Jókai sepsiszentgyörgyi szálláshelyét emléktábla jelöli a Bogdán Flórián-házon
Fotó: Solymosi Incze Enikő
Több háromszéki településen megemlékeznek a 200 éve született Jókai Mórról, az egyik legjelentősebb magyar prózaíróról, aki a székelyföldi térség egyik településének, Illyefalvának az országgyűlési képviselője is volt.
2025. június 03., 20:302025. június 03., 20:30
A programsorozat rendhagyó irodalomórával kezdődött kedden Illyefalván, melyet Czilli Aranka magyartanár, költő tartott a helyi iskolában a Jókai 200 emlékév keretében, a Magyar Írószövetség szervezésében – közölte kedden az MTI-vel a Hargita megyei önkormányzat sajtószolgálata.
Szerdától Jókai Mór regényei alapján készült magyar játékfilmeket vetítenek a helyi művelődési házban: szerdán az Egy magyar nábob, csütörtökön a Kárpáthy Zoltán című film látható. A két filmet pénteken és szombaton Sepsiszentgyörgyön ingyenesen vetíti a Cinema Arta by Cityplex mozi.
Pénteken Illyefalván ünnepi megemlékezés és fáklyás felvonulás lesz:
Az ünnepi program a Jókai Illyefalván című kiállítás megnyitójával kezdődik a templomkertben a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy szervezésében, majd áhítatot tartanak a vártemplomban. Itt Kiss Jenő nyugalmazott könyvtárigazgató Jókai háromszéki hagyatéka címmel tart előadást. Este a bástya színpadon fellép a Százlábú Néptáncegyüttes, valamint István Ildikó és barátai, majd a résztvevők fáklyákkal vonulnak a Jókai-szoborhoz.
Szombaton Sepsiszentgyörgyön emlékeznek arra, hogy az 1881. június 7-én a városban tartott programbeszéde alkalmával a városi tanács díszpolgári címet és oklevelet adományozott Jókainak.
Közreműködik a Magyar Férfidalárda, a Székely Mikó Kollégium diákjai pedig előadják Jókai Mór Székely asszony című novellájára épülő műsorukat.
A sepsiszentgyörgyi vártemplom
Fotó: Jókai Mór rajza
Az emlékezés a következő hetekben is folytatódik, június 21-én Jókai 200 címmel képzőművészeti kiállítás nyílik a csernátoni Haszmann Pál Múzeumban a Múzeumok éjszakája keretében.
ennek szerzői Kiss Jenő nyugalmazott könyvtárigazgató és Jánó Mihály művészettörténész.
Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök a közleményben felidézte: Jókai Mór négyszer látogatott el Háromszékre, és útjai „különleges kapcsolatot alakítottak ki közte, a térség, valamint a székely emberek között”. Rámutatott:
A közlemény szerint Jókai Mór először 1853 májusában látogatott Háromszékre feleségével, Laborfalvi Rózával. Sepsiszentgyörgy után Uzonba látogatott, amit a Háromszéki lányok című elbeszélése is igazol. 1881 nyarán politikusként, Illyefalva választókerületének képviselőjelöltjeként érkezett, 1884-ben kétszer is visszatért. 1884 októberében búcsúzni jött, megköszönni a választói bizalmát, mivel Kassán is megválasztották képviselőnek.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
Helyesírási szabályokról és irodalmi szövegekről, ugyanakkor az élet játékszabályairól, mélységeiről és magasságairól is tanult az anyanyelvi versenyeken Rus Lilla, aki nemrég kimagasló eredményei elismeréseként Tüzes Bálint-díjat kapott.
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
szóljon hozzá!