Székely is, koreai is, táncos is – Borsody Isabella Lee, a Sapientia hallgatója identitásról, a népi kultúra szeretetéről

székely

Borsody Isabella Lee a néptánc szerelmese, elsőéves a Sapientia táncművészet szakán Kolozsváron

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

Borsody Isabella Lee etnikai identitása, hovatartozása összetett, így nem lehet egy szóval megnevezni: édesanyja koreai-amerikai, édesapja székely, ő maga Erdélyben gyerekeskedett, majd Budapestre költöztek, jelenleg pedig a Sapientia táncművészet szakán tanul Kolozsváron. Az egyetemi hallgató – aki székelynek is vallja magát – a néptánc szerelmese, nagyon kedveli a bonchidai, szopori, felcsíki táncokat, ugyanakkor a koreai kultúrát és táncot is igyekszik megismerni. Borsody Isabella Lee identitásról, a népi kultúra szeretetéről is beszélt a Krónikának. Mint fogalmazott, a tánc nagyon embercentrikus dolog, és nem kell szakértőnek vagy óriási tehetségnek lenni ahhoz, hogy élvezze valaki ezt az életerőt.

Kiss Judit

2025. június 01., 10:002025. június 01., 10:00

2025. június 01., 11:102025. június 01., 11:10

Szenvedélyesen szereti a néptáncot, és büszke vegyes, különleges származására Borsody Isabella Lee, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsváron működő táncművészet szakjának elsőéves hallgatója. Bella édesanyja dél-koreai származású, édesapja csíkszeredai székely, ő maga – bár anyanyelvi szinten, gyönyörűen beszél magyarul – azt vallja, hogy az anyanyelve tulajdonképpen az angol, a szó szoros értelmében, ugyanis amikor édesanyja hatéves volt, a család az Egyesült Államokba költözött Dél-Koreából.

Idézet
Édesanyám szülei angolul kommunikáltak, hogy úgymond egyszerűbb legyen alkalmazkodni Amerikához, ebből kifolyólag neki is ez lett az anyanyelve, nem a koreai.

Az én esetemben azonban fontosnak tartották mind a két nyelv megtanulását, viszont hangsúlyozták, hogy a kettőt ne keverjem. Ennek köszönhetően mind a két nyelvet folyékonyan, anyanyelvi szinten beszélem” – mondta el a Krónikának a táncművészet szakos lány.

székely Galéria

Borsody Isabella Lee 2007-ben Csíkszeredában, a dédszülei társaságában

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

Borsody Isabella Budapesten született, aztán onnan azonnal Brassóba költöztek, élete első tíz évét Erdélyben töltötte, ezt követően elköltöztek Budapestre, most pedig Kolozsvárra jött egyetemre.

Ritkább az érintés, nem fogódznak össze a koreai táncban

Kérdésünkre azt is elmondta, nagyon érdekli a koreai nyelv, kultúra és hagyomány, de sajnos a nyelvet csak nagyon minimális szinten ismeri, viszont nagy terve, hogy megtanul koreaiul és a (népi) kultúrát is megismeri.

„Nyilván sokkal többet foglalkoztam a magyar kultúrával, mert elérhetőbb volt, de nagyon érdekel a koreai kultúra is, és több időt szeretnék ebbe belefektetni.

A Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) keretében a magyar meg a koreai tánc koreográfiájával szeretnék foglalkozni, édesanyámnak van egy ismerőse Budapesten, aki koreai táncot tanít, vele konzultálok, élőben is meg akarom nézni” – mondta az egyetemi hallgató. Hozzátette, ebben a tanulásban kezdetlegesen abból építkezik, hogy videófelvételeket néz a korai táncról, de természetesen eredetiben is meg akarja ismerni. Megkérdeztük, milyennek látja a koreai népi mozgáskultúrát, összehasonlítva a magyarral.

székely Galéria

A koreai gyökerű Borsody Isabella Lee szeretne behatóan megismerkedni a koreai kultúrával és tánccal is

Fotó: Kiss Judit

„Azt vettem észre, de szerintem ez eleve jellemző a koreai kultúrára, hogy ott nincsenek olyan táncok, ahol összefogódznak, nincsen páros tánc.

