Kelendőbbek az új építésű ingatlanok a hitelhez folyamodók körében
Fotó: Bálint Eszter
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki az Ipotecare.ro online brókercég és a SVN Credit Románia pénzügyi és hiteltanácsadó vállalat szerdán közzétett elemzéséből.
2024. október 30., 15:212024. október 30., 15:21
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett elemzés szerint a jelzáloghitellel lakást vásárlók legnagyobb része – 42 százalék – kisebb cégeknél dolgozik, vagy alternatív forrásokból (például szerzői jogdíjak, egyéni vállalkozás, osztalékok) szereznek jövedelmet, míg 18 százalékuk állami vállalatnál vagy a közszférában dolgozik.
A jelzáloghitellel lakást vásárlók túlnyomó többsége az 1980 és 1999 között születettek közül kerül ki, míg a 25 éven aluliak csak 3,1 százalékos arányban reprezentáltak. Az 1980 előtt született, 45 évnél idősebb személyek teszik ki a jelzáloghitellel lakást vásárlók mintegy 13 százalékát, de ők azok, akik a legmagasabb hitelekre vállalkoznak – mutat rá az elemzés.
Alexandru Rădulescu, a SVN Románia ügyvezetője szerint az elemzett adatok ismételten igazolják, hogy az ingatlanvásárlás – különösen, ha ez jelzáloghitel felvételével jár – összefügg az érettséggel és a stabilitással, mind szakmai, mind személyes téren.
„A jelzáloghitelnek jól átgondolt döntésnek kell lennie, amely legalább öt évre előre vetíti a kérelmező szakmai és családi fejlődését, és egy tapasztalt, szakavatott tanácsadó szolgáltatásai határozottan segítséget jelenthetnek” – értékelt Alexandru Rădulescu.
A Román Nemzeti Bank statisztikáin és bankpiaci adatokon alapuló számítások szerint
Az említett időszakban összesen 5,5 milliárd euró értékű jelzáloghitelt (az újrafinanszírozásokat is beleértve) vettek fel Romániában, ami 49 százalékkal meghaladja a 2023 első nyolc hónapjában felvett kölcsönök összegét.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
A régi és az új építésű lakások ára is növekedett az erdélyi városokban az elmúlt esztendőben.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!