Nincs itt semmi látnivaló, kérem... – Tényfeltáró újságírás az erdélyi magyar médiában
Bálint Béla, a székely vezérács
Indiában is bűnös tevékenység az autonómia – Kasmír miniszterelnöke, Raja F. Haider Khan nyilatkozott az Erdélyi Naplónak
Várjuk tettre készen a Mikulást! Gasztroötletek az ajándékosztó puttonyába
A Hargitán kezdődik a raliszezon
A mindenkori román kormányok általában az adó-visszaigénylések késleltetésével próbálják csökkenteni a költségvetési hiányt. Nincs ez másként idén sem, ám a vállalkozók nagy része nem él jogával.
Becsületesen elszámolta a szociáldemokrata kormány a 2019-es évi állami költségvetés bevételeit, de az sincs rendjén Édler András szerint, hogy a liberális kabinet is arra összpontosít, hogy kifizessék a szociális juttatásokat.
Vállalkozni jó, ebben nagyjából mindenki egyetért, de aki benne van, annak bizony sokszor fáj a feje: van, akinek a vállalkozás beindításához hiányzik a löket, másoknak a fejlesztéshez, építkezéshez, a munkaerő növeléséhez kellene a tőke. De honnan, miből? A lehetőségek felkutatásában most mi is segítünk.
Nagyobb kiszámíthatóságot és kompenzációt várnak a munkáltatók a kormánytól a minimálbér emelése kapcsán. Ludovic Orban miniszterelnök ígéri, objektív mutatók alapján és „nem hasból” fogják megemelni az állam által garantált legkisebb havi fizetést.
Többek között az adózási kedv növelése a célja az Országos Adóhatóság (ANAF) konzultatív tanácsának, a testületbe a tudományos, szakmai és vállalkozói szféra képviselői is meghívást kaptak.
Nem úgy tűnik, hogy felsorakoznának az üzleti szféra képviselői Eugen Teodorovici pénzügyminiszter adósbörtönre vonatkozó elképzelése mögött, pedig a tárcavezető 10 ezer támogató aláírásra számít.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) felszámolná azokat a cégeket, melyek nettó vagyona két egymást követő évben kisebb, mint a törzstőkéjük fele. A romániai vállalkozások 39 százaléka van ebben a helyzetben.
A tavalyi sikeren felbuzdulva újra indul vállalkozói iskola Háromszéken. Diákok, egyetemisták és olyan fiatalok jelentkezését várják, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
Az első fél évben 53 százalékkal nőtt a cégjegyzékből törölt vállalkozások száma. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint ez az arány kimagasló, és már nem magyarázható a megszokott folyamattal, amikor cégek alakulnak és szűnnek meg.
A kormány pénzt különített el arra, hogy az Országos Cégbíróság (ONRC) egy integrált elektronikus rendszert vezessen be, amely lerövidíti a cégbejegyzéshez szükséges időt – jelentette be a szerdai kormányülés elején Viorica Dăncilă miniszterelnök.
Együttműködési megállapodást írt alá a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Vajdasági Autonóm Tartomány Kereskedelmi Kamarája.
Minden várakozást felülmúlt az Érték és Minőség Nagydíj idei pályázatára a Kárpát-régió egész területéről beérkezett pályaművek magas színvonala, sokszínűsége – közölte a kiírói tanács az MTI-vel.
Románia 42 megyéjéből 34-ben a legnagyobb üzleti forgalommal rendelkező vállalat külföldi kézben van. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint azonban torzít a statisztika, a valóságban a romániai gazdaságban fele-fele arányban van jelen a hazai és a külföldi tőke.
Alacsonyabb fizetésekkel büntetné egy törvénytervezet azokat az állami szerveket, amelyek nem biztosítanak vállalkozóbarát környezetet.
Sok gazdaközösség szeretné, ha a közelében kisvágóhíd működne, ahol nemcsak a sürgősségi állatvágásokat oldanák meg, hanem a helyi feldolgozásra kerülő marhát, disznót vagy birkát is le tudnák vágni. Az elképzelésektől a megvalósításig azonban hosszú az út.
A kis- és közepes vállalkozások sínylik meg a leginkább, hogy a romániai gazdaságban divattá vált az üzletfelek pénzével való gazdálkodás, vagyis egyre jobban késik a számlák kiegyenlítése.
kronikaonline.ro