymódot.
Izomerősítő gyakorlat a rehabilitáció során
Fotó: Orbán Orsolya
A mesteri képzés utolsó évét végző Csongor szerint a gyógytornász is olyan szakterülete az orvostudománynak, amelyben állandó továbbképzéssel, számos kurzus elvégzésével tud fejlődni a szakember. Első munkahelye, az idősek otthona ilyen szempontból mély víznek számít, hiszen sok olyan betegséggel találkozik, ahol a rehabilitáció folyamatos tanulást feltételez, de bevallása szerint állja a sarat, elégedett a munkájával.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
szóljon hozzá!