Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

jegybank

A gazdaság alakulása mellett a jegybank igazgatótanácsi tagjainak mindennapjairól is beszélgettünk ezúttal Bálint Csabával

Fotó: Román Nemzeti Bank

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a bukaresti kormány, ez pedig 8 százalék körülire növeli az amúgy is igen magas költségvetési hiányt – jelentette ki a Krónikának Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának régi-új tagja. A makrogazdasági elemzővel az infláció és az árfolyam alakulása, valamint a hatalmas költségvetési hiány várható következményein kívül arról is beszélgettünk, hogy mit is csinál tulajdonképpen nap mint nap a román jegybank vezető testületének tagja.

Bálint Eszter

2024. október 29., 18:222024. október 29., 18:22

2024. október 29., 18:342024. október 29., 18:34

Bálint Csabával rendszeresen beszélgetünk a világ- és a román gazdaság alakulásáról, a várható fejleményekről és következményekről, a koronavírus-világjárvány, majd a háborúk miatt a mindennapjaink részévé vált bizonytalanságról, de arról még nem mesélt a Krónika olvasóinak, hogy mit is csinál tulajdonképpen egy jegybank igazgatótanácsának tagja, hogyan telnek a munkanapjai. Így miután nemrég újabb ötéves mandátumát kezdhette meg a jegybanki testületben, elsőként arra kértük, avasson be a részletekbe. Már azokba, amelyekről a nyilvánosság előtt is lehet beszélni, mert az például gyorsan megerősítést nyert, miszerint nem beszélhet arról, hogy az elemzői várakozásoknak megfelelően várható-e novemberben kamatcsökkentés.

A kamatdöntés a jegybanki igazgatótanács leginkább látható tevékenysége

„Talán a legismertebb, vagy ami a sajtóban, híradásokban legtöbbször megjelenik, azok a monetáris politikával kapcsolatos döntések. Az alapkamat emelése, csökkentése, talán ez, ami a leginkább előtérben van. És ez valóban lefedi egy igazgatótanácsi tag idejének nagyon jelentős részét ” – kezdte rögtön a legismertebb aspektussal a román jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja. Emlékeztetett: egy évben rendszerint 8 ilyen kamatdöntő ülés van.

Ám nem csak ott találkoznak az igazgatótanácsi tagok, hanem előzőleg több ízben is összeülnek megvitatni a helyzetet, előkészíteni a kamatdöntést.

„Maga a kamatdöntés az már csak a jéghegynek a csúcsa” – jegyezte meg Bálint Csaba.

Hozzátette: az előkészítő megbeszéléseken túl is nagyon sok kétoldalú, technikai jellegű tárgyalás, egyeztetés zajlik a kollégákkal, azért, hogy az adott helyzetben a lehető legmegfelelőbb döntéseket hozzák meg.

Kitért ugyanakkor arra is, hogy a Román Nemzeti Bankon belül több igazgatóság is segíti a döntéshozók munkáját. „Van olyan terület, amelyik a gazdasági mutatók elemzésével foglalkozik, vagy rövid távú előrejelzéseket készít néhány hónapra, fél évre. Van egy terület, amelyik a hosszú távú prognózisokat készíti, rendszerint két, akár három-négy éves futamidőre. Van olyan terület is, amelyik ezeket az információkat összefogva ajánlásokat tesz, hogy mi is volna a megfelelő, vagy mi volna a legoptimálisabb döntés. Az időmnek a legnagyobb része az ezekhez a monetáris politikai döntésekhez kapcsolódik. De azért egy jegybank ennél sokkal több mindennel foglalkozik” – ecsetelte interjúalanyunk.

Ha egy átlagos hét munkavolumenét nézzük, akkor elmondása szerint több száz oldalnyi anyag az, ami átmegy egy-egy igazgatótanácsi tag kezén.

korábban írtuk

Állandósult a bizonytalanság a világban, a romániai választási szuperévnek jövőre lehet meg a böjtje
Állandósult a bizonytalanság a világban, a romániai választási szuperévnek jövőre lehet meg a böjtje

Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.

Jól jön a jegybanknál a makrogazdasági elemző

„Korábban makrogazdasági elemzőként dolgoztam, ami egyfajta segítséget nyújt abban, hogy a monetáris politikával kapcsolatos döntéseket meghozzuk. Több száz indikátort követünk, személy szerint külön is követek előrejelzéseket; kockázati elemzéseket, hatástanulmányokat végzek. Tehát azt mondanám, hogy ilyen szempontból egy makrogazdasági elemzőhöz képest a napi rutin nem változott radikálisan, továbbra is a legnagyobb rész az, hogy a román és a nemzetközi gazdaság alakulásáról szóló, több száz adatsort követek napi szinten” – avatott be Bálint Csaba.

jegybank Galéria

Jövőre meglesz a böjtje annak, hogy a kormány kiköltekezett az idei választási szuperévben

Fotó: Borbély Fanni

És ha már a gazdaság alakulásáról esett szó, rákérdeztünk, hogy miután látványosan csökkent az inflációs ráta, az elemzői várakozásoknak megfelelően várhatunk-e novemberben újabb kamatcsökkentést. De – amint az várható volt – konkrét választ nem kaphattunk, a hasonló információkat ugyanis nem jelentik be előre a jegybanki illetékesek.