Idézet
A koreai kultúrában az érintés nagyon személyes, még családon belül is elég ritka, és ez a táncban is látszik,

viszont nagyon szépen mozognak együtt, nagyon szép formákat alakítanak ki, összhangban mozognak, de igazából mindenki külön táncol. Hogyha együtt is táncolnak, akkor körbeállnak, formákat alakítanak ki például legyezőkkel” – fejtette ki Isabella. Beszélt a koreai népviseletről is: mint mondta, az ottani kultúrára az is jellemző, hogy nem nagyon látszik a táncosok bőre, visszafogottan öltöznek, a nőnek nem látszik a dereka vonala, hanem amolyan „egybefolyó” ruhákat viselnek – ez is nagyon különbözik a magyar népviselettől.

székely Galéria

Borsody Isabella édesanyjával 2005-ben. A koreai hagyománynak megfelelően a gyerekeknek megünneplik a 100. napját

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

Gyerekkor székely vidéken, majd a vízilabdától vissza a tánchoz

Kérdésünkre, hogy honnan ered a néptánc iránti mély érdeklődése, Isabella azt válaszolta, már gyerekkorában elkezdett néptáncolni Brassóban az Áprily Lajos Főgimnáziumban, ahová harmadik osztályig járt. „Amikor Budapestre költöztünk, akkor kihagytam egy időre a táncot, mert elkezdtem vízilabdázni. Lesérült a vállam, illetve a végére már nem igazán szerettem ezt a sportot, vissza akartam térni a néptánchoz. Solymáron lakunk, ahol táncegyüttes működött tőlünk 10 percre. De nem emiatt találtam rájuk.

A Hargita megyei Lázárfalván működik az András Alapítvány, őket személyesen ismerjük, mert a házat, ahol működnek, az én szépapám építette.

Kiderült, hogy Lázárfalvára, a szépapámnak a házába járt a solymári együttes táborozni, és így ismerkedtem meg velük” – mondta a táncszakos lány. Hozzátette, három évvel ezelőtt kezdett a solymári együttessel táncolni, és aztán hirtelen döntött úgy, hogy megpróbál tovább tanulni a kolozsvári táncművészet szakon – édesapja is erre ösztönözte. Kérdésünkre, hogy mely táncok tartoznak a kedvencei közé, Bella azt mondta, jobban szereti az erdélyi táncokat, mint a magyarországiakat. „Nagyon tetszik a bonchidai, szopori, felcsíki is. Az egyetemen kronológiai sorrendben vesszük a táncokat, kezdtük a körtáncokkal, majd a hajdútáncok, ugrósok, régi stílusú páros táncok jöttek” – sorolta Bella.

székely Galéria

Borsody Isabella azt is elárulta, hogy az erdélyi táncokat jobban kedveli, mint a magyarországiakat. Fellépésen 2024-ben

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

A száznapos születésnap

Visszakanyarodva arra, hogy a népi kultúra iránti vonzódását édesanyja kultúrája felé is szeretné kiterjeszteni, úgy fogalmazott: ez az egyik álma. „Magyarországról több hivatásos együttes is járt Koreában, ahol egyébként egyre nagyobb az érdeklődés a magyar néptánc iránt. Én magam pedig azt érzem, hogy számomra nem lenne annyira távoli a koreai kultúra és tánc, nagyon szeretném elsajátítani” – mondta az egyetemi hallgató. Megkérdeztük azt is, mit gondol, mi az, ami a magyar vagy erdélyi néptáncot vonzóvá teszi a távoli kultúrák számára.

Idézet
A magyar néptánc a keleti kultúra számára biztosan azért érdekes, mert az övék majdnem teljes ellentétje. A páros táncok eleve nem gyakoriak az ázsiai országokban, a zene is teljesen különböző.

Bár a magyar népzenében vannak olyan régi stílusú dalok, amelyeknek kicsit keleties a hangzása. Ez nagyon könnyen észrevehető. Egyébként a zeneórákon szoktunk is ilyen gyakorlatokat végezni, hogy fel kell ismerni a hangskálákat, és az összhangzatos, az kifejezetten keleties hangzású, a tanárnő is így magyarázta el nekünk” – mondta Borsody Isabella.

székely Galéria

Borsody Isabella Lee (balról) kiskorában székely ruhában

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

Megkérdeztük tőle azt is, hogy otthon, a családjukban miként jelenik meg szokások szintjén az édesanyja koreai eredeti kultúrája.

Idézet
Anyukám mindig nagyon vegyesen főz, például az ételeken keresztül is behozta a mindennapjainkba a koreai kultúrát. A koreaiak nagy hangsúlyt fektetnek a születéskor és elhalálozáskor szokásos hagyományokra.

Például meg szokták ünnepelni azt, amikor a gyerek 100 napos. Ezt az én esetemben is megünnepelték” – mesélte Bella. Hozzátette, hogy létezik egy másik hagyomány is, ami kiskorban jellemző, bár ezt neki a szülei elfelejtették megcsinálni: különböző tárgyakat tesznek ki a gyerek elé, például cérnát, szerszámot, különböző eszközöket, amik különböző életpályákat vagy karriereket reprezentálnak, és azt figyelik, hogy a gyerek melyiket választja.

székely Galéria

Borsody Isabella Lee (balról a táncban) 2024-ben egy lengyelországi fellépésen

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

Identitás: „a válasz attól függ, hogy ki kérdez”

Mivel Borsody Bella identitása összetett, különleges, megkérdeztük tőle, ez milyen összefüggésben áll azzal, hogy tulajdonképpen egyfajta „identitásképző” szakon tanul – hiszen a táncművészet annak is tekinthető. „Nagyon sokat szoktam gondolkodni az identitásomon, többet mint kéne, főleg, amióta Erdélyben vagyok, ebben az utóbbi félévben. Amikor Magyarországon voltam, akkor egyértelműen inkább székelynek néztek, abból kiindulva, hogy egy-egy esetben hogyan cselekszem, illetve milyen szavakat használok, hiszen édesapám Székelyföldön nőtt fel, és ez nagyon érződik az akcentusán.

