A sör jövedéki adójának emelése a jobb kiszámíthatóság érdekében fokozatosan fog történni
Fotó: Pixabay
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. október 23., 16:522024. október 23., 16:52
2024. október 23., 17:052024. október 23., 17:05
„Jó hírek érkeznek a sör jövedéki adójával kapcsolatban. Eddig a sörre kivetett jövedéki adó mértékét január elsején frissítették az elmúlt 12 hónap inflációjához igazítva, amelyet az előző év szeptemberében számítottak ki.
– mondta az Agerpres szerint a kormányfő.
A pénzügyminisztérium nemrég közölt sürgősségirendelet-tervezete szerint fokozatosan növelnék a sör jövedéki adóját az éves inflációval arányos mértékben. A 2024-ben jegyzett inflációs adatokból kiindulva egy hektoliter/Plato-fok jövedéki adója idén egységenként 4,62 lej, jövőre 4,82 lej, 2026-ban pedig 5,06 lej lenne.
A független, az évi 200 000 hektoliternél kevesebbet termelő kisüzemi sörfőzdékben előállított sörre kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak: a jövedéki adó idén 2,54, jövőre 2,65, két év múlva 2,78 lej lehet.
Hagyományosan egy sör könnyebb, illetve testesebb mivoltát fejezzük ki az úgynevezett Balling-fokkal (°B) – más néven Plato-fok. Ez azt mutatja meg, hogy hány százalék a sörlé szárazanyagtartalma (extrakttartalma) – tömegszázalékban – az erjesztés megkezdése előtt. (Szárazanyagnak nevezünk mindent, ami nem víz a sörlében, de legnagyobbrészt értelemszerűen malátáról van szó.) Mifelénk leggyakoribb a könnyebb 10°-os és a „közepes” 12°-os sör, ritkábban fordul elő a testesebb, például 14°-os – olvasható az Alkoholinfó.hu portálon.
Amint arról beszámoltunk, az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia munkáltatói szövetség is (amely nem a söripart képviseli).
A szervezet szerint ellenkező esetben állások tízezrei szűnhetnek meg az ágazatban, és megnő a hamisított szeszes italok iránti kereslet. A munkáltatói szövetség hangsúlyozta: csupán azt kérik, hogy az alkohol jövedéki adója egységes és kiszámítható módon emelkedjen. Képviselői emlékeztettek arra, hogy ha az adótörvénykönyv jelenlegi előírásai jövőre is érvényben maradnak, akkor az alkohol jövedéki adójának inflációhoz igazítása 2025-ben több mint 50 százalékos növekedést eredményezhet.
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!