Visszatér? Az orosz tervezet szerint Magyarország igényt tarthatna az 1945 után a Szovjetunióhoz csatolt Kárpátaljára, amely ma Ukrajna része
Fotó: Korpos Attila
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint: Oroszország megpróbálhatja eljuttatni az amerikai vezetéshez az új világrendre vonatkozó, 2045-ig szóló tervét, beleértve egy olyan tervet is, amely Ukrajna három részre szakítását irányozza elő – jelentette szerdán az Interfax ukrán hírügynökség egy ukrán hírszerző ügynökségnél lévő forrására hivatkozva.
2024. november 21., 18:122024. november 21., 18:12
Egy ukrán hírszerzési forrás külön is elmondta a Kyiv Independentnek, hogy tudnak egy ilyen, Ukrajna felosztásáról szóló tervről.
Ráadásul nem világos, hogy mi a státusza az ukrán hírszerzés birtokába jutott orosz dokumentumnak – az orosz vezetés tényleges tervéről, egy tervezetről vagy valami másról van szó. A pontos szerzője szintén ismeretlen.
Az állítólagos dokumentum szerint, amelyet hírszerzési források ismertettek a médiával, Oroszország azt akarja, hogy Ukrajna három részre legyen felosztva. Az ország keleti régióit, köztük a részben vagy teljesen oroszok által lakott területeket Oroszország annektálná. A nyugati területek „vitatott területek” lennének, amelyekre a szomszédos országok – köztük Lengyelország, Magyarország és Románia – igényt tarthatnának. A fennmaradó terület, beleértve Kijevet is, orosz ellenőrzésű bábállam lenne.
A dokumentum a globális világrend alakulásának négy különböző forgatókönyvét is felveti – kettőt Moszkva számára kedvezőnek, kettőt pedig hátrányosnak tartanak.
A többi, „Az USA és a Nyugat dominanciája” és „A világ vezető hatalma státuszának Kína általi megszerzése” katonai vereséget feltételez Ukrajnában.
Az állítólagos terv, ha valósnak bizonyul, újabb orosz kísérletet jelentene arra, hogy javaslatokat tegyen a globális világrend felszámolására és újjáteremtésére.
„Az egyik legfontosabb feladat egy új világrend megteremtése” – áll a 2023. április 3-án kelt egyik dokumentumban.
„A nyugati országok az Egyesült Államok vezetésével megpróbálták ráerőltetni a saját struktúrájukat, amely a dominanciájukon alapul” – fogalmaztak a szerzők.
Ukrajnának az állítólagos új tervben javasolt feldarabolása Oroszország teljes körű inváziójának maximalista céljait tükrözi, amelyek között szerepel a kijevi rendszerváltás és az ukrán állam „demilitarizálása”.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!