Idézet
Én röviden azt mondanám, azt láttuk az elmúlt időszakban, hogy az infláció jelentősen mérséklődött,

tehát az áremelkedések üteme, dinamikája lassabb, és ez egyfajta lehetőséget adott a Román Nemzeti Bank kezébe, hogy csökkentse az alapkamat szintjét. Amit a nyári hónapokban két alkalommal is mérsékelt is, viszont a legutóbbi ülésünkön, októberben már óvatosabb döntést hoztunk, mivel azért nagyon sok kérdőjelet látunk a kilátásokkal kapcsolatban, és itt elsősorban a költségvetés körüli nehézségek, kihívások azok, amelyek óvatosságra intenek” – fejtette ki a pénzügyi szakember.

korábban írtuk

Hosszú ideig velünk maradnak a fegyveres konfliktus gazdasági hatásai – Bálint Csaba: ez a háború olyan, mint egy zsákutca
Hosszú ideig velünk maradnak a fegyveres konfliktus gazdasági hatásai – Bálint Csaba: ez a háború olyan, mint egy zsákutca

Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa és a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagja úgy számol, hogy a háború miatt az infláció kétszer vagy akár háromszor magasabb lett egy háború nélküli forgatókönyvhöz képest.

A költségvetési hiány aggasztja a jegybanki szakértőt

„Nagyon magas a költségvetési hiány, és egyelőre nem körvonalazódik, hogy a következő kormány a választások után hogyan fogja ezt mérsékelni, pedig ennek a módja nagyon jelentősen befolyásolhatja az inflációnak az alakulását is. Úgyhogy azt mondanám, hogy most óvatos, kivárásos helyzetben van a Román Nemzeti Bank. Ha hosszabb távra, egy-két éves időszakra nézünk előre, akkor meggyőződésünk, hogy az infláció tovább fog mérséklődni, és ennek megfelelően a kamatoknak is mérséklődnie, csökkennie kellene. Viszont nagyon nehéz megmondani azt, hogy ez milyen módon, milyen sebességgel, milyen lépésekben fog megtörténni” – fogalmazott Bálint Csaba, jelezve egyúttal azt is, hogy

ő maga közgazdász szemmel nem nagyon látja azt, hogyan lehetne adóemelések nélkül gyors ütemben érezhetően mérsékelni a költségvetési hiányt .

„Egy ideális világban az első lépés az volna, hogy a kormányzat a kiadási oldalon megpróbál minél hatékonyabbnak lenni, azt hiszem, még mindig volna erre tér. Ezt követően a második lépcső az, hogy javítja a behajtás hatékonyságát – azt hiszem, hogy itt is van tér. Amikor a lehetőségek elfogynak, a harmadik és egyben utolsó lépésben nyúl csupán egy kormányzat az adóemeléshez. De nem látom azt, hogy ez egy ideális világ lenne, és ennek megfelelően azt hiszem, hogy ez a sorrend nagyon könnyen megfordulhat” – vetítette előre a nem túl kecsegtető forgatókönyvet a makrogazdasági elemző.

Aki szerint igazán okosak majd csak a választásokat követően leszünk.

„Nehezen tudom elképzelni azt, hogy a választásokat megelőzően nagyon részletes, nagyon őszinte terveket látnánk a költségvetés hiányának a menedzselésére” – mondta.

Ő maga úgy látja, a legfontosabb, hogy ne történjenjenek brutális intézkedések, hanem lépcsőzetesen szorítsa le a kormány a büdzsé hiányát, hogy a gazdaságra ne tegyen olyan terhet, ami már nem elviselhető, vagy nem lehet hozzá alkalmazkodni.

„Viszont ha a probléma nem oldódik meg, nem történnek határozott lépések, akkor előbb vagy utóbb a piacok fognak megbüntetni, tehát egyszerűen elfogy majd a finanszírozás, nem lesz olyan befektető, aki hajlandó lenne a román költségvetést finanszírozni” – mutatott rá arra, hogy mivel járhat, ha tartósan magas marad a költségvetés hiánya.

Pedig hatalmas összegekről van szó. Például csütörtökön is 346,7 millió lej kölcsönt vett fel a román állam különböző bankoktól.

korábban írtuk

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány
Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

A jegybanki szakértő is nagyobb hiányt vár

Egy, az idei év elején készült interjúban Bálint Csabával arról is beszélgettünk, hogy az idei választási szuperévet minden bizonnyal a kampányadakozás fogja meghatározni, és a bukaresti kormány számolatlanul fogja osztani a pénzt. Most azt kérdeztük a gazdasági szakértőtől, hogy az akkor vártnál többet vagy kevesebbet költöttek.

