A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottságánál nagy eséllyel Marcel Ciolacu és Călin Georgescu jut a december 8-ai döntő fordulóba
Fotó: Marcel Ciolacu / Facebook, Călin Georgescu / Facebook
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában. Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje a voksok mintegy 20 százalékát kapta meg a megmérettetésen.
2024. november 24., 23:112024. november 24., 23:11
2024. november 25., 08:362024. november 25., 08:36
A reggel nyolc órás, 99,85 százalékos feldolgozottság melletti eredmények szerint Călin Georgescu első helyét nem fenyegeti semmi, 22,91 százalékkal ő áll az élen.
A második helyért folytatódik a szoros küzdelem, és zárul az olló Marcel Ciolacu és Elena Lasconi között: előbbi 19,18, utóbbi a9,15 százalékon állt, a különbség mindössze 3340 szavazat volt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 91 százalékos feldolgozottságánál Călin Georgescu független jelölt átvette a vezetést az elnökválasztás első fordulójában, a szavazatok 22,9 százalékának megszerzésével.
A külföldön leadott szavazatok összeszámlálása folyamán azonban csökken a különbség Ciolacu és Lasconi között (kevesebb mint 150 ezer a hivatalban lévő kormányfő javára), így azt sem lehet kizárni, hogy Georgescuval nem a PSD, hanem az USR jelöltje jut be a második fordulóba. Már csak azért is, mivel az Egyesült Államokban és Kanadában most is zajlik a szavazás, amely csak romániai idő szerint hétfőn reggel fejeződik be. Az USR politikusai ennek tudatában felhívást intéztek a tengerentúl élő román választópolgárokhoz, hogy támogassák szavazatukkal Elena Lasconit, akadályozzák meg, hogy Románia „egy putyinista vagy egy PSD-s politikus kezére kerüljön”.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjére, George Simionra a választópolgárok 14,35 százaléka szavazott, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje, Nicolae Ciucă a szavazatok 9,2 százalékát, Mircea Geoană független jelölt 6,09 százalékát, Kelemen Hunor (RMDSZ) 5 százalékát, a szintén függetlenként induló Cristian Diaconescu a 3 százalékát kapta.
A további sorrend: Cristian Terheş (Román Nemzeti Konzervatív Párt) - 1%, Ana Birchall (független) - 0,4%, Ludovic Orban (Jobboldal Ereje) - 0,23%, Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt) - 0,17%, Alexandra Păcuraru (Alternatíva a Nemzeti Méltóságért párt) - 0,17%, Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Liga párt) - 0,12%.
A diaszpórában leadott voksok több mint 55 százalékos feldolgozottsága mellett külföldön ugyancsak Călin Georgescu vezet 39 százalékkal (123 ezer szavazat), mögötte Elena Lasconi található 28,53 százalékkal (90 159 voks), majd George Simion 12 százalékkal.
Călin Georgescu
Fotó: Facebook/Călin Georgescu
Călin Georgescu egyébként függetlenként indult az államfőválasztáson, a szuverenista eszméket valló politikus támogatottságát a kampány idején közölt felmérések egyike sem mérte ekkorának, nem szerepelt a legtámogatottabb hat jelölt között. Georgescut a 2020-as parlamenti választásokat követően az akkor frissen képviselethez jutott, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kormányfőnek javasolta. A 62 éves Georgescu agrártudományi egyetemet végzett, és a pedológia (talajtan) doktora.
Az államfőválasztás első fordulójának hivatalos eredményének alakulását a szavazatszámlálás alapján az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján lehet követni: https://prezenta.roaep.ro/prezidentiale24112024/pv/romania/results
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!