Az erdélyi társulatokat tömörítő MASZÍN tagtársulatai vezetőségének képviseletében: Nagy Pál, Lung László Zsolt, Stier Péter, Bessenyei Gedő István, Czvikker Katalin, Veress Albert
Fotó: MASZÍN
A szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának igazgatóját, Bessenyei Gedő Istvánt választották meg a Magyar Színházi Szövetség elnökévé Balázs Attila leköszönő elnök javaslatára.
2025. június 02., 12:202025. június 02., 12:20
2025. június 02., 14:002025. június 02., 14:00
Vezetőváltás történt az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő, 2017-ben alakult Magyar Színházi Szövetség – MASZÍN élén. Az UNITER-gálát követően, Craiován ülésezett május végén a szövetség közgyűlése. A szövetséget alkotó öt társulat: a a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a nagyváradi Szigligeti Színház, a Csíki Játékszín, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, valamint a a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat.
a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház főigazgatói tisztségéről. A craiovai gyűlésen a jelenlevők – a leköszönő elnök javaslatára – Bessenyei Gedő Istvánt, a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának igazgatóját választották meg a MASZÍN új elnökévé, a közgyűlés egyöntetű döntése értelmében.
Az elmúlt időszak legfontosabb eredményeI a MAFESZT és a BUKFESZT életre hívása volt – két olyan esemény, amely nemcsak a szakmai párbeszédet erősítette, hanem igazi ünnepe lett a magyar nyelvű színházi közösségnek. Ezek a találkozások megmutatták, milyen ereje van az együttműködésnek, a nyitottságnak és a közös gondolkodásnak. Szintén kiemelten fontosnak tartom az alkalmazotti találkozók rendszeres megszervezését, amelyek lehetőséget adtak arra, hogy a háttérben dolgozó kollégák is szakmai figyelmet és megbecsülést kapjanak.
Hálás vagyok minden közreműködőnek, a tagszínházak vezetőinek és munkatársainak, valamint mindenkinek, aki hitt abban, hogy a MASZÍN valódi értéket tud teremteni” – foglalta össze a MASZÍN megalapításának hozadékait és a szövetség eddigi eredményeit Balázs Attila leköszönő elnök, a craiovai gyűlést követően.
A most meghozott döntés értelmében a szövetség titkára továbbra is Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház főigazgatója marad, a MASZÍN ügyvezető igazgatója pedig Stier Péter, a Szatmárnémeti Északi Színház főigazgatója lesz.
A gyűlés további napirendi pontjai közé tartoztak többek között a 2025-ös Bukfeszt tervezett programjai, egyéb szervezési feladatok, a szakmai szervezet működését érintő kérdések, valamint az alapszabályzatot érintő módosító javaslatok megvitatása.
„Az elkövetkező időszak, a mindennapi működést biztosító operatív intézkedések és fesztiváljaink – a MAFESZT, a BUKFESZT és az IFeszt – méltó folytatása mellett új távlatok kereséséről is szólhat majd, amihez továbbra is rengeteg párbeszédre és közös akaratra van szükség, mivel döntéseink ezentúl is a tagszínházak képviselőinek teljes konszenzusával születnek.
a két színházi kultúra között” – nyilatkozta Bessenyei Gedő István, a szövetség új elnöke.
Fontos, hogy a román színházi szakma is megismerje erdélyi magyar társulatok munkáját, így nemcsak Budapest, hanem Bukarest felé is nyit az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN).
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!