„Többet” – hangzott a rövid és velős válasz. Majd bővebben is kifejtette álláspontját.

jegybank Galéria

Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsi tagja szerint aggasztó a költségvetés hiánya

Fotó: Román Nemzeti Bank

„A tavalyi költségvetési hiány is nagyon magas volt, az idei pedig még magasabb. A legnegatívabb várakozásokat is felülmúlja. Számszerűsítve eléri a 8 százalékot” – fogalmazott Bálint Csaba. (Mint ismeretes, a kormány is kénytelen volt nemrég beismerni, hogy lehetetlenség tartani a 2024-es állami költségvetés sarokszámainál megjelölt 5 százalékos deficitcélt, és 6,9 százalékra emelte az értéket. Az Európai Bizottság becslései szerint eközben a deficit még ennél is magasabb lesz, 7 százalék körül alakul, és még pesszimistább a Költségvetési Tanács , amelynek előrejelzése szerint Románia valószínűleg 8 százalékos költségvetési hiánnyal fogja zárni ezt az évet.)

Meghaladja-e az 5 lejt az euró jegybanki árfolyama?

Elemzői várakozások szerint hamarosan átlépi az 5 lejes lélektani határt az euró árfolyama. Erről is faggattuk Bálint Csabát.

„Az árfolyam alakulása nagyban hozzájárul az infláció dinamikájához, és az inflációs helyzet még nem oldódott meg teljesen. Az árak növekedésének üteme lassul, de még messze nem lehet azt mondani, hogy megoldódott volna a probléma. Ugyanakkor számos indikátor van, amelyik azt jelezheti, hogy egy árfolyam alulértékelt vagy fölülértékelt, és ahány indikátor, annyi félét mutat, tehát nincs teljesen egyértelmű képünk arról, hogy most pontosan túl erős vagy túl gyenge lenne az árfolyam. Ha egy átlagot veszünk, akkor a gazdasági indikátorok inkább azt mutatják, hogy mérsékelten, de fölülértékelt a lej árfolyama, de ez a régió többi országához képest nem mutat eltérést.

Idézet
Ha visszanézünk az elmúlt 4-5 évre, és összehasonlítjuk a lej árfolyamát a forinttal, a lengyel fizetőeszközzel, a cseh koronával, és a nominál, vagyis nem reál árfolyamot nézzük, akkor azt látjuk, hogy a régió átlagával teljesen egyforma szinten van.

A különbség igazán az, hogy a volatilitása, tehát a kilengések sokkal, de sokkal mérsékeltebbek voltak, mint mondjuk Magyarországon, Lengyelországban vagy akár Csehországban, de összességében belesimul abba, amit láthattunk a régióban” – magyarázta a BNR igazgatótanácsi tagja.

Megjegyezte egyúttal: nagyon nehéz előrejelezni az árfolyamot.

„Nem is mernék erre vállalkozni. Mint mondtam, számos indikátor azt sugallja, hogy talán túlértékelt, és ez egy olyan tényező, amire oda kell figyelni. Mi pedig ezt nagyon szorosan követjük. Én nem hiszem, hogy az árfolyam szintjével lenne a komoly baj Romániában, hanem sokkal inkább azzal, hogy a költségvetési hiány olyan mértékűre dagadt, ami nyilvánvalóan nem fenntartható. És ennek lehetnek hatásai, ami természetesen visszaüthet az árfolyamra is, amennyiben nem történnek olyan lépések, amelyek a finanszírozók bizalmát megerősítik Romániával szemben” – mutatott rá az összefüggésekre Bálint Csaba.

korábban írtuk

Adóemeléseket hozhat a mélyülő költségvetési deficit – A hiány visszaszorítására készül a kormány
Adóemeléseket hozhat a mélyülő költségvetési deficit – A hiány visszaszorítására készül a kormány

Miközben az elemzők rövidtávon az adók és illetékek emelését várják a gyorsan növekvő költségvetési hiány letörésére, a bukaresti kormány boszorkánykonyhájában elkészült egy, a deficit csökkentését célzó hosszú távú, hétéves terv.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 29., kedd

Kit gazdagít a vissza nem váltott betétdíj? Több mint egymilliárd lej „úszhatott el”

Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.

Kit gazdagít a vissza nem váltott betétdíj? Több mint egymilliárd lej „úszhatott el”
2024. október 29., kedd

Kivonultak a munkagépek egy újabb erdélyi autópálya építőtelepére

Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.

Kivonultak a munkagépek egy újabb erdélyi autópálya építőtelepére
2024. október 28., hétfő

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu

Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu
2024. október 28., hétfő

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter

A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter
2024. október 28., hétfő

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint

A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint
2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság