Fotó: Pixabay.com
Egy hónapja függesztette fel az igénylések feltöltését a Zöld ház programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM), így a villamos energiát előállító napelemek kedvezményes vásárlásához szükséges dokumentumok egy részének lejárt az érvényessége.
2019. október 12., 14:092019. október 12., 14:09
2019. október 12., 14:132019. október 12., 14:13
Az újraindításról még nem közöltek információkat, ám a napokban az AFM előrukkolt a honlapján egy közleménnyel, amelyből kiderül, hogy az iratkozás leállítása miatt időközben lejárt érvényességű dokumentumokat az újraindítás pillanatában is érvényesnek tekintik. A pályázati iratcsomónak ugyanis tartalmaznia kell az adóhatóság (ANAF) által kiállított igazolást, az önkormányzat által kibocsátott adóbizonylatot és a telekkönyvi kivonatot.
A közleményben arra is kitérnek, hogy a honlapjukon időben jelzik, mikor indítják újra az iratkozást, hogy azoknak is legyen idejük újra összegyűjteni az igazolásokat, akik előkészítették ugyan az iratcsomót, de azt a kivitelezőcégek nem tudták feltölteni. Emlékeztetnek, hogy szeptember 10-én néhány óra után leállították a feltöltéseket, 16-án pedig az illetékes hatóságokhoz fordultak, hogy eldöntsék, törvényesen zajlott-e a regisztrálás az online rendszerbe.
Kudarcba fulladt a napelemes cégek és a Környezetvédelmi Alap (AFM) képviselőinek tárgyalása, amelynek az lett volna a célja, hogy átláthatóbb keretek között folytatódjon a Zöld ház program, valamint kizárják a csalókat és a csalás lehetőségét.
– tanácsolja András Lehel, a székelyudvarhelyi székhelyű Melinda-Impex Instal Kft. vezérigazgatója. Lapunknak kifejtette, az AFM közleménye szerint akinek már feltöltötték a finanszírozási kérését, annak érvényesek a dokumentumai, ám azok se újítsák meg az aktacsomót, akiknek a pályázata nem került be a rendszerbe.
– mondta András Lehel. Ugyanakkor azt a forgatókönyvet sem tartja kizártnak, hogy a feliratkozást nulláról indítják újra, mert szabálytalanságokat találnak, akkor viszont mindenkinek frissítenie kell az aktacsomóját. „Résen kell lenni, felkészülni arra az eshetőségre, hogy öt nap alatt újra ki kell váltani az adóbizonylatot és a telekkönyvi kivonatot” – mondta az igazgató. Közben a közreműködő cégek egy része már lecseréltette a dokumentumokat, így ha az újraindítás késik, a pályázók kénytelenek lesznek újra frissíteni az aktacsomót.
Mint ismeretes, a programra 656 millió lejt különítettek el, ami a becslések szerint 33 ezer rendszer telepítésére elég. Legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatás hívható le, 10 százalék önrészt kérnek a legalább 3 kWp teljesítményű napelemek megvásárlására és felszerelésére. Az AFM internetes felületének szeptember 10-ei lezárásáig, néhány óra alatt 13 271 finanszírozási kérést regisztráltak.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!