A sör jövedéki adójának emelése a jobb kiszámíthatóság érdekében fokozatosan fog történni
Fotó: Pixabay
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. október 23., 16:522024. október 23., 16:52
2024. október 23., 17:052024. október 23., 17:05
„Jó hírek érkeznek a sör jövedéki adójával kapcsolatban. Eddig a sörre kivetett jövedéki adó mértékét január elsején frissítették az elmúlt 12 hónap inflációjához igazítva, amelyet az előző év szeptemberében számítottak ki.
– mondta az Agerpres szerint a kormányfő.
A pénzügyminisztérium nemrég közölt sürgősségirendelet-tervezete szerint fokozatosan növelnék a sör jövedéki adóját az éves inflációval arányos mértékben. A 2024-ben jegyzett inflációs adatokból kiindulva egy hektoliter/Plato-fok jövedéki adója idén egységenként 4,62 lej, jövőre 4,82 lej, 2026-ban pedig 5,06 lej lenne.
A független, az évi 200 000 hektoliternél kevesebbet termelő kisüzemi sörfőzdékben előállított sörre kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak: a jövedéki adó idén 2,54, jövőre 2,65, két év múlva 2,78 lej lehet.
Hagyományosan egy sör könnyebb, illetve testesebb mivoltát fejezzük ki az úgynevezett Balling-fokkal (°B) – más néven Plato-fok. Ez azt mutatja meg, hogy hány százalék a sörlé szárazanyagtartalma (extrakttartalma) – tömegszázalékban – az erjesztés megkezdése előtt. (Szárazanyagnak nevezünk mindent, ami nem víz a sörlében, de legnagyobbrészt értelemszerűen malátáról van szó.) Mifelénk leggyakoribb a könnyebb 10°-os és a „közepes” 12°-os sör, ritkábban fordul elő a testesebb, például 14°-os – olvasható az Alkoholinfó.hu portálon.
Amint arról beszámoltunk, az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia munkáltatói szövetség is (amely nem a söripart képviseli).
A szervezet szerint ellenkező esetben állások tízezrei szűnhetnek meg az ágazatban, és megnő a hamisított szeszes italok iránti kereslet. A munkáltatói szövetség hangsúlyozta: csupán azt kérik, hogy az alkohol jövedéki adója egységes és kiszámítható módon emelkedjen. Képviselői emlékeztettek arra, hogy ha az adótörvénykönyv jelenlegi előírásai jövőre is érvényben maradnak, akkor az alkohol jövedéki adójának inflációhoz igazítása 2025-ben több mint 50 százalékos növekedést eredményezhet.
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!