Viszont idejöttem, és itt nyilván azt nézik, hogy Budapestről jöttem, de mivel másként nézek ki, sokszor nem tudják az emberek, hogy hogyan viszonyuljanak hozzám. Nem egyszerű. Közben pedig édesanyám koreai kultúrájához is szeretnék tartozni.

Szóval, ez az identitás-dolog nekem mindig nagy kérdés” – magyarázta Bella. Mint mondta, egyre nehezebb számára megfogalmazni az identitását.

székely Galéria

Borsody Isabella az ezer Székely Leány Napja hagyományőrző rendezvényen 2018-ban

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

„Általában attól függ, hogy ki közelít meg, ha olyasvalaki, akivel nem feltétlenül szeretnék hosszabb kapcsolatot kialakítani, akkor röviden azt mondom neki, hogy félig magyar, félig koreai, mert ez így korrekt. Hogyha valakit jobban megismerek, akkor azért elmondom, mert számomra fontos az, hogy magyar, de az is, hogy ezen belül székely. Ha például külföldieknek mutatkozom be, akkor nem megyek bele a részletekbe, mert nagyon nehezen értik meg. Édesapám, aki kint élt Amerikában 20 évet, azt mondta, hogy egy idő után nagyon belefáradt abba, hogy magyarázgassa, hogy mi is az, hogy magyar Romániában. Szóval, hogyha valaki megkérdezi, hogy én honnan jöttem, mostanában azt szoktam mondani, egy kicsit mindenhonnan, világállampolgár vagyok” – magyarázta Borsody Bella.

korábban írtuk

Sikertörténet a Sapientia táncművészeti szakja: az első évfolyam zöme erdélyi táncegyütteseknél folytatja
Sikertörténet a Sapientia táncművészeti szakja: az első évfolyam zöme erdélyi táncegyütteseknél folytatja

Minden jel szerint sikeres a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának három éve indított táncművészet szakja: június 17-én ballagott el a kincses városbeli Farkas utcai templomban tartott ünnepség keretében a 12 hallgató alkotta „úttörő” nemzedék.

Azt is fontosnak tartotta kifejteni, hogy erősen kötődik a székelyföldi dédszüleihez, annak ellenére, hogy 3 vagy 4 éves volt, amikor meghaltak, de nagyon erősen emlékszik rájuk.

székely Galéria

Borsody Isabella Lee: „a tánc identitásképző erőt jelent számomra”

Fotó: Kiss Judit

„Nagyon szép emlékeket őrzök róluk. Volt családi találkozónk Lázárfalván múlt nyáron, és hát nagyon jól esett, hogy 48-an összegyűltünk, és

Idézet
sok szó esett a dédtatámról, például hogy ő volt a jó ember megtestesítője. Ez bennem annyira megmaradt, mert tényleg akárkivel beszéltem róla, soha egy rossz szót nem tudtak rá mondani. Nehezebb pillanatokban is szoktam rájuk gondolni, és belőlük erőt meríteni,

hogy ők vajon mit mondanának, vagy hogy tekintenének a dolgokra. És ez egy gyökérerősítő gondolat számomra” – mondta Isabella. 
Hozzátette, a tánc is identitásképző erőt jelent számára. „Olyan hihetetlenül felszabadító tud lenni a tánc, amikor az ember annyira figyel arra, hogy mit csinál, és arra, hogy miként mozgatja a testét. Életörömöt is jelent a tánc, rajta keresztül könnyen ki lehet mutatni, mit érez az ember. Ha valakinek rosszabb napja van, akkor nem megy ugyanúgy, vagy látszik a testtartásán, hogy valami zavarja. De elő is tudja hozni a tánc azt, hogy jobb kedvre derüljön az ember.

Idézet
Manapság mindenki mindent túlgondol, magamat is beleértve, de a tánc egy másik regiszterben szólítja meg az emberi lelket, valami mélyebbet hoz elő belőle” – fogalmazta meg Bella.
székely Galéria

Borsody Isabella már 2017-ben is szívesen táncolt az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredában

Fotó: Borsody Isabella Lee archívuma

Kiemelte, a táncban az egymásra való odafigyelés is nélkülözhetetlen. „A tánc nagyon embercentrikus dolog, és nem kell szakértőnek vagy óriási tehetségnek lenni ahhoz, hogy élvezze valaki ezt az életerőt” – emelte ki a táncművészetis hallgató.

korábban írtuk

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás