Fotó: Facebook/Start Up Nation
Nem az érkezési sorrend, hanem az elért pontszám alapján ítélik oda az állami támogatást a kedden rajtoló Start-Up Nation program keretében. A Krónikának nyilatkozó pályázati tanácsadó szerint annak éri meg pályázni, akinek megvan az ötlete, készített egy piackutatást, hogy működőképes lehet a vállalkozás, és induló tőkére, alkalmazottakra van szüksége.
2022. július 18., 16:392022. július 18., 16:39
2022. július 18., 20:042022. július 18., 20:04
Kedden rajtol el a kezdő vállalkozókat támogatni hivatott Start-Up Nation program harmadik kiírása. Daniel Cadariu vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős miniszter elmondta, 30 munkanapon át, azaz szeptember elsején 20 óráig várják majd a pályázók jelentkezését.
A program költségvetése 2,2 milliárd lej. Ebből 520 millió lej áll jelenleg rendelkezésre, a fennmaradó 1,7 milliárd lejt a jövő hónapban esedékes költségvetés-kiigazításkor különítik majd el – közölte a tárcavezető. A becslések szerint mintegy 10 ezer üzleti terv finanszírozására lesz elegendő a büdzsé, egy pályázó egy munkahely létrehozása esetén legtöbb 100 ezer, két munkahely létrehozása esetén legtöbb 200 ezer lej támogatást igényelhet.
Emellett a pályázóknak egy digitális csomagot is meg kell vásárolniuk, ennek költségeiből 5000 eurót számolnak el. Idén a diaszpórában élők külön pályázhatnak, nekik bizonyítaniuk kell, hogy a jelentkezést megelőző 12 hónapban az ország határain kívül éltek.
„Nem érkezési sorrendben ítélik meg a támogatást, ezért nem kell feltétlenül arra törekedni, hogy július 19-én az első percekben üljünk a számítógép előtt, és azonnal töltsük fel a pályázatot, az elbírálás a pontszámok alapján történik majd” – mutatott rá megkeresésünkre Parajdi Borbála, a marosvásárhelyi Eurotop Consulting pályázati tanácsadó cég ügyvezető igazgatója.
Kifejtette, a 2020. január elseje után bejegyzett vállalkozások hívhatják le a támogatást, nagyobb eséllyel azok, amelyek tulajdonosának vagy tulajdonosainak nincs és nem is volt más cége, vagy más cégben tulajdonrésze, húzta alá a pályázati tanácsadó. Hozzátette, a programba való részvételhez minimum 5 százalékos önrészt kérnek, ez a jogosultsági kritérium, ám ahhoz, hogy valaki eséllyel pályázzon, elegendő pontszámot szerezzen, be kell vállalni 15 százalékos vagy ennél nagyobb önrészt.
A befektetés legkevesebb 5 százalékát újrahasznosítható energiára, például napelem beszerelésére kell fordítani, illetve a 60 százalékát szakfelszerelésre, gépekre, amivel a cég a tevékenységét végzi. Arra is adnak pontot, ha a cégtulajdonosnak van vállalkozói és digitális kompetenciája, illetve ha nyilatkozattal bevállalja, hogy elvégzi ezeket a képzéseket. Nagyobb eséllyel pályáznak, tehát több pontot kapnak az IT-szektorban tevékenykedő cégek, a tervező-építőipari vállalkozások, a termelőcégek – ezen beül a textilipar, a fém-, és fafeldolgozás, az élelmiszeripar.
„Tíz pluszpontot kapnak azok a cégek, amelyeknek bejegyzett szabadalmuk van, ezt azonban nehéz meglépni, így nem kell elbátortalanítania senkit, ha nem rendelkezik szabadalommal, akinek a százból kilencven pontja megvan, és csak a szabadalomra adott tíz pont hiányzik, bátran pályázhat” – hangsúlyozta Parajdi Borbála.
Fotó: 123RF
A pályázási folyamatot egyszerűsítették, adatokat és a tervezett költségvetést kell feltölteni, fontos, hogy a pályázó vállalkozások szerezzenek árajánlatokat, amivel a büdzsét alátámasztják, javasolja Parajdi Borbála. Arra is kitért, hogy a pályázóknak rendelkezniük kell elektronikus aláírással. Fontos tényező, hogy a program utófinanszírozásos, tehát azoknak, akik megnyerik a pályázatot, állniuk kell a költségeket, majd azt utólag egy összegben kapják meg.
Az új munkahelyeket két évig kell megtartani, ha az alkalmazott felmond, határidőn belül mást kell felvenni. Az eszközöket, felszereléseket három évig kell tartani, a céget nem lehet adni-venni, a program gyakorlatba ültetése alatt és még három évig a pályázónak vagy a pályázóknak kell maradniuk a többségi tulajdonosoknak. Parajdi Borbála arra számít, hogy túljelentkezés lesz, hiszen 2018 decemberében írtak ki legutóbb Start-Up Nation programot, azóta sokan várják a kiírást.
„Annak éri meg pályázni, akinek megvan az ötlete, készített egy piackutatást, hogy működőképes lehet a vállalkozás, induló tőkére és alkalmazottakra van szüksége” – hangsúlyozta egyúttal a pályázati tanácsadó. Mint fogalmazott, csak azért nincs értelme pályázni, hogy valaki lehívja a támogatást, de valójában nincs stratégiája, hogy mit akar kezdeni az összeggel, hiszen csak az alkalmazott után két év alatt befizetett járulék elviszi a finanszírozás egy jelentős részét.
– részletezte Parajdi Borbála.
Hozzátette, a kezdő vállalkozások számára az első év a legnehezebb, a statisztikai adatok szerint az első évet 80 százalék nem éli túl, viszont egy ilyen támogatás növeli az esélyeket. Annál is inkább, hogy megkövetelik a vállalkozói és digitális kompetenciát, nem bízzák ezt a véletlenre, tulajdonképpen „rákényszerítik” a pályázókat, hogy megszerezzék a képesítést, elsajátítsanak olyan üzleti fogásokat, amelyek birtokában jó eséllyel tovább tudják vinni a vállalkozást.
Július 19-én rajtol el a kezdő vállalkozókat támogatni hivatott Start-Up Nation program harmadik kiírása – jelentette be kedden a vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős miniszter.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!