Kelendőbbek az új építésű ingatlanok a hitelhez folyamodók körében
Fotó: Bálint Eszter
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki az Ipotecare.ro online brókercég és a SVN Credit Románia pénzügyi és hiteltanácsadó vállalat szerdán közzétett elemzéséből.
2024. október 30., 15:212024. október 30., 15:21
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett elemzés szerint a jelzáloghitellel lakást vásárlók legnagyobb része – 42 százalék – kisebb cégeknél dolgozik, vagy alternatív forrásokból (például szerzői jogdíjak, egyéni vállalkozás, osztalékok) szereznek jövedelmet, míg 18 százalékuk állami vállalatnál vagy a közszférában dolgozik.
A jelzáloghitellel lakást vásárlók túlnyomó többsége az 1980 és 1999 között születettek közül kerül ki, míg a 25 éven aluliak csak 3,1 százalékos arányban reprezentáltak. Az 1980 előtt született, 45 évnél idősebb személyek teszik ki a jelzáloghitellel lakást vásárlók mintegy 13 százalékát, de ők azok, akik a legmagasabb hitelekre vállalkoznak – mutat rá az elemzés.
Alexandru Rădulescu, a SVN Románia ügyvezetője szerint az elemzett adatok ismételten igazolják, hogy az ingatlanvásárlás – különösen, ha ez jelzáloghitel felvételével jár – összefügg az érettséggel és a stabilitással, mind szakmai, mind személyes téren.
„A jelzáloghitelnek jól átgondolt döntésnek kell lennie, amely legalább öt évre előre vetíti a kérelmező szakmai és családi fejlődését, és egy tapasztalt, szakavatott tanácsadó szolgáltatásai határozottan segítséget jelenthetnek” – értékelt Alexandru Rădulescu.
A Román Nemzeti Bank statisztikáin és bankpiaci adatokon alapuló számítások szerint
Az említett időszakban összesen 5,5 milliárd euró értékű jelzáloghitelt (az újrafinanszírozásokat is beleértve) vettek fel Romániában, ami 49 százalékkal meghaladja a 2023 első nyolc hónapjában felvett kölcsönök összegét.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
A régi és az új építésű lakások ára is növekedett az erdélyi városokban az elmúlt esztendőben.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!