A sör jövedéki adójának emelése a jobb kiszámíthatóság érdekében fokozatosan fog történni
Fotó: Pixabay
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. október 23., 16:522024. október 23., 16:52
2024. október 23., 17:052024. október 23., 17:05
„Jó hírek érkeznek a sör jövedéki adójával kapcsolatban. Eddig a sörre kivetett jövedéki adó mértékét január elsején frissítették az elmúlt 12 hónap inflációjához igazítva, amelyet az előző év szeptemberében számítottak ki.
– mondta az Agerpres szerint a kormányfő.
A pénzügyminisztérium nemrég közölt sürgősségirendelet-tervezete szerint fokozatosan növelnék a sör jövedéki adóját az éves inflációval arányos mértékben. A 2024-ben jegyzett inflációs adatokból kiindulva egy hektoliter/Plato-fok jövedéki adója idén egységenként 4,62 lej, jövőre 4,82 lej, 2026-ban pedig 5,06 lej lenne.
A független, az évi 200 000 hektoliternél kevesebbet termelő kisüzemi sörfőzdékben előállított sörre kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak: a jövedéki adó idén 2,54, jövőre 2,65, két év múlva 2,78 lej lehet.
Hagyományosan egy sör könnyebb, illetve testesebb mivoltát fejezzük ki az úgynevezett Balling-fokkal (°B) – más néven Plato-fok. Ez azt mutatja meg, hogy hány százalék a sörlé szárazanyagtartalma (extrakttartalma) – tömegszázalékban – az erjesztés megkezdése előtt. (Szárazanyagnak nevezünk mindent, ami nem víz a sörlében, de legnagyobbrészt értelemszerűen malátáról van szó.) Mifelénk leggyakoribb a könnyebb 10°-os és a „közepes” 12°-os sör, ritkábban fordul elő a testesebb, például 14°-os – olvasható az Alkoholinfó.hu portálon.
Amint arról beszámoltunk, az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia munkáltatói szövetség is (amely nem a söripart képviseli).
A szervezet szerint ellenkező esetben állások tízezrei szűnhetnek meg az ágazatban, és megnő a hamisított szeszes italok iránti kereslet. A munkáltatói szövetség hangsúlyozta: csupán azt kérik, hogy az alkohol jövedéki adója egységes és kiszámítható módon emelkedjen. Képviselői emlékeztettek arra, hogy ha az adótörvénykönyv jelenlegi előírásai jövőre is érvényben maradnak, akkor az alkohol jövedéki adójának inflációhoz igazítása 2025-ben több mint 50 százalékos növekedést eredményezhet.
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!